Реорганізація юрособи шляхом виділення нової юрособи: ПДВ-наслідки
Навчання з ПДВ: від азів до майстерності
Індивідуальна податкова консультація ДПС від 03.03.2023 № 471/ІПК/99-00-21-03-02-06
Юрособа — платник ПДВ проводить реорганізацію шляхом виділення нової юрособи. Просить ДПС пояснити:
- чи потрібно визначати податкові зобов’язання з ПДВ під час передачі новоствореній юрособі частини майна та прав за розподільчим балансом;
- чи переносити частину суми від’ємного значення ПДВ до складу податкового кредиту новоутвореної юрособи пропорційно до частки майна, яку вона отримала за розподільчим балансом, якщо новостворена юрособа не є платником ПДВ.
Щодо першого запитання
Передача частини майна та прав за розподільчим балансом від платника ПДВ, який реорганізується шляхом виділення, до виділеної юрособи не є об’єктом оподаткування ПДВ. За цією операцією податкові зобов’язання з ПДВ не визначають.
У платника ПДВ, який реорганізується шляхом виділення, не виникає обов’язку нараховувати податкові зобов’язання з ПДВ за правилами підпункту «а» пункту 198.5 та пункту 199.1 Податкового кодексу України (ПК).
Щодо другого запитання
Податковий кредит формує винятково платник ПДВ. Особа, яка утворилася в результаті реорганізації платника ПДВ, реєструється платником ПДВ як інша особа в порядку, що визначає ПК.
Платник ПДВ, що реорганізується, має перенести суми від’ємного значення ПДВ до складу податкового кредиту новоутвореної юрособи пропорційно до частки майна, яку вона отримала за розподільчим балансом. Це його обов’язок, а не право (п. 198.7 ПК).
Перенести від’ємне значення ПДВ можна лише за умови, що ДПС провела документальну перевірку і підтвердила суми ПДВ.
Правила перенесення суми від’ємного значення ПДВ визначають пункт 14 розділу ІІІ та підпункті 5 пункту 4 розділу V Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого наказом Мінфіну від 28.01.2016 № 21 (далі — Порядок № 21).
Зокрема, платник ПДВ, який реорганізується шляхом виділення, зобов’язаний у рядку 16.3 декларації з ПДВ за відповідний звітний/податковий період відобразити узгоджену за результатами документальної перевірки суму від’ємного значення ПДВ, що підлягає перенесенню до складу податкового кредиту юрособи, що утворилась після виділення (пропорційно до частки майна, яку вона отримала за розподільчим балансом) (пп. 5 п. 4 розд. V Порядку № 21).
Платник ПДВ, який реорганізується шляхом виділення, відображає суму від’ємного значення ПДВ незалежно від того, чи перебуває у статусі платника ПДВ новоутворена юрособа.