Реорганізація юрособи шляхом виділення нової юрособи: ПДВ-наслідки

Блок під заголовком новини 1 Підписуйтесь на Telegram-канал Головбух. Новини! Тут про зміни без спаму

Автор
експерт з обліку та оподаткування, Київ
ДПС роз’яснила, як сплачувати ПДВ за реорганізації юрособи шляхом виділення

Реорганізація юрособи шляхом виділення нової юрособи: ПДВ-наслідки

Навчання з ПДВ: від азів до майстерності

Індивідуальна податкова консультація ДПС від 03.03.2023 № 471/ІПК/99-00-21-03-02-06

Юрособа — платник ПДВ проводить реорганізацію шляхом виділення нової юрособи. Просить ДПС пояснити:

  • чи потрібно визначати податкові зобов’язання з ПДВ під час передачі новоствореній юрособі частини майна та прав за розподільчим балансом;
  • чи переносити частину суми від’ємного значення ПДВ до складу податкового кредиту новоутвореної юрособи пропорційно до частки майна, яку вона отримала за розподільчим балансом, якщо новостворена юрособа не є платником ПДВ.

Щодо першого запитання

Передача частини майна та прав за розподільчим балансом від платника ПДВ, який реорганізується шляхом виділення, до виділеної юрособи не є об’єктом оподаткування ПДВ. За цією операцією податкові зобов’язання з ПДВ не визначають.

У платника ПДВ, який реорганізується шляхом виділення, не виникає обов’язку нараховувати податкові зобов’язання з ПДВ за правилами підпункту «а» пункту 198.5 та пункту 199.1 Податкового кодексу України (ПК).

Щодо другого запитання

Податковий кредит формує винятково платник ПДВ. Особа, яка утворилася в результаті реорганізації платника ПДВ, реєструється платником ПДВ як інша особа в порядку, що визначає ПК.

Платник ПДВ, що реорганізується, має перенести суми від’ємного значення ПДВ до складу податкового кредиту новоутвореної юрособи пропорційно до частки майна, яку вона отримала за розподільчим балансом. Це його обов’язок, а не право (п. 198.7 ПК).

Перенести від’ємне значення ПДВ можна лише за умови, що ДПС провела документальну перевірку і підтвердила суми ПДВ.

Правила перенесення суми від’ємного значення ПДВ визначають пункт 14 розділу ІІІ та підпункті 5 пункту 4 розділу V Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого наказом Мінфіну від 28.01.2016 № 21 (далі — Порядок № 21).

Зокрема, платник ПДВ, який реорганізується шляхом виділення, зобов’язаний у рядку 16.3 декларації з ПДВ за відповідний звітний/податковий період відобразити узгоджену за результатами документальної перевірки суму від’ємного значення ПДВ, що підлягає перенесенню до складу податкового кредиту юрособи, що утворилась після виділення (пропорційно до частки майна, яку вона отримала за розподільчим балансом) (пп. 5 п. 4 розд. V Порядку № 21).

Платник ПДВ, який реорганізується шляхом виділення, відображає суму від’ємного значення ПДВ незалежно від того, чи перебуває у статусі платника ПДВ новоутворена юрособа.

 


Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Звіт про відповідність резидента Дія Сіті: як заповнити і коли подати

1 червня — дедлайн подання Звіту про відповідність резидента Дія Сіті та незалежного висновку. У цій консультації знайдете все, на що треба зважити, аби не втратити правових та податкових преференцій
45

Як відобразити в обліку та оподаткувати спецодяг

Безплатно забезпечити працівника спецодягом, спецвзуттям та іншими засобами індивідуального захисту (ЗІЗ) на роботі — це обов’язок роботодавця. Правильно відобразити це в обліку — обов’язок бухгалтера. У консультації — як придбати та оформити ЗІЗ, як їх облікувати і списати з різними варіантами оподаткування
65196

Малоцінні необоротні матеріальні активи: відображаємо в обліку

Малоцінні, але необхідні, особливо в офісі. Хто відмовиться в спеку від кондиціонера чи в холод від обігрівача? Принтери, сканери, ксерокси, меблі, кондиціонери — більшість офісного обладнання належить до малоцінних необоротних матеріальних активів. Сьогодні про основні нюанси обліку малоцінних необоротних матеріальних активів
275282

Малоцінні швидкозношувані предмети (МШП)

Малоцінний в обліку не означає не потрібний у господарстві. Без цих дрібниць взагалі може зупинитися виробничий процес, оскільки без спецодягу та інструментів робітники не будуть працювати. Такі об’єкти, як правило, відображаються в обліку як малоцінні швидкозношувані предмети (МШП). У консультації — про визначення, облік та списання МШП
311322

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді