Хто подає повідомлення про заснування трасту, фонду, установи чи іншого утворення

ДПС розповіла про правила подання повідомлення про заснування трасту, фонду, установи чи іншого утворення

Хто подає повідомлення про заснування трасту, фонду, установи чи іншого утворення

Продовжуємо допомагати бухгалтерам у воєнний час

З 10.02.2023 діє Порядок надання засновником трасту, власником частки майна фонду, установи, іншого утворення без статусу юридичної особи на вимогу контролюючого органу письмового підтвердження щодо відповідності умовам, передбаченим підпунктом 39—2.1.5.1 Податкового кодексу України (ПК), затверджений наказом Мінфіну від 30.11.2022 № 408 (далі — Порядок).

Дію Порядку поширили на фізосіб — резидентів України або юросіб — резидентів України, які є засновниками трасту, власниками частки майна фонду, установи, іншого утворення без статусу юрособи.

До утворень без статусу юрособи належать, зокрема, але не виключно:

  • трасти (як форма майнових договірних відносин як такі, що мають, так і не мають статусу податкового резидента однієї держави);
  • фонди;
  • установи;
  • інші особи-нерезиденти, організаційно-правову форму яких включили до переліку*, затвердженого КМУ відповідно до підпункту «г» підпінкту 39.2.1.1 ПК, які відповідно до особистого закону не є юрособами.

Особу вважають такою, що володіє часткою в іншій юрособі, у разі, якщо така особа є засновником трасту, власником частки майна фонду, установи, іншого утворення без статусу юрособи, до активів якого входить зазначена частка, або учасником (партнером з повною або обмеженою відповідальністю) партнерства, до активів якого входить частка в юрособі. Засновник трасту, установи, іншого утворення без статусу юрособи, до активів якого входить зазначена частка в юрособі, не вважають таким, що володіє цією часткою, якщо додержуються одночасно умови, визначені у підпункті 392.1.5.1 ПК.

Контролюючий орган має право звернутися до такої особи з вимогою надати письмове та документальне підтвердження щодо додержання нею передбачених умов (п. 1 розділу ІІ Порядку).

Запит вважають належним чином врученим, якщо його надіслали у порядку, визначеному ст. 42 ПК.

Засновник трасту, власник частки майна фонду, установи, іншого утворення без статусу юрособи разом з письмовим підтвердженням надає такі документи:

  • повідомлення особи, яка здійснює управління та/або контроль іноземного утворення без статусу юрособи (зокрема, але не виключно, трастового керуючого) (далі — повідомлення);
  • витяг з трастової угоди у вигляді інформації щодо імені засновника трасту, трастового керуючого, протектора (якщо призначений), бенефіціара/бенефіціарів (якщо призначений/призначені) та відомостей, зазначених у підпункті 39—2.1.5.1 ПК. Такий витяг нотаріально засвідчують підписом особи, яка здійснює управління та/або контроль іноземного утворення без статусу юрособи. У разі, якщо така особа не є регульованою та/або ліцензованою, то нотаріально засвідчують підписом адміністратора такої особи, який регулюється та/або ліцензується відповідно до особистого закону (далі — витяг);
  • юридичний висновок, адресований засновнику, за законодавством країни заснування діскреційного безвідкличного трасту, що підтверджує відомості, зазначені в підпункті ПК, наданий юридичною фірмою або іншою особою, яка має право надавати юридичні або адвокатські послуги, діяльність якої підлягає обов’язковому ліцензуванню або регулюванню відповідно до особистого закону (далі — юридичний висновок). Підписи осіб мають бути нотаріально засвідченими.

Повідомлення надає трастовий керуючий, довірчий/титульний власник, інший номінальний утримувач (номінальний власник) із зазначенням інформації щодо іншої особи/інших осіб, яка здійснює/які здійснюють управління та/або контроль іноземного утворення без статусу юрособи (у разі наявності), чи іншої особи, яку призначають для контролю над діями особи/осіб, яка здійснює/які здійснюють управління та/або контроль іноземного утворення без статусу юрособи (у разі наявності).

Повідомлення, витяг та юридичний висновок необхідно легалізувати відповідно до вимог законодавства України.

ДПС може за згодою платника надіслати запит на надання належним чином оформленого перекладу українською мовою документів, визначених підпунктом 39—2.1.5.3 ПК.

Письмове підтвердження надсилають до ДПС протягом одного місяця з дати отримання платником відповідного запиту.

ДПС має право направити особі, визначеній у підпункті 39—2.1.5.1 ПК, запит щодо надання документального підтвердження або витягів з документації стосовно інформації, зазначеної у повідомленні, юридичному висновку.

______

*Перелік організаційно-правових форм нерезидентів, які не сплачують податок на прибуток (корпоративний податок), у тому числі податок з доходів, отриманих за межами держави реєстрації таких нерезидентів, та/або не є податковими резидентами держави, в якій вони зареєстровані як юрособи, затверджений постановою КМУ від 04.07.2017 № 480.

За інформацією ДПС

 


Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Помилки у податковому звіті з ЄСВ та ПДФО, ВЗ: виправляємо з експертом

Хоча Податковий розрахунок з ПДФО, ВЗ та ЄСВ уже давно існує та об’єднаний, але питання щодо нього все ще залишаються. Серед таких — як виправити помилки у цьому податковому звіті. Про способи виправлення помилок у Податковому розрахунку та приклади — у консультації
240842

Акцизний податок 2025: товари, ставки, розрахунок

Про акциз, особливості його нарахування за основними групами підакцизних товарів (алкоголь, тютюнові вироби, паливо, легкові автомобілі), оновлення щодо підакцизних товарів, акциз у роздрібних торговців тютюновими виробами, втрату підакцизних товарів в умовах воєнного стану — у цьому огляді
103669

Оновлені довідники податкових пільг

Податкова оприлюднила оновлений довідник податкових пільг станом на 31.03.2025. Там знайдете перелік пільг із податку на прибуток, оподаткування неприбуткових установ й організацій, плати за землю, ПДВ, державного мита тощо
14072

Плата за землю 2025: ставки, пільги, розрахунок

Плата за землю стосується всіх, хто має зареєстровану на себе земельну ділянку чи орендує її у держави або місцевої громади. Звільнення від сплат цього податку чутливе до нюансів господарського використання землі. Про те, як нараховується земельний податок з фізосіб у 2025 році, у т.ч. й щодо тимчасово окупованих земель та територій бойових дій, — в огляді
113528

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді