Постанова ВС від 07.04.2023 у справі № 420/9587/20
Порядок дій платника податку при втраті документів визначають:
- Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затверджене наказом Мінфіну від 24.05.1995 № 88 (далі — Положення № 88);
- пункт 44.5 Податкового кодексу України (ПК).
У разі пропажі або знищення первинних документів, регістрів бухобліку і звітності керівник підприємства письмово повідомляє про це правоохоронні органи та наказом призначає комісію для встановлення переліку відсутніх документів та розслідування причин їх пропажі або знищення (п. 44.5 Положення № 88).
Окрім цього, в разі втрати, пошкодження або дострокового знищення документів платник податків зобов'язаний у п'ятиденний строк з дня такої події письмово повідомити контролюючий орган за місцем обліку та контролюючий орган, яким було здійснено митне оформлення відповідної митної декларації.
Платник податків зобов'язаний відновити втрачені документи протягом 90 календарних днів з дня, що настає за днем надходження повідомлення до контролюючого органу (п. 44.5 ПК).
ВС по даній справі зазначив, що висновки акту перевірки ДПС про порушення платником положень ПК ґрунтувались на відсутності документів фінансово-господарської діяльності за період, що перевірявся, а також недотриманні платником процедури відновлення первинних документів у разі їх пропажі або знищення. Зокрема, щодо призначення комісії для встановлення переліку відсутності документів та розслідування причин їх пропажі.
Із 1 березня 2025 року суб’єкти господарювання, які працюють з РРО та програмними РРО (ПРРО), зобов’язані видавати фіскальні чеки за новою формою та змістом. Податківці та мінфінівці почали коментувати новації, тож подивимося, як цьому дати раду