Юросіб та ФОПів зобов’яжуть проходити екологічний аудит

5 травня Екокомітет ВРУ розгляне законопроєкт «Про внесення змін до деяких законів України щодо удосконалення процедури проведення екологічного аудиту» від 25.11.2021 № 6349.

Юросіб та ФОПів зобов’яжуть проходити екологічний аудит

Військовий збір для ФОПів: скільки сплачувати з 2025 року

Європейська Бізнес Асоціація (далі — ЄБА) не підтримує законопроєкт від 25.11.2021 № 6349 у поточній редакції та просить доопрацювати його відповідно до європейських практик. Свою позицію ЄБА аргументує так.

З одного боку документом пропонують низку позитивних новацій. Зокрема, встановлюють чіткий перелік вимог до змісту висновку екоаудиту та обов’язковість видачі звіту з екоаудиту керівникам і власникам підприємств, де проводиться обов’язковий екоаудит. З іншого — розширюють підстави для проведення обов’язкового екоаудиту, зокрема й на ФОПів. Це призведе до збільшення тиску на бізнес та появи корупційних ризиків через наступні положення:

  • можливість проводити обов’язковий екоаудит на основі рішення суду про порушення вимог природоохоронного законодавства. Так як конкретика у цьому пункті відсутня, очевидно, що будь-які порушення, виявлені Держекоінспекцією під час перевірки, незалежно від їх тяжкості або змісту, стають підставою для здійснення обов’язкового екоаудиту.
  • обмеження можливості вибору екологічного аудитора. Під час обов’язкового екоаудиту, виконавця (екоаудитора) вибирає замовник, яким виступає заінтересований орган виконавчої влади чи орган місцевого самоврядування. При цьому пропонують виділити три робочі дні до укладання договору між замовником і виконавцем, щоб донести цю інформацію до відома керівника або власника підприємства, де планується провести екоаудит. Протягом цього часу керівник або власник підприємства погоджує обраного екоаудитора або надсилає замовнику інформацію про потенційну особисту заінтересованість виконавця екоаудиту в його результатах. Разом із тим, законопроєкт не деталізує, яким чином інформація про наявність особистої заінтересованості екоаудитора має бути надалі врахована замовником:
    • чи є подання такої інформації обов’язковою підставою для зміни виконавця екоаудиту;
    • чи може така інформація бути відхилена замовником як недоведена/необґрунтована;
    • у який строк замовник має розглянути таку інформацію і повідомити про прийняте рішення.
  • розширення підстав для проведення обов’язкового екоаудиту. Так, законопроєктом пропонують включити до переліку об’єктів підвищеної небезпеки, де наразі проводять обов’язковий екоаудит, усі об’єкти та види діяльності, щодо яких проводитимуть процедуру оцінки впливу на довкілля (ОВД), а також ФОПи.
  • встановлення максимальної тривалості здійснення екоаудиту, що не перевищує один рік. З огляду на те, що екоаудит здійснюють на договірній основі, часові рамки його тривалості мають визначатись виключно договором. Встановлення такого терміну може мати наслідком ускладнення роботи підприємства, де проводять екоаудит, у тому числі відтермінування ліквідації підприємства/виведення з експлуатації підприємств, установ або організацій, їх структурних підрозділів, припинення діяльності ФОП на значний строк.

За інформацією Європейської Бізнес Асоціації


Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Криптовалюти: бухоблік і декларування

Що таке криптовалюта та чи легально нею користуватися, яке законодавче регулювання криптовалют існує насьогодні. Також мова піде про електронне декларування криптовалют, облік і оподаткування операцій з криптовалютами, питання фінансового моніторингу криптовалют як віртуальних активів
19761

Акт податкової перевірки 2025

Акт податкової перевірки — це документ, яким частіше за все закінчується податкова перевірка. Що в ньому має бути і на що звернути увагу? Як використати інформацію з нього для оскарження та можливі варіанти дій після отримання акта? Які зміни у змісті акта податкової перевірки у 2025 році? Відповіді у консультації
34662

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді