Робоча ситуація дня: Отримуємо допомогу від держави для відкриття власного бізнесу

Блок під заголовком новини 1 Підписуйтесь на Telegram-канал Головбух. Новини! Тут про зміни без спаму

Яку суму допомоги надає держава при відкритті власної справи підприємцем, і від чого залежить розмір такої допомоги? Для відкриття власного бізнесу можна отримати певну допомогу від держави. Її розмір залежатиме від певних чинників. З’ясуємо їх.

Яку суму допомоги надає держава при відкритті власної справи підприємцем, і від чого залежить розмір такої допомоги?
Для відкриття власного бізнесу можна отримати певну допомогу від держави. Її розмір залежатиме від певних чинників. З’ясуємо їх.

Хто має право на допомогу

Чи покарають за воєнного стану за неподання звітності

Щоб отримати допомогу, потрібно стати безробітним (!). Так, як не дивно це звучить, та саме безробітні мають право на допомогу. Незалежно від того, яким бізнесом хоче зайнятися фізособа, яка ще вчора була працевлаштована, а сьогодні — безробітна, вона має право на допомогу від держави для відкриття власної справи. Процедура надання допомоги регулюється Законом України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» від 02.03.2000 № 1533-III та наказом Мінсоцполітики «Про затвердження порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності» від 20.11.2000 № 307 (далі — Закон № 1533 та Порядок № 307 відповідно).

Відповідно до частини 7 статті 22 Закону № 1533 допомога по безробіттю може виплачуватись одноразово для організації підприємницької діяльності безробітними, які не можуть бути працевлаштовані у зв’язку з відсутністю на ринку праці підходящої роботи, крім осіб, зазначених у частині другій статті 6 цього закону. Ця допомога виплачується особам, яким виповнилося 18 років, за їх бажанням.

Зазначена вище допомога надається у випадку настання страхового випадку в розумінні пункту 8 статті 1 Закону № 1533. А саме, у випадку настання події, через яку застраховані особи втратили заробітну плату (грошове забезпечення) або інші передбачені законодавством України доходи внаслідок втрати роботи з незалежних від них обставин та зареєстровані в установленому порядку як безробітні, готові та здатні приступити до підходящої роботи і дійсно шукають роботу; або застраховані особи опинилися в стані часткового безробіття. У свою чергу пункт 1 статті 7 Закону № 1533 дає право безробітним на отримання матеріального забезпечення на випадок безробіття для відкриття власної справи.

Допомога по безробіттю, у тому числі одноразова її виплата для організації безробітними підприємницької діяльності, надається застрахованим та незастрахованим особам, визнаним у встановленому порядку безробітними (п. 1.2 Порядку № 307).

Процедура отримання допомоги

Для розгляду питань щодо отримання допомоги безробітний подає до центру зайнятості заяву про надання допомоги та бізнес-план (7.3 Порядку № 307).
Однак передчасно радіти не варто. Подання цих документів не гарантує стовідсоткового отримання допомоги. Адже рішення про одноразову виплату допомоги по безробіттю (або відмову в її виплаті) приймається директором центру зайнятості. Його ж рішення базується на висновку комісії з питань одноразової виплати допомоги по безробіттю для організації підприємницької діяльності щодо здатності безробітного до підприємницької діяльності. Висновок комісії надається виходячи з результатів професійної діагностики безробітного, набутих ним знань з організації підприємницької діяльності та аналізу його бізнес-плану. Висновок такої комісії оформляється відповідним протоколом.

Прийняте директором центру зайнятості рішення про одноразову виплату допомоги по безробіттю (або відмову в її виплаті) оформлюється наказом, з яким безробітний повинен бути ознайомлений під особистий підпис.

Рішення про одноразову виплату допомоги по безробіттю приймається протягом 10 робочих днів з дня подання всіх необхідних документів для її призначення, зазначених вище.
Безробітний протягом 10 робочих днів після прийняття рішення про виплату допомоги по безробіттю одноразово зобов’язаний пройти державну реєстрацію юридичної особи або фізособи-підприємця.

Розмір допомоги

Розмір суми допомоги, на яку можна розраховувати, залежить від страхового стажу та розміру відрахувань.

Страховий стаж — період (строк), протягом якого особа підлягала страхуванню на випадок безробіття та за який щомісяця сплачено нею та роботодавцем страхові внески в сумі не менш як мінімальний страховий внесок, крім випадків, передбачених абзацом другим цієї частини (ст. 21 Закону № 1533).

Відповідно до пункту 7.2 Порядку № 307 одноразова виплата допомоги по безробіттю здійснюється у розмірі річної суми допомоги по безробіттю, визначеної конкретному безробітному.

Якщо безробітний вже отримав частину призначеної допомоги по безробіттю, то виплачується її залишок.

Треба врахувати ще такий фактор. Одноразова виплата допомоги по безробіттю особам передпенсійного віку здійснюється на загальних підставах у розмірі річної суми допомоги по безробіттю. Якщо безробітний вже отримав допомогу по безробіттю протягом 360 календарних днів, то йому може бути виплачено одноразово допомога по безробіттю за наступні 360 календарних днів.

Враховуючи зазначене, фізична особа, яка ще вчора була безробітною, сьогодні може отримати допомогу від держави як підприємець для відкриття власної справи. Однак, для цього треба пройти всі описані вище кроки та сподіватися, що комісія та керівник фонду оцінять ваші зусилля як потенційного підприємця. Тут вже все залежатиме від бізнес-плану.

Ще більше робочих ситуацій ви знайдете в експертно-правовій системі «Експертус Податки»


Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Колективний договір КНП: зразок, порядок заповнення

Укладіть колективний договір КНП, щоб визначити права й обов’язки роботодавця і трудового колективу. Поставтеся до справи відповідально, бо умови договору доведеться виконувати протягом періоду його дії. У статті бонус — зразок колективного договору медичного КНП
18322

Нові критерії пов’язаності осіб

Із 2025 року діють нові критерії визначення пов’язаних осіб. Розповідаємо, у яких випадках нерезидент і резидент вважатимуться пов’язаними згідно з Податковим кодексом
43

Штраф за несплату ЄСВ у 2025 році

Розглянемо, яка відповідальність передбачена за несплату ЄСВ чи неподання звітності, як уникнути штрафів і що робити, якщо уже отримали штраф
65242

Навчальний тренажер для бухгалтера: перевірте себе

Хочете підвищити свої бухгалтерські навички та бути впевненими у своїй професійній майстерності? Перевірте себе за допомогою навчальних тестів для бухгалтерів. Незалежно від того, чи ви тільки починаєте свій шлях у бухгалтерії, чи вже маєте багаторічний досвід, наш тренажер допоможе вам освіжити знання та виявити свої слабкі місця. Спробуйте прямо зараз — і переконайтеся, що ви готові до будь-яких викликів
4086

Оренда офісу у фізособи: договірні відносини та оподаткування

Підприємство вирішило взяти в оренду приміщення у фізособи. Як оформити такі договірні відносини? Як відобразити операції з оренди приміщення в обліку? Як оподатковувати оплату орендної плати фізособі? Як бути з оподаткуванням ремонтів та компенсацією комунальних послуг при оренді офісу? Відповіді на ці та інші питання знайдете в цьому огляді
101126

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді