Порядок сплати податкового зобов’язання з податку на прибуток при виплаті дивідендів визначили пунктом 57.1-1 Податкового кодексу України (ПК).
У разі прийняття рішення щодо виплати дивідендів платник податку на прибуток — емітент корпоративних прав, на які нараховують дивіденди, проводить зазначені виплати власнику таких корпоративних прав незалежно від того, чи є оподатковуваний прибуток, розрахований за правилами, визначеними статтею 137 ПК (пп. 57.1-1.1 ПК).
Емітент корпоративних прав, який приймає рішення про виплату дивідендів своїм акціонерам (власникам), нараховує та вносить до бюджету авансовий внесок із податку на прибуток (пп. 57.1-1.2 ПК).
Авансовий внесок розраховують із суми перевищення дивідендів, що підлягають виплаті, над значенням об’єкта оподаткування за відповідний податковий (звітний) рік, за результатами якого виплачують дивіденди, грошове зобов’язання щодо якого погашене. У разі наявності непогашеного грошового зобов’язання авансовий внесок розраховують зі всієї суми дивідендів, що підлягають виплаті. Авансовий внесок обчислюють за ставкою, встановленою пунктом 136.1 ПК. Суму дивідендів, що підлягає виплаті, не зменшують на суму авансового внеску.
Якщо дивіденди виплачують за неповний календарний рік, то для обрахунку суми зазначеного перевищення використовують значення об’єкту оподаткування, що обчислюють пропорційно кількості місяців, за які сплачують дивіденди. Зазначений авансовий внесок вносять до бюджету до/або одночасно з виплатою дивідендів.
Сума попередньо сплачених упродовж податкового (звітного) періоду авансових внесків з податку на прибуток під час виплати дивідендів підлягає зарахуванню у зменшення нарахованого податкового зобов’язання з податку на прибуток, що задекларували в податковій декларації за такий податковий (звітний) період.
Якщо сума авансового внеску, попередньо сплаченого упродовж звітного періоду, перевищує суму нарахованого податкового зобов’язання підприємством-емітентом корпоративних прав за такий податковий (звітний) період, суму такого перевищення переносять у зменшення податкових зобов’язань наступних податкових (звітних) періодів до повного його погашення. А під час отримання від’ємного значення об’єкта оподаткування такого наступного періоду - на зменшення податкових зобов’язань майбутніх податкових (звітних) періодів до повного його погашення.
Сума сплачених авансових внесків з податку на прибуток при виплаті дивідендів не підлягає поверненню платнику або зарахуванню в рахунок погашення грошових зобов’язань з інших податків і зборів (обов’язкових платежів).
У разі виплати дивідендів у формі, відмінній від грошової, базою для нарахування авансового внеску є вартість такої виплати, визначена у рішенні про виплату дивідендів, або вартість такої виплати, що розрахували відповідно до принципу «витягнутої руки» в операціях, визнаних відповідно до статті 39 ПК контрольованими. Обов’язок з нарахування та сплати авансового внеску з податку покладають на будь-якого емітента корпоративних прав (крім платників єдиного податку), що є резидентом, незалежно від того, чи користується такий емітент пільгами із сплати податку, чи у вигляді застосування ставки податку іншої, ніж встановлена пунктом 136.1 ПК.
Положення пункту 57.1-1.1 ПК поширюють також на державні некорпоратизовані, казенні або комунальні підприємства, які зараховують суми дивідендів у встановленому розмірі до державного або місцевого бюджету.
При цьому, якщо платіж особою називають дивідендом, такий платіж оподатковують під час виплати згідно з нормами, визначеними згідно з положеннями пункту 57.1-1 ПК, незалежно від того, чи є особа платником податку.
Авансовий внесок з податку на прибуток, сплачений у зв’язку з нарахуванням/сплатою дивідендів, є невід’ємною частиною податку на прибуток. Його не може розцінювати як податок, який справляють під час репатріації дивідендів (їх сплаті на користь нерезидентів) відповідно до пункту 141.4 ПК або міжнародних договорів України (пп. 57.1-1.5 ПК).
За інформацією ДПС в Одеській області
Звітна кампанії з податку на прибуток вже розпочалась, тож саме час згадати всі нюанси складання декларації з прибутку. Детальний приклад заповнення річної декларації та додатків до неї, знайдете у консультації