Сплата податків представником платника: що враховувати

Податківці звернули увагу на особливості відображення сплачених сум податків, зборів, інших платежів та ЄСВ в інтегрованих картках платників

Сплата податків представником платника: що враховувати

Національна сертифікація бухгалтерів — 2025

Виконання податкового обов’язку може здійснювати платник самостійно або за допомогою свого представника чи податкового агента (п. 36.4 Податкового кодексу України; далі — ПК).

Відповідальність за невиконання або неналежне виконання податкового обов’язку несе платник податків, крім випадків, визначених ПК (п. 36.5 ПК).

Щодо сплати платежів безпосередньо платником.

Якщо платежі до бюджетів та фондів здійснює платник безпосередньо, тобто кошти сплачує від власного імені та з власного рахунку, то податковий номер платник зазначає у полі «платник», яке є обов’язковим реквізитом платіжної інструкції (постанова НБУ «Про затвердження Інструкції про безготівкові розрахунки в національній валюті користувачів платіжних послуг» від 29.07.2022 № 163).

Сплачені кошти платником відображають в його інтегрованій картці, а також в Електронному кабінеті.

Щодо сплати платежів представником платника.

Платник веде справи, пов’язані зі сплатою податків, особисто або через свого представника (п. 19.1 ПК). Особиста участь платника в податкових відносинах не позбавляє його права мати свого представника, як і участь податкового представника не позбавляє платника права на особисту участь у таких відносинах.

Представниками платника визнають осіб, які можуть здійснювати представництво його законних інтересів та ведення справ, пов’язаних із сплатою податків, на підставі закону або довіреності. Довіреність, видана платником-фізособою на представництво його інтересів та ведення справ, пов’язаних із сплатою податків, має бути засвідчена відповідно до чинного законодавства (п. 19.2 ПК).

Поняття та підстави представництва визначені статтею 237 Цивільного кодексу України.

Якщо представник платника за договором доручення або в інших випадках, здійснює сплату сум податків, зборів та інших платежів з рахунка платника, тобто за рахунок та від імені платника, то у полях «платник» та «фактичний платник» зазначає виключно податковий номер платника.

У такому випадку, сплачені кошти підлягають відображенню в інтегрованій картці платника, а також в Електронному кабінеті.

Нагадуємо, що під час сплати платежів при заповненні реквізиту «Призначення платежу» платіжної інструкції з 01.07.2023 слід керуватися вимогами Порядку заповнення реквізиту «Призначення платежу» платіжної інструкції під час сплати (стягнення) податків, зборів, митних, інших платежів, єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, внесення авансових платежів (передоплати), грошової застави, а також у разі їх повернення, затвердженого наказом Мінфіну від 22.03.2023 № 148.

На сьогодні не всі надавачі платіжних послуг завершили розробку програмного забезпечення в частині використання структурованого формату реквізиту «Призначення платежу» платіжної інструкції. Тому до 01.12.2023 надали можливість клієнтам таких надавачів платіжних послуг використовувати реквізит «Призначення платежу» платіжної інструкції у старому форматі.

Тобто, сплачені суми платежів відображатимуть в інтегрованих картках платників, за податковим номером, зазначеним в реквізиті «Призначення платежу» платіжної інструкції.

За інформацією ДПС в Одеській області


Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Форма 20-ОПП: актуальний зразок і майбутні зміни

Існує спеціальне обов’язкове повідомлення про об’єкти, які є джерелом доходу платника податку, або такі, що пов’язані з оподаткуванням, наприклад легкові автомобілі, земельні ділянки, а також кіоски, магазини та інші торговельні точки тощо. Це так звана форма 20-ОПП. Коли її подавати, які наслідки за неподання, невірну чи помилкову інформацію в ній, як її слід заповнювати та коли оновлювати, – у консультації експерта на конкретних зразках для різних ситуацій
316869

Ставки податків та інші зміни після набуття чинності Закону № 4015: як є і як буде (таблиця)

Закон про підвищення податків (законопроєкт № 11416-д) ще не набрав чинності. Проте ми вже розібрали до крихт усі зміни, які він передбачає. Тримайте порівняльну таблицю, як є і як буде після того, як президент підпише Закон
10767

Закон про збільшення податків № 11416-д: огляд змін від військового збору до ренти

Ось-ось Закон № 11416-д, який передбачає підвищення військового збору, має підписати Президент. Затамували дихання — чекаємо новин. А поки пропонуємо вам дослідити огляд експерта, який проаналізував основні моменти тексту Закону № 11416-д, адже нововведень чимало — і не тільки щодо військового збору
1663

Історичне збільшення податків: коментар експерта щодо законопроєкту № 11416-д

Доопрацьований законопроєкт «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо особливостей оподаткування у період дії воєнного стану» від 30.08.2024 № 11416-д ухвалила ВРУ. Розглянемо, що для платників податків наразі відомо
2095

Довідка про відсутність податкової заборгованості: як отримати

Процедура та способи отримання від ДПС довідки про відсутність заборгованості з податків, зборів, платежів. Зразок заповнення заяви про надання довідки про відсутність заборгованості. Строки видачі довідки про відсутність податкової заборгованості. Алгоритм отримання довідки в електронній формі з QR-кодом
2396

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді