Судові витрати: як облікувати й оподаткувати
18 жовтня 2023 року введені в дію вимоги Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обов’язкової реєстрації та використання електронних кабінетів в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами» від 29.06.2023 № 3200-IX. Зміни внесені й до Закону України «Про виконавче провадження» від 02.06.2016 № 1404-VIII (далі — Закон № 1404).
Так, документи виконавчого провадження органам та особам, які мають електронні кабінети в ЄСІТС або її окремій підсистемі (модулі), яка забезпечує обмін документами, надсилаються виключно в електронній формі (абз. 1 ч. 2 ст. 28 Закону № 1404).
Крім того, згідно змін, внесених до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України та до Кодексу адміністративного судочинства України, суд упродовж 5 днів з дня набрання судовим наказом законної сили надсилає його копію (текст), що містить інформацію про веб-адресу такого судового наказу в Єдиному державному реєстрі судових рішень та Єдиному державному реєстрі виконавчих документів, стягувачу до його електронного кабінету. У разі відсутності електронного кабінету — рекомендованим листом із повідомленням про вручення чи цінним листом.
Також упродовж 5 днів після набрання судовим рішенням законної сили виконавчий документ вносять до Єдиного державного реєстру виконавчих документів, а його копію (текст), що містить інформацію про веб-адресу такого документа у Єдиному державному реєстрі виконавчих документів, надсилають стягувачу до електронного кабінету. У разі його відсутності — рекомендованим листом з повідомленням про вручення чи цінним листом.
На сьогодні суд може видавати виконавчі документи як в паперовій, так і в електронній формі.
Оформлення і видачу виконавчих документів здійснює суд, який ухвалив відповідне рішення, в паперовій або електронній формі за допомогою ЄСІТС або її окремої підсистеми (модуля), що забезпечує обмін документами.
Не допускається одночасна видача судом виконавчого документа одній і тій самій особі в паперовій та електронній формах.
Оформлення і видача судових рішень, якими вносять зміни до виконавчих документів, здійснює суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, в паперовій або електронній формі за допомогою ЄСІТС або її окремої підсистеми (модуля), що забезпечує обмін документами. Це стосується у тому числі:
- виправлення помилки у виконавчому документі;
- визнання виконавчого документа таким, що не підлягає виконанню;
- стягнення на користь боржника безпідставно одержаного стягувачем за виконавчим документом;
- поновлення пропущеного строку для пред’явлення виконавчого документа до виконання;
- відстрочку чи розстрочку виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання;
- зупинення виконання судового рішення;
- заміни сторони виконавчого провадження.
Як діяти, коли керівник не має змоги підписати документи, наприклад, перебуває у відпустці, відрядженні, на лікарняному тощо? Із паперовими документами можна знайти рішення. З електронним документообігом та різними КЕП посадових осіб розібратися складніше — виникає багато запитань щодо правомірності поставлених підписів. У статті підкажемо, як передати повноваження підписувати документи на час відсутності керівника та уникнути ризиків