Фізособи декларують доходи за 2015 рік по-новому

Блок під заголовком новини 1 Підписуйтесь на Telegram-канал Головбух. Новини! Тут про зміни без спаму

Фізичні особи — платники податків декларують свої доходи, отримані у 2015 році, за новою формою декларації про майновий стан і доходи

Фізичні особи — платники податків декларують свої доходи, отримані у 2015 році, за новою формою декларації про майновий стан і доходи.

Нова форма декларації та Інструкція щодо заповнення податкової декларації про майновий стан і доходи затверджені наказом Мінфіну від 02.10.2015 № 859 і вводяться в дію з 1 січня 2016 року.

Чи покарають за воєнного стану за неподання звітності

Для спрощення та зменшення часу для заповнення декларації її обсяг зменшено з двох аркушів до одного, а кількість додатків — із семи до чотирьох.

Додатки заповнюються лише при отриманні доходів, які передбачають особливий розрахунок оподатковуваного доходу, а саме при:

  • отриманні доходів від двох та більше податкових агентів заповнюється додаток Ф1;
  • операціях з інвестиційними активами — додаток Ф2;
  • отриманні іноземних доходів — додаток Ф3;
  • отриманні доходів самозайнятими особами — додаток Ф4.

У новій формі декларації відображається інформація щодо отриманих доходів, відомості щодо утриманого (сплаченого) податку на доходи фізичних осіб (ПДФО) і військового збору та визначені податкові зобов’язання за операціями з нерухомим/рухомим майном, спадщини (дарування) та надання майна у лізинг, оренду (суборенду), житловий найм (піднайм).

Крім того, відомості про власну нерухомість та/або нерухомість, яка надається в оренду (суборенду), житловий найм (піднайм) зазначається у розділі VII нової декларації, а відомості про власне рухоме майно та/або рухоме майно, яка надається в оренду (суборенду), зазначаються у розділі VIІІ нової декларації.

У графі «Категорії об’єктів» нерухомого/рухомого майна у розділах VII та VIІІ нової декларації тепер зазначаються не назви об’єктів, а номер, що відповідає категорії об’єкта.

Так, наприклад, для нерухомого майна земельні ділянки зазначаються у декларації з категорією «1», житлові будинки з категорією «2», квартири — «3»; садовий (дачний) будинок — «4», гараж — «5», водойми — «6», інше нерухоме майно — «7».

Сума ПДФО, на яку зменшуються податкові зобов’язання у зв’язку з використанням права та податкову знижку, розраховується лише у розділі III нової декларації без заповнення додатка. При цьому не зазначаються реквізити документів, які підтверджують понесені витрати, а вказуються лише категорії понесених витрат (вказується позначка «Х» на відповідних категоріях) та загальна сума фактично здійснених протягом звітного податкового року витрат (рядки 13 та 14 декларації).

Норма підпункту 166.3.4 Податкового кодексу України (ПК) щодо права на податкову знижку за витратами, понесеними для компенсації вартості платних послуг з лікування (категорія витрат за номером «4»), набирає чинності з 1 січня року, наступного за роком, в якому набере чинності закон про загальнообов’язкове державне соціальне медичне страхування.

На сьогодні такий закон не прийнято, а отже, платники податків не мають право на отримання знижки згідно з підпунктом 166.3.4 ПК. Відповідно, за 2015 рік категорія витрат за номером «4» розділу III нової декларації платниками податків не заповнюється.

І з 01.01.2016 платник податку має право на повернення ПДФО при від’ємній різниці за результатами перерахунку податку. Додаток Ф1 до нової форми декларації доповнено рядком, у якому відображається сума ПДФО, що підлягає поверненню з бюджету за результатами такого перерахунку.


Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Податкова декларація з транспортного податку 2025

Придбали вартісний автомобіль класу «люкс»? Тоді готуйтеся подавати декларацію з транспортного податку. Хто подає, який граничний термін подання податкової декларації з транспортного податку у 2025 році, як заповнити декларації — розповість експерт
18622

Статутний капітал підприємства: поняття, бухгалтерський облік та оподаткування

Статутний капітал — це вартість внесків засновників підприємства. У консультації детально розглянемо поняття статутного капіталу, обмеження щодо його розміру, оподаткування внесків до статутного капіталу, бухгалтерський облік статутного капіталу, зокрема операцій з формування, збільшення та зменшення статутного капіталу
189236

Податковий кредит з ПДВ 2025: відображаємо в обліку

Податковий кредит з ПДВ завжди був об’єктом прискіпливої уваги з боку податківців, так як впливає на обсяг податку сплаченого до бюджету. Сьогодні в консультації про право на податковий кредит з ПДВ, правила його обліку, податковий кредит з ПДВ проводки і приклади
190214

Місячна зарплатна звітність з ЄСВ, ПДФО та військового збору 2025

У консультації розглянемо особливості заповнення звіту та його додатків, коли та який із них подавати, як бути з порожніми додатками, а також останні зміни в чинній формі Податкового розрахунку, який з січня 2025 року став щомісячним
749584

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді