НКЦПФР (далі — Комісія) відповіла на окремі проблемні питання щодо адміністративних правопорушень, пов’язаних з порушенням вимог законодавства на ринку цінних паперів.
Зокрема, Комісія повідомила, що від її імені розглядати справи про адмінправопорушення і накладати адмінстягнення мають право голова Комісії, члени Комісії та уповноважені Комісією посадові особи.
Чи покарають за воєнного стану за неподання звітності
І за результатами такого розгляду може бути застосована тільки санкція у вигляді штрафу. Оскільки статтями Кодексу України про адміністративні правопорушення (КпАП), які встановлюють адмінвідповідальність за порушення вимог законодавства про цінні папери, прямо передбачено, що за такі порушення застосовується санкція у вигляді штрафу.
Що ж до можливості звільнення від адмінвідповідальності за правопорушення у зв’язку з його малозначністю, то Комісія зауважила, що в КпАП відсутня така підстава для звільнення від адмінвідповідальності. Законодавством передбачено лише право органу (посадової особи) прийняти відповідне рішення та обмежитись усним зауваженням.
Вичерпний перелік обставин, за наявності яких провадження у справі про адмінправопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю, передбачений статтею 247 КпАП. І серед них відсутня така обставина для закриття, як малозначність вчиненого адмінправопорушення.
Тому посадова особа, що розглядає справу про адмінправопорушення, може призначити тільки те адміністративне стягнення, яке міститься в тій чи іншій статті законодавчого акта і яке встановлює відповідальність за конкретне адміністративне правопорушення.
Разом з тим, адміністративне стягнення накладається за кожне правопорушення окремо. Пояснюється це тим, що справи про адмінправопорушення стосовно однієї й тієї ж особи вирішують, як правило, різні посадові особи, яким надано повноваження розглядати такі справи.
Окремо Комісія розглянула питання перевірок (планових і позапланових) дотримання емітентом у своїй діяльності вимог законодавства про цінні папери.
Так, Комісія може перевіряти суб’єктів перевірки за будь-який період діяльності професійних учасників ринку цінних паперів, але з урахуванням повноважень, визначених законом.
Крім того, з 01.01.2013 Комісія отримала право самостійно або спільно з іншими відповідними органами перевіряти стан дотримання юрособами ліцензійних умов провадження певних видів професійної діяльності на фондовому ринку. І така перевірка може бути проведена не більше ніж протягом трьох років з дня закінчення дії (анулювання) зазначеної ліцензії.