Власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою (абз. 1 п. 287.1 Податкового кодексу України; далі — ПК).
Право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування земельної ділянки виникають з моменту держреєстрації цих прав (ст. 125 Земельного кодексу України).
Особливості виникнення права власності у багатоквартирному будинку, правові, організаційні та економічні відносини, пов’язані з реалізацією прав та виконанням обов’язків співвласників багатоквартирного будинку щодо його утримання та управління визначили Законом України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» від 14.05.2015 № 417-VIII.
Щодо особи, яка володіє нерухомим майном у багатоквартирному будинку, то права власності або право користування земельною ділянкою під багатоквартирним будинком та прибудинкової території виникають у всіх співвласників (власників житлових та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку) з моменту держреєстрації таких прав на земельну ділянку під цим багатоквартирним будинком та прибудинкову територію у Держземкадастрі.
Тому, безпосереднім платником земельного податку в цьому випадку буде виступати особа, щодо якої здійснили держреєстрацію прав на земельну ділянку під багатоквартирним будинком з урахуванням прибудинкової території (установа або організація, яка здійснює управління багатоквартирним будинком державної або комунальної власності; об’єднання співвласників багатоквартирного будинку, яке є суб’єктом реєстрації відповідно до рішення співвласників), з моменту такої реєстрації прав особи на земельну ділянку.
▶️ Як потрапити до «клубу білого бізнесу»
▶️ Коли зможете переглянути Перелік платників податків із високим рівнем добровільного дотримання податкового законодавства
▶️ Яку інформацію виноситимуть на загал і як цього уникнути
▶️ Як визначатимуть показники
▶️ Які пільги у бронюванні працівників
Особу, яка володіє нерухомим майном, що розташоване на земельній ділянці, права на яку для такої особи не оформили, не можна вважати платником земельного податку в розумінні статті 269 ПК до моменту виникнення відповідних прав такої особи на таку земельну ділянку відповідно до запису, сформованого у Держземкадастрі. До такого моменту зазначена особа відповідно до вимог ПК не має обов’язку нараховувати та сплачувати плату за землю.
Разом з цим, юрособа як власник об’єктів нерухомого майна у багатоквартирних будинках свої зобов’язання в частині дотримання принципу платного використання землі може реалізовувати в межах Цивільного кодексу України через особу, якій делегувала (або делегуватиме) повноваження щодо здійснення держреєстрації прав на земельні ділянки під такими будинками, та у якої з моменту здійснення держреєстрації прав на такі ділянки виникатимуть податкові зобов’язання з плати за землю, в тому числі земельного податку.