Відповідно до статті 1011 Цивільного кодексу України торгівля за договором комісії є зобов’язанням комісіонера за дорученням другої сторони (комітента) за плату вчинити один або кілька правочинів від свого імені, але за рахунок комітента.
Разом з тим, згідно з підпунктом 212.1 Податкового кодексу України (ПК) платником акцизного податку, зокрема, є особа, яка виробляє підакцизні товари (продукцію) на митній території України, у тому числі з давальницької сировини, а об’єктами оподаткування акцизним податком, зокрема, є операції з реалізації вироблених в Україні підакцизних товарів (продукції).
Чи покарають за воєнного стану за неподання звітності
Крім того, датою виникнення податкових зобов’язань щодо операцій з продажу підакцизних товарів (продукції), вироблених на митній території України, є дата їх реалізації особою, яка їх виробляє, незалежно від цілей і напрямів подальшого використання таких товарів (продукції), крім випадків, зазначених у статтях 225 та 229 ПК.
Підпунктом 14.1.212 ПК визначено, що реалізація підакцизних товарів (продукції) — це будь-які операції на митній території України, що передбачають відвантаження підакцизних товарів (продукції) згідно з договорами купівлі-продажу, міни, поставки та іншими господарськими, цивільно-правовими договорами з передачею прав власності або без такої, за плату (компенсацію) або без такої, незалежно від строків її надання, а також безоплатного відвантаження товарів, у тому числі з давальницької сировини.
Отже, враховуючи зазначене, при реалізації вироблених в Україні алкогольних напоїв за договором комісії акцизний податок сплачує виробник підакцизних товарів, тобто комітент.