Мін’юст розглянув питання щодо визначення мінімального розміру статутного капіталу ТОВ та органу, який може ініціювати ліквідацію такого товариства, якщо вартість чистих активів буде менше визначеного законом мінімального розміру статутного капіталу.
Зокрема, відповідно до частини 4 статті 144 Цивільного кодексу України, якщо після закінчення другого чи кожного наступного фінансового року вартість чистих активів ТОВ виявиться меншою ніж статутний капітал, товариство зобов’язане оголосити про зменшення свого статутного капіталу й зареєструвати відповідні зміни до статуту. Але тільки якщо учасники не прийняли рішення про внесення додаткових вкладів. Коли ж вартість чистих активів товариства стає меншою від визначеного законом мінімального розміру статутного капіталу, товариство підлягає ліквідації.
Чи покарають за воєнного стану за неподання звітності
Однак на сьогодні мінімальний розмір статутного капіталу ТОВ законодавчо так і не визначений.
Разом з цим, прийняття рішення про зменшення статутного капіталу та, зокрема, про ліквідацію товариства належить до виключної компетенції загальних зборів учасників товариства. При цьому зменшення статутного капіталу ТОВ допускається після повідомлення про це в порядку, установленому статутом, усіх його кредиторів. У такому разі кредитори мають право вимагати дострокового припинення або виконання відповідних зобов’язань товариства та відшкодування їм збитків.
Крім цього, Мін’юст наголосив, що в чинному законодавстві відсутні норми щодо звернення держреєстратора до суду про ліквідацію юрособи в разі якщо вартість чистих активів буде менше визначеного законом мінімального розміру статутного капіталу.