Довіреність — це письмовий документ, що видається однією особою іншій особі для представництва перед третіми особами. Довіреність на вчинення правочину представником може бути надана особою, яку представляють (довірителем), безпосередньо третій особі.
Вимоги до змісту та форми довіреності регламентовані, зокрема:
- Цивільним кодексом України (далі — ЦК);
- Порядком вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженим наказом Мінюсту від 22.02.2012 № 296/5.
Форма довіреності повинна відповідати формі, в якій відповідно до закону має вчинятися правочин.
У довіреності мають бути чітко визначені юридичні дії, які належить вчинити представнику. Дії мають бути правомірними, конкретними та здійсненними.
У тексті довіреності мають бути зазначені:
- місце і дата її складання (підписання);
- прізвища, імена, по батькові (повне найменування для юридичної особи);
- місце проживання (місцезнаходження — для юридичної особи) представника і особи, яку представляють, а в необхідних випадках і посади, які вони займають.
У довіреності на укладання договору дарування обов’язково зазначають прізвище, ім’я, по батькові або повне найменування обдаровуваного. У разі невиконання такої умови довіреність є нікчемною.
📌Не подали або несвоєчасно подали податкову звітність
📌Не дотримали строків зберігання документів
📌Невчасно сплатили податки
У довіреностях, що видаються на вчинення правочинів щодо розпорядження майном, також зазначається реєстраційний номер облікової картки платника податків довірителя (податковий номер). У довіреностях, виданих на ім’я адвокатів, можуть зазначатися їхній статус та членство в адвокатському об’єднанні (якщо адвокат є членом адвокатського об’єднання).
Вимоги до довіреності, у тому числі щодо її змісту, нотаріального посвідчення, можуть встановлювати також організації та установи, яким цей документ подаєте.
Строк, на який може бути видана довіреність, визначається відповідно до статті 247 ЦК. Якщо строк довіреності не встановили, вона зберігає чинність до припинення її дії.
Строк дії довіреності зазначають словами та визначають роками, місяцями, тижнями, днями і не може бути визначений настанням будь-якої події.
Довіреність, у якій не зазначили дату її вчинення, є нікчемною.