Робоча ситуація дня: Оформлюємо повернення готівки за товар правильно

Блок під заголовком новини 1 Підписуйтесь на Telegram-канал Головбух. Новини! Тут про зміни без спаму

Чи зобов’язане підприємство, яке повертає кошти за товар через реєстратор розрахункових операцій, зберігати касовий чек на повернення готівки?

Чи зобов’язане підприємство, яке повертає кошти за товар через реєстратор розрахункових операцій, зберігати касовий чек на повернення готівки?

Ні, не зобов’язане.

Чи покарають за воєнного стану за неподання звітності

Повернення товару та видача коштів покупцям здійснюється відповідно до вимог Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995 № 265/95-ВР (далі — Закон № 265) та Порядку реєстрації та застосування реєстраторів розрахункових операцій, що застосовуються для реєстрації розрахункових операцій за товари (послуги), затвердженого наказом МДЗ від 28.08.2013 № 417 (далі — Порядок № 417).

Згідно з пунктом 7 глави III Порядку № 417 реєстрація видачі коштів у разі повернення товару (відмови від послуги, прийняття цінностей під заставу, виплати виграшів у державні лотереї та інших випадках) або скасування помилково проведеної через РРО суми розрахунку здійснюється шляхом реєстрації від’ємної суми.

У такому разі дозволяється реєструвати видачу коштів (скасування помилкової суми) за допомогою операції «службова видача». При цьому забороняється реєструвати через РРО від’ємні суми з використанням операції «сторно».

Іноді сума коштів, виданих при поверненні товару чи рекомпенсації раніше оплаченої послуги, перевищує 100 гривень. У цій ситуації матеріально відповідальна особа підприємства або особа, яка безпосередньо здійснює розрахунки, повинна скласти акт про видачу коштів.

В акті необхідно зазначити:

  • дані документа, що встановлює особу покупця, який повертає товар (відмовляється від послуги);
  • відомості про товар (послугу);
  • суму виданих коштів; номер, дату і час видачі розрахункового документа, який підтверджує купівлю товару (отримання послуги) (п. 8 глави III Порядку № 417).

Пункт 2 статті 3 Закону № 265 зобов’язує суб’єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції, видавати особі, яка отримує або повертає товар, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції.

У випадку повернення коштів за товар таким розрахунковим документом буде фіскальний касовий чек видачі коштів (видатковий чек) за формою № ФКЧ-2. Вимоги щодо змісту такого розрахункового документа визначено Положенням про форму та зміст розрахункових документів, затвердженим наказом ДПА України від 01.12.2000 № 614.

Отже, у разі повернення коштів за товар підприємство, яке здійснює таке повернення, зобов’язане видати особі, яка повертає товар, фіскальний касовий чек за формою № ФКЧ-2. Якщо сума коштів, що повертається, більше 100 гривень, то складається акт про видачу коштів. У цьому акті зазначається номер, дата і час видачі розрахункового документа.

Нормами законодавства не передбачено залишати на підприємстві, що здійснює повернення готівки, такий розрахунковий документ. При цьому про повернуті кошти за товар робиться запис у відповідній графі книги обліку розрахункових операцій.

Ще більше робочих ситуацій ви знайдете в системі актуальних консультацій «Експертус Податки»


Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Додаткова відпустка учасникам бойових дій під час воєнного стану

Умови та документи, на підставі яких у працівників є право на додаткові оплачувані відпустки як учасникам бойових дій, особам з інвалідністю внаслідок війни та учасникам Революції Гідності. Правила оформлення, оплати, табелювання, поділу, перенесення та компенсації таких додаткових відпусток
26

Порядок знищення первинних документів

З консультації дізнаєтеся, який алгоритм знищення первинних бухгалтерських документів, та знайдете зразок заповнення акта на знищення первинних документів
48437

Бронювання ФОП: які перспективи

Чи можливе бронювання фізичних осіб-підприємців в Україні? Це питання активно обговорюють, адже багато ФОПів хочуть отримати для себе і своїх працівників відстрочку від мобілізації. Хоча на сьогодні такої можливості офіційно немає, у ВРУ розглядають кілька законопроєктів, які можуть змінити ситуацію. Розберімо, що пропонує законодавець
17041

Посадова інструкція бухгалтера 2025

Організація бухгалтерського обліку на підприємстві передбачає не тільки вирішення питань облікової політики, але, насамперед, кадрової політики. Хто буде вести облік? Однак відібрати найманих працівників замало — необхідно ще й правильно їх документально оформити. Одним із обов’язкових документів є посадова інструкція бухгалтера, посадова інструкція головного бухгалтера. Яким має бути їхній зміст, їхня обов’язковість та відповідальність — про це в консультації
66534

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді