Продаж продукції не в рамках торгової діяльності як виду економічної діяльності не може розглядатися як операція, що підпадає під сферу дії Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995 № 265/95-ВР (далі — Закон № 265). Такого висновку дійшов ВАСУ, розглядаючи справу щодо притягнення підприємства до відповідальності за продаж товарів невласного виробництва без застосування РРО.
Як указав ВАСУ, Закон № 265 визначає правові засади застосування РРО виключно у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг.
Чи покарають за воєнного стану за неподання звітності
На час виникнення спірних правовідносин тлумачення термінів «оптова торгівля» та «роздрібна торгівля» надавалося у листі Мінекономіки від 25.02.2002 № 56-38/87, згідно з яким:
- оптова торгівля — це сфера підприємницької діяльності з придбання і відповідного перетворення товарів для наступної їх реалізації підприємствам роздрібної торгівлі, іншим суб’єктам підприємницької діяльності. Включає як безпосередні комерційні зв’язки на умовах договорів купівлі-продажу та поставки між підприємствами-виробниками і споживачами, так і зв’язки між ними через торговельних посередників;
- роздрібна торгівля — це сфера підприємницької діяльності з продажу товарів або послуг на основі усного або письмового договорів купівлі-продажу безпосередньо кінцевим споживачам для їх власного некомерційного використання.
Однак, як вбачається з установлених судами обставин справи, підприємство не провадило торговельну діяльність. Реалізація спірних товарно-матеріальних цінностей не мала систематичного характеру та не здійснювалася через оптову або роздрібну торгівлю.
А отже, за таких обставин проведення підприємством відповідних готівкових розрахунків з оформленням прибуткових касових ордерів не може кваліфікуватися як порушення ним правил здійснення розрахункових операцій та слугувати підставою для притягнення юрособи до відповідальності за порушення вимог Закону № 265.