Як фізичній особі припинити підприємницьку діяльність за власним рішенням

Блок під заголовком новини 1 Підписуйтесь на Telegram-канал Головбух. Новини! Тут про зміни без спаму

Процедуру припинення підприємницької діяльності фізичної особи — підприємця можна умовно розділити на 3 етапи

Процедуру припинення підприємницької діяльності фізичної особи — підприємця (далі — ФОП) можна умовно розділити на 3 етапи:

  • прийняття рішення про припинення підприємницької діяльності та внесення державним реєстратором до державного реєстру запису про рішення фізичної особи щодо припинення підприємницької діяльності;
  • проведення перевірки органом Міндоходів, отримання довідки про відсутність заборгованості з податків та єдиного внеску;
  • внесення державним реєстратором до Єдиного державного реєстру запису про припинення підприємницької діяльності фізичної особи.

Чи покарають за воєнного стану за неподання звітності

Перший етап

У разі прийняття ФОП рішення про припинення підприємницької діяльності такий ФОП повинен розпочати процедуру припинення діяльності з подання державному реєстратору за місцем своєї реєстрації таких документів:

  • заяви про припинення підприємницької діяльності, заповненої українською мовою, за формою, затвердженою наказом Міністерства юстиції України від 17.04.2013 № 730/5;
  • нотаріально засвідченої довіреності, у випадку якщо документи подаються представником ФОП.

Зазначені документи можна надіслати держреєстратору рекомендованим листом з описом вкладення.

У разі особистого подання документів ФОП при собі необхідно мати паспорт, а представнику ФОП — нотаріально завірену довіреність з правом підпису документів та вчинення дій з припинення підприємницької діяльності ФОП.

Державний реєстратор не пізніше наступного робочого дня з дати надходження зазначених документів зобов’язаний внести до Єдиного державного реєстру запис про рішення щодо припинення ФОП підприємницької діяльності із зазначенням відомостей про порядок та строк заявлення кредиторами своїх вимог і в той самий день передати органам статистики, доходів і зборів, Пенсійного фонду України повідомлення про внесення такого запису.

Повідомлення про внесення запису до Єдиного державного реєстру про рішення ФОП щодо припинення підприємницької діяльності публікується у спеціалізованому друкованому засобі масової інформації. Мета публікації — виявлення кредиторів фізичної особи — підприємця для пред’явлення до останнього грошових вимог у двомісячний термін від дня публікації. Максимальний термін виявлення кредиторів при ліквідації СПД не може перевищувати 3 місяці.

Другий етап

Для отримання довідки про відсутність заборгованості з податків і єдиного внеску ФОП потрібно подати до органу Міндоходів за місцем своєї реєстрації такі документи:

  • заяву про припинення платника податків (ф. № 8-ОПП) за власним бажанням ФОП;
  • оригінали та завірені податковою інспекцією копії всіх раніше отриманих в податковій документів (патенти, свідоцтва, довідки ф. № 4-ОПП, інші документи), які підлягають обов’язковому поверненню до органу Міндоходів.

Після одержання зазначених документів орган Міндоходів призначає позапланову перевірку, яка має бути проведена в межах одного місяця.

По завершенні перевірки у разі відсутності у ФОП заборгованості з податків і зборів, єдиного внеску орган Міндоходів видає підприємцю довідку про відсутність заборгованості з податків і зборів (ф. № 22-ОПП), довідку про відсутність заборгованості з єдиного внеску (ф. 3-ЄСВ), які дійсні протягом двох місяців з дати їх реєстрації.

Третій етап

ФОП, не раніше ніж через два місяці з моменту публікації оголошення про припинення діяльності, у разі відсутності заборгованості перед кредиторами (бюджетом, постачальниками тощо) подає держреєстратору такі документи:

  • реєстраційну картку на проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи — підприємця (ф. № 12);
  • довідки органу Міндоходів про відсутність заборгованості з податків і зборів (ф. № 22-ОПП) та з єдиного внеску (ф. 3-ЄСВ).

Не пізніше наступного дня після прийняття зазначених документів державний реєстратор зобов’язаний видати (надіслати рекомендованим листом) ФОП або його представнику повідомлення про проведення реєстрації припинення підприємницької діяльності ФОП. З моменту оформлення такого повідомлення реєстрація ФОП вважається скасованим.

Органи статистики, доходів і зборів, Пенсійного фонду України, на підставі отриманих від Держреєстратора повідомлення та відомості з реєстраційної картки про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності ФОП самостійно знімають з обліку такого підприємця.

Порядок державної реєстрації припинення підприємницької діяльності затверджений Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб — підприємців» від 15.05.2003 № 755-ІV та викладений у «Порядку обліку платників податків і зборів», затвердженому наказом Мінфіну від 09.12.2011 № 1588.


Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Як застосовувати міжнародні договори

Подвійне оподаткування — типова проблема міжнародного бізнесу. Уникнути її можна через міжнародні договори про усунення подвійного оподаткування. Тема стає актуальною, якщо маєте справу з нерезидентами, виплачуєте їм доходи (дивіденди, роялті, проценти, дохід від надання послуг), ведете облік в їхніх представництвах чи дочірніх підприємствах, самі здійснюєте бізнес за кордоном. З якими країнами укладені міжнародні договори та як їх застосовувати ― дізнайтеся в цьому огляді
12024

Код УКТ ЗЕД: як знайти

Щоб отримати код УКТ ЗЕД онлайн, скористайтеся навігатором від системи «Експертус Головбух» — знайдіть свій код товару за УКТ ЗЕД
52397

Додаток ПП до Податкової декларації з податку на прибуток

У Додатку ПП «Інформація про суми податкових пільг» прибутківці розкривають інформацію про суми податкових пільг, якими скористалися. Пояснимо, як обчислити суму податкової пільги, як заповнити новий додаток та які штрафи загрожують за його неподання
34014

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді