Робоча ситуація дня: Спори у сфері ЗЕД: судове врегулювання

Блок під заголовком новини 1 Підписуйтесь на Telegram-канал Головбух. Новини! Тут про зміни без спаму

Підприємство заключає договори на модернізацію обладнання, зокрема з Італією. Як правильно прописати в договорі умову вирішення спорів у судовому порядку? Де повинні розглядатись спори у сфері ЗЕД: у Міжнародному арбітражному суді м. Києва чи тієї країни, яка надає послуги?

Підприємство заключає договори на модернізацію обладнання, зокрема з Італією. Як правильно прописати в договорі умову вирішення спорів у судовому порядку? Де повинні розглядатись спори у сфері ЗЕД: у Міжнародному арбітражному суді м. Києва чи тієї країни, яка надає послуги?

Основними нормативно-правовими актами України, що регулюють порядок укладання та особливості зовнішньоекономічних договорів, є:

  • Закон України «Про зовнішньоекономічну діяльність» від 16.04.1991 № 959-XII (далі — Закон про ЗЕД);
  • Закон України «Про міжнародне приватне право» від 23.06.2005 № 2709-IV (далі — Закон № 2709);
  • Закон України «Про міжнародний комерційний арбітраж» від 24.02.1994 № 4002-XII;
  • Положення про форму зовнішньоекономічних договорів (контрактів), затверджене наказом Мінекономрозвитку України від 06.09.2001 № 201 (далі — Положення № 201).

Чи покарають за воєнного стану за неподання звітності

Перелік умов, які повинні бути передбачені у зовнішньоекономічному договорі, встановлено пунктом 1 Положення № 201.

Урегулювання спорів у судовому порядку є однією з умов такого договору. У цьому розділі договору визначаються умови та порядок вирішення спорів у судовому порядку щодо тлумачення, невиконання та/або неналежного виконання контракту. Крім того, зовнішньоекономічним договором визначається (пп. 1.12 Положення № 201):

назва суду або чіткі критерії визначення суду будь-якою зі сторін залежно від предмета та характеру спору;

погоджений сторонами вибір матеріального і процесуального права, яке буде застосовуватися цим судом;

правила процедури судового урегулювання.

Правила міжнародних договорів України мають пріоритет по відношенню до правил, передбачених у відповідному акті законодавства України (ст. 19 Закону України «Про міжнародні договори України» від 29.06.2004 № 1906-IV, ст. 3 Закону № 2709).

Між Урядом України і Урядом Італійської Республіки укладено Конвенцію про уникнення подвійного оподаткування доходів і капіталу та попередження податкових ухилень, ратифіковану Законом України від 17.03.1999 № 502-XIV. Дана Конвенція не містить конкретних вимог щодо процедури вирішення спорів.

Тому при укладанні зовнішньоекономічного договору сторони можуть самостійно обрати право, що буде регулювати зміст правочину (ст. 32 Закону № 2709).

Спори, що виникають між суб’єктами зовнішньоекономічної діяльності, за згодою сторін можуть розглядатись, зокрема, господарським судом або Міжнародним комерційним арбітражним судом при Торгово-промисловій палаті України (ст. 38, 39 Закону про ЗЕД).

Якщо ж сторони договору не дійшли згоди щодо права, що підлягає застосуванню до цього договору, то буде застосовуватись право, яке має найбільш тісний зв’язок з договором.

У даному випадку стороною, що повинна здійснити виконання, яке має вирішальне значення для змісту правочину, є виконавець послуг (ст. 44 Закону № 2709).

Ще більше робочих ситуацій ви знайдете в системі актуальних консультацій «Експертус Податки»


Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Код УКТ ЗЕД: як знайти

Щоб отримати код УКТ ЗЕД онлайн, скористайтеся навігатором від системи «Експертус Головбух» — знайдіть свій код товару за УКТ ЗЕД
52393

Додаток ПП до Податкової декларації з податку на прибуток

У Додатку ПП «Інформація про суми податкових пільг» прибутківці розкривають інформацію про суми податкових пільг, якими скористалися. Пояснимо, як обчислити суму податкової пільги, як заповнити новий додаток та які штрафи загрожують за його неподання
34013

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді