Мінфін проти підвищення ПДВ

Мінфін роз’яснив, чому ПДВ підвищувати небажано. Більш справедливою вважає модель, яка передбачає підняття військового збору

Мінфін проти підвищення ПДВ

Як зазначили у Мінфіні, з початку повномасштабного вторгнення рф в Україну вжили низку заходів, спрямованих на підтримку громадян та бізнесу в умовах війни.

Серед них: скасування акцизів на пальне, зниження деяких ставок податків для ФОПів та юридичних осіб, скасування податкових перевірок тощо.

У перші місяці повномасштабної війни такі кроки були спрямовані на підтримку економічної стабільності і дали бізнесу можливість зберегти робочі місця та адаптуватися до нових надскладних умов.

Однак, з початку 2024 року, через значну затримку з постачанням зброї від наших партнерів, вимушено збільшили видатки на сектор безпеки та оборони на суму близько 6 млрд дол. США. Нині маємо відповідати на нові запити Сил оборони та інших військових відомств на додаткове фінансування. Така потреба становить 500 млрд грн.

Тож, пропонують найбільш м'який варіант фінансування додаткових військових потреб серед усіх можливих. Він складається з двох частин:

  1. Майже три чверті додаткової потреби на фінансування оборони пропонують забезпечити не за рахунок перегляду податків (361,6 млрд грн).
  2. І лише одну частину (138,7 млрд грн) — за рахунок перегляду акцизів, військового збору та деяких інших заходів.

Чому не пропонується підвищення ПДВ?

Так, з одного боку, це легкий в адмініструванні інструмент, який дозволяє отримати додаткові ресурси. З іншого, підвищення ПДВ має свої наслідки, які будуть негативно впливати на усіх громадян, особливо на вразливі категорії. Наприклад, люди пенсійного віку. В Україні їх 10,2 млн.

Підвищення цього податку автоматично призведе до зростання цін на основні товари. Зокрема ліки та базові продукти харчування: хліб, молоко, масло тощо.

Для вразливих категорій громадян навіть незначне підвищення цін на базові продукти харчування може стати значним фінансовим тягарем.

Замість цього пропонують більш соціально справедливу модель. Вона передбачає встановлення військового збору, зокрема, на товари, які не є товарами першої необхідності.

Такі як автомобілі, нерухомість та ювелірні вироби.

Мінфін також зауважує, що автомобілі, які ввозяться благодійними та громадськими організаціями  та передаються на користь ЗСУ, не оподатковуватимуть військовим збором, оскільки їх не реєструють в Сервісних центрах МВС.

За інформацією Мінфіну


Вебінар для бухгалтера

Статті за темою

Усі статті за темою

Податкова декларація з ПДВ 2024/2025

У консультації розповімо про загальні правила подання ПДВ-звітності: в які строки, періоди, способи звітувати та коли можна не подавати звітності. Також розглянемо коли подається декларація з ПДВ нова форма
185755

Історичне збільшення податків: коментар експерта щодо законопроєкту № 11416-д

Доопрацьований законопроєкт «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо особливостей оподаткування у період дії воєнного стану» від 30.08.2024 № 11416-д ухвалила ВРУ. Розглянемо, що для платників податків наразі відомо
1631

Навчальний тренажер для бухгалтера: перевірте себе

Хочете підвищити свої бухгалтерські навички та бути впевненими у своїй професійній майстерності? Перевірте себе за допомогою навчальних тестів для бухгалтерів. Незалежно від того, чи ви тільки починаєте свій шлях у бухгалтерії, чи вже маєте багаторічний досвід, наш тренажер допоможе вам освіжити знання та виявити свої слабкі місця. Спробуйте прямо зараз — і переконайтеся, що ви готові до будь-яких викликів
322

Розрахунок коригування до податкової накладної: оновлена форма

У консультації про розрахунок коригування до податкової накладної та причини коригувань, які податкова визначила для його складання. Наведемо умовні коди в розрахунку коригування, їхнє призначення та приклади складання розрахунків коригування з різними кодами («101», «102», «103», «104» і «301»)
536087

Податкова накладна 2024/2025: нова форма

Обов’язок платників ПДВ вчасно реєструвати податкові накладні під час воєнного стану й надалі діє. Із новою формою податкової накладної, яка діє з 1 жовтня 2024 року, та особливостями її складання допоможе ознайомитися роз’яснення експерта. У консультації знайдете зразки податкової накладної, які можете скачати
337358

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді