Як зазначили у Мінфіні, з початку повномасштабного вторгнення рф в Україну вжили низку заходів, спрямованих на підтримку громадян та бізнесу в умовах війни.
Серед них: скасування акцизів на пальне, зниження деяких ставок податків для ФОПів та юридичних осіб, скасування податкових перевірок тощо.
У перші місяці повномасштабної війни такі кроки були спрямовані на підтримку економічної стабільності і дали бізнесу можливість зберегти робочі місця та адаптуватися до нових надскладних умов.
Однак, з початку 2024 року, через значну затримку з постачанням зброї від наших партнерів, вимушено збільшили видатки на сектор безпеки та оборони на суму близько 6 млрд дол. США. Нині маємо відповідати на нові запити Сил оборони та інших військових відомств на додаткове фінансування. Така потреба становить 500 млрд грн.
Тож, пропонують найбільш м'який варіант фінансування додаткових військових потреб серед усіх можливих. Він складається з двох частин:
- Майже три чверті додаткової потреби на фінансування оборони пропонують забезпечити не за рахунок перегляду податків (361,6 млрд грн).
- І лише одну частину (138,7 млрд грн) — за рахунок перегляду акцизів, військового збору та деяких інших заходів.
▶️ Як потрапити до «клубу білого бізнесу»
▶️ Коли зможете переглянути Перелік платників податків із високим рівнем добровільного дотримання податкового законодавства
▶️ Яку інформацію виноситимуть на загал і як цього уникнути
▶️ Як визначатимуть показники
▶️ Які пільги у бронюванні працівників
Чому не пропонується підвищення ПДВ?
Так, з одного боку, це легкий в адмініструванні інструмент, який дозволяє отримати додаткові ресурси. З іншого, підвищення ПДВ має свої наслідки, які будуть негативно впливати на усіх громадян, особливо на вразливі категорії. Наприклад, люди пенсійного віку. В Україні їх 10,2 млн.
Підвищення цього податку автоматично призведе до зростання цін на основні товари. Зокрема ліки та базові продукти харчування: хліб, молоко, масло тощо.
Для вразливих категорій громадян навіть незначне підвищення цін на базові продукти харчування може стати значним фінансовим тягарем.
Замість цього пропонують більш соціально справедливу модель. Вона передбачає встановлення військового збору, зокрема, на товари, які не є товарами першої необхідності.
Такі як автомобілі, нерухомість та ювелірні вироби.
Мінфін також зауважує, що автомобілі, які ввозяться благодійними та громадськими організаціями та передаються на користь ЗСУ, не оподатковуватимуть військовим збором, оскільки їх не реєструють в Сервісних центрах МВС.