Як відобразити в єдиній звітності мобілізованого працівника

Фахівці ПФУ пояснили, як відобразити нараховану добровільну виплату мобілізованому працівнику в єдиній звітності з ПДФО, ВЗ та ЄСВ

Як відобразити в єдиній звітності мобілізованого працівника

Згідно з законодавством мобілізований працівник зберігає місце роботи й посаду згідно з частиною 3 статті 119 Кодексу законів про працю України (далі — КЗпП).

Такий працівник може звільнитися виключно за власним бажанням (ст. 38 КЗпП) або за угодою сторін (ч. 1 ст. 36 КЗпП). Для цього він має подати особисту заяву.

У разі мобілізації працівника страхувальнику необхідно оформити наказ на увільнення від роботи у зв’язку з призовом на військову службу під час мобілізації на підставі повістки (довідки, витягу з наказу тощо).

Як відобразити інформацію про такого працівника у Податковому розрахунку?

Після внесених змін до статті 119 КЗпП з 19.07.2022 скасували обов’язок роботодавця щодо нарахування та виплати середнього заробітку працівникам, призваним до лав ЗСУ.

Таким чином, після такого скасування починаючи з серпня 2022 року роботодавець, який ухвалив рішення про добровільну виплату мобілізованим працівникам, повинен таке рішення зафіксувати у відповідному наказі. У наказі зазначається і самостійно визначений розмір такої добровільної виплати. З метою оподаткування такі виплати вважають заробітною платою.

Нараховану добровільну виплату мобілізованому працівнику зазначають у додатку 1 Податкового розрахунку одним рядком, а саме:

  • у графі 8 встановлюється категорія застрахованої особи «1» (якщо такий працівник є особою з інвалідністю, то проставляйте код  «2»);
  • у графі 10 — місяць за який нарахували виплату;
  • у графі 14 — кількість календарних днів перебування у трудових відносинах;
  • у графах 16 та 17 — суму нарахованої добровільної виплати працівникові;
  • у графі 20 — суму нарахованого ЄСВ на добровільну виплату;
  • графи з 4 до 7, з 21 до 24 — заповнюйте у загальному порядку, інші графи додатка не заповнюйте.

Якщо розмір нарахованої добровільної виплати мобілізованому працівникові за основним місцем роботи менший від розміру мінімальної заробітної плати, то маєте дотриматися частини 5 статті 8 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VI й нарахувати суму ЄСВ у розмірі не меншому, ніж мінімальний страховий внесок.

При цьому в додатку 1 необхідно додати ще один рядок, де у графі 18 треба відобразити суму різниці між мінімальною заробітною платою та нарахованою сумою виплати, а у графі 20 — суму ЄСВ на різницю за кодом типу нарахувань (графа 9) «13».

Якщо мобілізований працівник є особою з інвалідністю, законодавство не передбачає обов’язку страхувальника щодо нарахування ЄСВ до мінімального розміру.

Працівник — учасник бойових дій: які в нього пільги та гарантії

У разі відсутності рішення про добровільну виплату мобілізованим працівникам у додатку 1 заповнюйте графи 8, 10, 14 ( кількість календарних днів перебування у трудових відносинах), у графах 16—17 та 20 проставляйте нульові суми заробітної плати та ЄСВ, інші графи заповнюйте у загальному порядку.

У додатку 5 єдиної звітності факт мобілізації працівника не відображається.

За інформацією ПФУ


Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Бронювання працівників сільгосппідприємств після 01.04.2025

Підприємства агросектора можуть отримати критичний статус, що дає змогу бронювати працівників. Зберіть документи та зверніться до Мінагрополітики чи обласної держадміністрації залежно від того, які критерії виконуєте. Якщо отримали критичність, переходьте до бронювання на Порталі Дія. Експерт пояснив, як не втратити можливість забронювати працівників
1121

Відпустка та податкові канікули ФОП

У фізособи-підприємця є можливість призупинити на місяць свій бізнес та отримати податкові канікули — піти у відпустку. Як її оформити, які нюанси перебування у такій відпустці, зразок заяви на відпустку ФОП — у консультації
38180

Митна декларація: зразок заповнення, види, терміни

Митна декларація — це однин із документів, який використовують в обліку податкового кредиту з ПДВ. В огляді про те, якою буває митна декларація, як її заповнювати, що про митні декларації треба знати бухгалтеру
149400

Допомога на лікування працівника підприємства

Роботодавець має право надати своїм працівникам матеріальну допомогу на лікування чи оплатити їх медичне обслуговування. При цьому не сплачувати податків із таких сум. З'ясуємо, якими можуть бути пільгові варіанти надання такої допомоги. Коли матеріальну допомогу на лікування не оподатковують? Як оформити надання матеріальної допомоги на лікування?
25747

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді