Заява на звільнення працівника

UA RU
Автор
бухгалтер-експерт, кандидат економічних наук, м. Чернігів
Звільнення працівника – питання не тільки кадрове, але й бухгалтерське. Адже бухгалтер бере активну участь в оформленні звільнення працівника й долучається до кадрових документів. Сьогодні в консультації про бухгалтерський погляд на звільнення, зразок наказу про звільнення та заяви на звільнення працівника

Заява на звільнення: коли обов’язкова

В цілому звільнення може бути добровільне (за власним бажанням), за згодою сторін, за ініціативою роботодавця та інших причин, наприклад, закінчення контракту. Не завжди при цьому необхідна заява про звільнення працівника з роботи зразок самого працівника (див. таблицю нижче). Однак, наказ про звільнення – це обов’язковий елемент документального оформлення, без якого бухгалтер формально не може нарахувати виплати та щось виплачувати працівнику, який звільняється.

Причина звільнення

Підстава за КЗпП

Заява про звільнення

1

За власним бажанням з поважної причини чи без такої

ст. 38

Так

2

За згодою сторін

п. 1 ч. 1 ст. 36

Не обов’язкова*

Інші причини:

3

Закінчення строку дії контракту (трудового договору)

п. 2 ч. 1 ст. 36

Ні

4

Прогул

п. 4 ч. 1 ст. 40

Ні

5

Систематичне невиконання без поважних причин трудових обов’язків

п. 3 ч. 1 ст. 40

Ні

6

У зв’язку з переведенням на інше підприємство

п. 5 ч. 1 ст. 36

Так**

* угода, по-перше, може бути усною; по-друге, свою згоду та бажання звільнитися працівник підтверджує, коли підписується в наказі про своє звільнення, тому заява з його боку не обов’язкова і, як правило, не складається (лист Мінсоцполітики від 04.04.2014 № 60/06/186-14);

** складаються 2 заяви – на звільнення та на прийняття на нове місце роботи. Звільнення у зв’язку з переведенням може бути тільки за згоди працівника, тому треба заява

В таблиці був наведений далеко невичерпний перелік інших причин. Якщо сумніваєтеся, то краще взяти заяву з працівника, якщо він погоджується її написати.

Що робити бухгалтеру із заявою на звільнення

І тепер ми підійшли до документальної основи звільнення – заява на звільнення працівника. Перед складанням наказу її треба подати. Бухгалтер має звернути увагу, чи зазначив працівник про своє бажання:

  • отримати відпустку перед звільненням (якщо так, то скільки днів? Можливо, в цьому питанні треба проконсультувати працівника, скільки днів у нього є невикористаних та взагалі що в нього є такі дні);
  • отримати компенсацію відпустки (знову ж скільки днів? І знову треба консультація щодо кількості невикористаних днів);
  • поєднання частини відпустки та компенсації (знову ж скільки днів).

Також у заяві може зазначатися про бажання працівника утримати при його остаточному розрахунку певні борги по підприємству, наприклад, вартість спецодягу. Ми уже зазначали вище, що краще досягти згоди працівника або простити йому подібний борг. Можуть бути певні добровільні внески в фонди підприємства.

У разі відсутності даної інформації у заяві треба просити працівника дописати необхідні пункти або переписати заяву. Таким чином, функція бухгалтера – проконтролювати та допомогти працівнику правильно скласти текст заяви. Працівник взагалі може не знати про відпускні й компенсації при звільненні і йому потрібна допомога.

Заява про звільнення працівника

І тепер ми підійшли до документальної основи звільнення – заява на звільнення працівника. Вона завжди має подаватися на ознайомлення бухгалтеру. На що слід звернути увагу? Що з неї бухгалтеру. Бухгалтер має звернути увагу, чи зазначив працівник про своє бажання:

  • отримати відпустку перед звільненням (якщо так, то скільки днів? Можливо, в цьому питанні треба проконсультувати працівника, скільки днів у нього є невикористаних);
  • отримати компенсацію відпустки (знову ж скільки днів? І знову треба консультація щодо кількості невикористаних днів.);
  • поєднання частини відпустки та компенсації (знову ж скільки днів кожної частини).

Також у заяві може зазначатися про бажання працівника утримати при його остаточному розрахунку певні борги по підприємству, наприклад, вартість спецодягу. Можуть бути певні добровільні внески в фонди підприємства.

У разі відсутності даної інформації у заяви треба просити працівника дописати необхідні пункти або переписати заяву.

Зразок заяви про звільнення працівника за власним бажанням наведена нижче. Як бачимо, в ній вказано бажання отримати компенсацію днів відпустки, а не «відгуляти» їх.

Зразок заяви на звільнення працівника:

СКАЧАТИ ЗРАЗОК ⤵️

заява на звільнення працівника ЗРАЗОК

В заяві про звільнення працівника за власним бажанням обов’язково мають бути підстава для розірвання трудового договору (це ст. 38 КЗпП), бажана дата звільнення (якщо без причини – 2-тижневий термін з дня повідомлення роботодавця), підпис працівника і дата складання заяви. Підпис і дату заяви вимагає Мінпраці у листі від 29.05.2007 № 134/06/187-07.

Наказ про звільнення за власним бажанням працівника

Коли наказ про звільнення працівника з роботи лягає на стіл бухгалтера, то теж треба проконтролювати ті ж пункти, що й у заяві на звільнення:

  • кількість днів відпустки, якщо вона надається працівнику;
  • кількість днів, за які наказано нарахувати компенсації відпусток.

Компенсація розраховується окремо за дні відпустки право на які виникло до 31.12.2023 та після 31.12.2023, тож необхідно проконтролювати правильність поділу днів в наказі.

Однак, є ще один пункт: кількість днів надміру оплаченої відпустки, оплата по яким підлягає утриманню. Звичайно, якщо така ситуація мала місце.

І ще один момент, який варто пам’ятати. При звільненні матеріально відповідальної особи необхідно в наказі вказати проведення обов’язкової інвентаризації.

Наказ про звільнення за згодою сторін

СКАЧАТИ ЗРАЗОК ⤵️

Наказ про звільнення працівника з роботи

Увага: бухгалтер має брати активну участь у складанні заяви та наказу на звільнення працівника й проконтролювати включення до них необхідних даних для нарахування відпустки та її компенсації.

Алгоритм скасування домовленості про звільнення за угодою сторін

Працівник не може відкликати заяву про звільнення без згоди роботодавця. Роботодавець має право відмовити. Підтвердження — абзац 1 пункту 8 Постанови пленуму Верховного Суду України «Про практику розгляду судами трудових спорів» від 06.11.1992 № 9:

«При домовленості між працівником і роботодавцем про припинення трудового договору за пунктом 1 статті 36 КЗпП договір припиняють у строк, визначений сторонами. Анулювати таку домовленість можна лише за взаємної згоди роботодавця і працівника».

Якщо роботодавець і працівник вирішили продовжити трудові відносини, керуйтеся алгоритмом.

роботодавець і працівник вирішили продовжити трудові відносини

ЧИТАТИ В «ЕКСПЕРТУС ГОЛОВБУХ» ⏩

Звільнення головного бухгалтера

Головний бухгалтер на підприємстві відповідає за ведення бухобліку, своєчасне подання звітів, а зазвичай ще й має право підписувати банківські документи. Тому, коли вас чекає зміна головного бухгалтера, треба підготуватись ретельніше та визначити порядок передачі справ, про усе це у статтіЗміна головбуха: як передати справи).

Звільнення директора

Із погляду трудового законодавства керівник товариства (директор), як будь-який пересічний працівник, має право звільнитися за власним бажанням (ст. 38, 39 Кодексу законів про працю України; КЗпП). Якщо трудовий договір із директором укладено на невизначений строк, слід керуватися положеннями статті 38 КЗпП а саме: про намір звільнитися директор має попередити власника або уповноважений ним орган письмово за два тижні. Натомість, якщо директор працює за строковим трудовим договором, він має навести поважну причину для розірвання договору (наприклад, стан здоров’я, переїзд його або сім’ї в іншу місцевість, необхідність догляду хворого члена сім’ї тощо).

Тобто директор товариства, написавши заяву про звільнення за власним бажанням і відпрацювавши встановлений строк (за відсутності поважних причин), має право припинити виконувати свої трудові обов’язки. Власне розірвання трудового договору директор оформлює наказом. Згоди засновника товариства на це не потрібно. Ба більше, директор може навіть власноруч внести запис про звільнення до своєї трудової книжки.

На замітку! Директор може видати наказ про своє звільнення за власним бажанням і підписати наказ: «Звільнений за власним бажанням, ст. 38 КЗпП України» (підстава: заява ПІБ). Якщо є якась поважна причина (переїзд до іншої місцевості, необхідність догляду хворого члена сім’ї тощо), в наказі можна цю причину зазначити.


Вебінар для бухгалтера

Останні новини

Усі новини

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді