Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у період дії воєнного стану» від 10.10.2024 № 4015-IX (далі — Закон № 4015) набрав чинності з наступного дня після його офіційного опублікування, а саме з 01.12.2024. Документ опублікували в «Голосі України» від 30.11.2024 № 179. У Законі також визначили інші строки набрання чинності окремих пунктів змін.
Закон, серед іншого, вносить зміни до Податкового кодексу України (ПК). Це потрібно для фінансування сил оборони, зокрема фінансування зарплат захисникам та захисницям України.
Перегляньте відповіді на основні 10 запитань щодо новацій ПК.
Військовий збір за ставкою 5%: утримуємо з 1 грудня
1. Чи будуть нараховуватися нові податки «заднім числом»?
Закон № 4015 набуває чинності з 1 грудня. Тому «заднім числом» податки не нараховуватимуть. Парламент найближчим часом ухвалить необхідні правки до закону № 4015, щоб узгодити роботу всіх норм з 1 грудня, зокрема щодо ФОПів.
2. Як зміниться ставка військового збору для фізичних осіб?
Ставка військового збору для фізосіб зросте з 1,5% до 5%. Йдеться про оподаткування зарплат, оренди, виграшів, банківських депозитів тощо.
3. Як зміниться ставка військового збору для ФОПів?
Все залежить від групи, до якої належить ФОП.
ФОПи першої, другої та четвертої груп платитимуть 10% від мінімальної зарплати встановленої на початок 2025 року (8 тис. грн). Таким чином вони сплачуватимуть 800 грн на місяць. Нові податки почнуть діяти для цієї категорії платників лише з 1 січня 2025 року.
ФОПи третьої групи платитимуть військовий збір у розмірі 1% від свого обороту за підсумками першого кварталу 2025 року. Для них закон також запрацює з початку нового року.
4. Чи поширюється військовий збір на соціальні виплати?
На соціальні виплати військовий збір не поширюється. Також він не поширюється на пенсії, стипендії та інші доходи, що не підпадають під оподаткування ПДФО. Крім того, під військовий збір також не підпадають ОВДП, які купують фізичні особи.
5. Який ресурс планує залучити держава від зростання податків?
До кінця поточного року плануємо отримати 8 млрд грн, а у 2025 році — 140 млрд грн.
6. На які цілі будуть витрачені ці кошти?
Ці кошти підуть в першу чергу на зарплати українським військовослужбовцям. Загалом на забезпечення наших воїнів в наступному році плануємо витратити 1,16 трлн грн. Це на 10 млрд грн більше, ніж у 2024 році.
7. Раніше говорили про нестачу на цей рік 500 млрд грн для оборони. Звідки держава бере решту коштів?
Підвищення податків — це лише невелика частина комплексних зусиль для залучення внутрішнього ресурсу.
216 млрд грн отримують за рахунок розміщення ОВДП, це внутрішні запозичення країни.
Ще 100 млрд грн — перевиконання доходів держбюджету, у тому числі за рахунок детінізації економіки.
Також залучають на оборону частину доходів банківського сектору. В цьому році банки отримали найбільший прибуток за всю історію. В першу чергу за рахунок того, що працювали з Нацбанком і з державними зобов’язаннями.
Також заощаджують певні кошти за рахунок реструктуризації державного боргу.
8. Які ще податкові зміни передбачає нове законодавство?
На прохання Всеукраїнської аграрної ради підвищують мінімальну сумуподаткових платежів з одного гектару сільськогосподарської землі до 1 400 грн за гектар. Це покращить прозорість відносин в аграрному секторі.
На прохання представників нафтогазового сектору вводять авансовий внесок з податку на прибуток на кожну окрему АЗС. Це зробить більш конкурентними легальних учасників ринку.
На прохання представників українського виноробства підвищується мінімальна ціна на продукти виноробства українського виробництва. Це дозволить виробникам, які користуються нормальною сировиною, бути конкурентними на ринку.
Підвищується рента на пісок та щебінь. Це забезпечить справедливе оподаткування розробників українських надр.
Всі ці зміни напрацьовані в тісному контакті з галузевими асоціаціями.
Крім того, новий закон впроваджує місячну звітність щодо ПДФО та ЄСВ замість квартальної. Це забезпечить прозорість та справедливість бронювання працівників підприємств.
9. Чому не можливо спрямувати на оборону кошти, які надають наші партнери?
Партнери фінансують виключно необоронні цивільні видатки.
Кожна країна фінансує свою армію самостійно, адже це є однією з ознак її суверенітету.
Більше того, партнери, зокрема МВФ, наполягають на підвищенні податків, адже це додає нам фінансової стійкості і надійності як позичальнику.
В той же час Україна прагне залучити на потреби оборони кошти від російських «заморожених» активів.
10. Чи враховує Державний бюджет на 2025 рік податкові зміни?
Бюджет—2025 розрахований із врахуванням усіх змін до податкового законодавства.