Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у період дії воєнного стану» від 10.10.2024 № 4015-ІХ (далі — Закон № 4015) набрав чинності з 1 грудня 2024 року. Для окремих його пунктів встановили інший порядок набрання ними чинності (п. 1 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 4015).
Законом № 4015 внесли зміни та доповнення до низки законодавчих актів України, зокрема, до Податкового кодексу України (ПК) в частині підвищення ставки військового збору (далі — ВЗ) до 5% від об’єкта оподаткування (крім окремих категорій платників цього збору, для яких ставку залишили на рівні 1,5%).
Так, якщо платник податку отримує доходи у вигляді заробітної плати за період її збереження згідно із законодавством, у тому числі за час відпустки або перебування платника податку на лікарняному, то з метою визначення граничної суми доходу, що дає право на отримання податкової соціальної пільги, та в інших випадках їх оподаткування, такі доходи (їх частина) відносять до відповідних податкових періодів їх нарахування.
Доходи платників ВЗ-осіб, визначених пунктом 162.1 ПК, нараховані за наслідками податкових періодів до 01.12.2024, оподатковують за ставкою ВЗ 1,5%, незалежно від дати їх фактичної виплати / надання (п. 2 розд. ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 4015).
Отже, до доходів (їх частини), які нарахували (виплатили, надали) податкові агенти платникам податку у вигляді заробітної плати, у тому числі за час відпустки, у вигляді виплат, пов’язаних з тимчасовою втратою працездатності (за час перебування платника податку на лікарняному), за податкові періоди до 1 грудня 2024 року застосовуйте ставку ВЗ 1,5% незалежно від дати їх фактичної виплати (надання).
До зазначених доходів, які нараховуватимете (виплачуватимете, надаватимете) за податкові періоди після 1 грудня 2024 року, застосовуйте ставку ВЗ 5%.
Роботодавець та/або податковий агент має право здійснювати перерахунок сум нарахованих доходів, утриманого ПДФО/ВЗ за будь-який період та у будь-яких випадках для визначення правильності оподаткування незалежно від того, чи має платник право на застосування податкової соціальної пільги.
Отже, до доходу у вигляді заробітної плати, нарахованого за листопад 2024 року, застосовуйте ставку ВЗ 1,5% незалежно від фактичної її виплати у грудні 2024 року.
Ставка військового збору збільшується з 1,5% до 5%. Податкові зміни набрали чинності із 01.12.2024. Тримайте пояснення експерта, як будемо утримувати військовий збір із зарплатних виплат та винагороди за ЦПД за новою ставкою
До виплат (частини виплат), пов’язаних з тимчасовою втратою працездатності, у разі перебування платника на лікарняному в періоді до 1 грудня 2024 року, застосовуйте ставку ВЗ 1,5% незалежно від того, що нарахування (виплату, надання) проводитимете у грудні 2024 року.
Зазначені виплати (частини виплат) у разі перебування платника на лікарняному в періоді після 1 грудня 2024 року оподатковуйте за ставкою ВЗ у розмірі 5%.
До доходу (частини доходу) у вигляді заробітної плати за час перебування платника у відпустці до 1 грудня 2024 року застосовуйте ставку ВЗ 1,5%, а за час перебування платника у відпустці після 1 грудня 2024 року застосовуйте ставку ВЗ 5% незалежно від того, коли нарахуватимете (виплачуватиме, надаватимете) такі доходи.
При цьому якщо платнику податку нарахували (виплатили, надали) такі доходи у листопаді 2024 року за період перебування у відпустці як у листопаді, так і в грудні, то роботодавець має провести перерахунок утриманих (перерахованих) сум ВЗ в порядку, визначеному пунктом 169.4 ПК.
До усіх інших доходів, які включають до складу загального місячного оподатковуваного доходу платника податків, у тому числі у вигляді виплат за цивільно-правовими договорами, орендної плати, процентів за депозитами, дивідендів тощо, які нараховані (виплачені, надані) податковими агентами платникам податку після 1 грудня 2024 року, застосовують ставку ВЗ у розмірі 5% незалежно від того, що такі доходи нараховують за виконання робіт (послуг), за користування майном платника податків тощо у податкових періодах до 1 грудня 2024 року, оскільки відповідно до ПК такі доходи є доходом звітного періоду, в якому вони безпосередньо були нараховані (надані, виплачені), а не періодів, за які вони були нараховані.
Окрім того, ДПС пояснила правила нарахування, утримання та сплати до бюджету ВЗ для військовослужбовців.