Правила застосування військового збору за ставкою 5%: роз’яснення ДПС

Податківці роз’яснили, як діяти податковим агентам (в тому числі роботодавцям) при нарахуванні та виплаті доходів фізособам

Правила застосування військового збору за ставкою 5%: роз’яснення ДПС

Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у період дії воєнного стану» від 10.10.2024 № 4015-ІХ (далі — Закон № 4015) набрав чинності з 1 грудня 2024 року. Для окремих його пунктів встановили інший порядок набрання ними чинності (п. 1 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 4015).

Законом № 4015 внесли зміни та доповнення до низки законодавчих актів України, зокрема, до Податкового кодексу України (ПК) в частині підвищення ставки військового збору (далі — ВЗ) до 5% від об’єкта оподаткування (крім окремих категорій платників цього збору, для яких ставку залишили на рівні 1,5%).

Так, якщо платник податку отримує доходи у вигляді заробітної плати за період її збереження згідно із законодавством, у тому числі за час відпустки або перебування платника податку на лікарняному, то з метою визначення граничної суми доходу, що дає право на отримання податкової соціальної пільги, та в інших випадках їх оподаткування, такі доходи (їх частина) відносять до відповідних податкових періодів їх нарахування.

Доходи платників ВЗ-осіб, визначених пунктом 162.1 ПК, нараховані за наслідками податкових періодів до 01.12.2024, оподатковують за ставкою ВЗ 1,5%, незалежно від дати їх фактичної виплати / надання (п. 2 розд. ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 4015).

Отже, до доходів (їх частини), які нарахували (виплатили, надали) податкові агенти платникам податку у вигляді заробітної плати, у тому числі за час відпустки, у вигляді виплат, пов’язаних з тимчасовою втратою працездатності (за час перебування платника податку на лікарняному), за податкові періоди до 1 грудня 2024 року застосовуйте ставку ВЗ 1,5% незалежно від дати їх фактичної виплати (надання).

До зазначених доходів, які нараховуватимете (виплачуватимете, надаватимете) за податкові періоди після 1 грудня 2024 року, застосовуйте ставку ВЗ 5%.

Роботодавець та/або податковий агент має право здійснювати перерахунок сум нарахованих доходів, утриманого ПДФО/ВЗ за будь-який період та у будь-яких випадках для визначення правильності оподаткування незалежно від того, чи має платник право на застосування податкової соціальної пільги.

Отже, до доходу у вигляді заробітної плати, нарахованого за листопад 2024 року, застосовуйте ставку ВЗ 1,5% незалежно від фактичної її виплати у грудні 2024 року.

До виплат (частини виплат), пов’язаних з тимчасовою втратою працездатності, у разі перебування платника на лікарняному в періоді до 1 грудня 2024 року, застосовуйте ставку ВЗ 1,5% незалежно від того, що нарахування (виплату, надання) проводитимете у грудні 2024 року.

Зазначені виплати (частини виплат) у разі перебування платника на лікарняному в періоді після 1 грудня 2024 року оподатковуйте за ставкою ВЗ у розмірі 5%.

До доходу (частини доходу) у вигляді заробітної плати за час перебування платника у відпустці до 1 грудня 2024 року застосовуйте ставку ВЗ 1,5%, а за час перебування платника у відпустці після 1 грудня 2024 року застосовуйте ставку ВЗ 5% незалежно від того, коли нарахуватимете (виплачуватиме, надаватимете) такі доходи.

При цьому якщо платнику податку нарахували (виплатили, надали) такі доходи у листопаді 2024 року за період перебування у відпустці як у листопаді, так і в грудні, то роботодавець має провести перерахунок утриманих (перерахованих) сум ВЗ в порядку, визначеному пунктом 169.4 ПК.

До усіх інших доходів, які включають до складу загального місячного оподатковуваного доходу платника податків, у тому числі у вигляді виплат за цивільно-правовими договорами, орендної плати, процентів за депозитами, дивідендів тощо, які нараховані (виплачені, надані) податковими агентами платникам податку після 1 грудня 2024 року, застосовують ставку ВЗ у розмірі 5% незалежно від того, що такі доходи нараховують за виконання робіт (послуг), за користування майном платника податків тощо у податкових періодах до 1 грудня 2024 року, оскільки відповідно до ПК такі доходи є доходом звітного періоду, в якому вони безпосередньо були нараховані (надані, виплачені), а не періодів, за які вони були нараховані.

Окрім того, ДПС пояснила правила нарахування, утримання та сплати до бюджету ВЗ для військовослужбовців.

За інформацією ДПС


Вебінар для бухгалтера

Статті за темою

Усі статті за темою

Військовий збір: як і з якого числа вираховувати

Військовий збір покликаний збільшувати фінансування ЗСУ через додаткові надходження до бюджету. Про розрахунок та утримання військового збору після прийняття Закону про підвищення податків № 4015, об’єкти оподаткування, платників збору, звітність та штрафи — у цьому огляді
185529

Подарунки працівникам: оподаткування

Роботодавці мають добру традицію дарувати своїм працівникам та їхнім дітям подарунки у негрошовій формі, особливо — напередодні зимових свят. Розберемо, які особливості оподаткування подарунків працівникам у натуральній формі
603

❗ Військовий збір 5%: робочі кейси і рішення до них

Закон про підвищення податків (законопроєкт № 11416-д) ще не набрав чинності. Проте запитання «Як діяти з військовим збором» ― запитання ТОП серед бухгалтерів. Редакція Головбух провела терміновий вебінар щодо військового збору і роз'яснила всі тригерні моменти на цю тему. Дізнайтеся, які ситуації найбільше занепокоїли ваших колег, і як їх розв'язати
7632

Історичне збільшення податків: коментар експерта щодо законопроєкту № 11416-д

Доопрацьований законопроєкт «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо особливостей оподаткування у період дії воєнного стану» від 30.08.2024 № 11416-д ухвалила ВРУ. Розглянемо, що для платників податків наразі відомо
2362

Об’єднаний звіт з ЄСВ та ПДФО (Податковий розрахунок): оновлено

У консультації розглянемо особливості заповнення звіту та його додатків, коли та який із них подавати, як бути з порожніми додатками, а також останні зміни в чинній формі Податкового розрахунку
650672

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді