В яких випадках сумісник має право на лікарняні

У разі вмотивованої відмови страхувальником або уповноваженими ним особами у призначенні страхової виплати за основним місцем роботи застрахована особа має право на таку виплату за місцем роботи за сумісництвом

В яких випадках сумісник має право на лікарняні

Страхова виплата у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності застрахованим особам, які працюють на умовах трудового договору (контракту), гіг-контракту, іншого цивільно-правового договору та на інших законодавчих підставах, призначають та здійснюють за основним місцем роботи (діяльності). Це визначили частиною першою статті 22 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105-XIV; далі — Закон.

Допомога по тимчасовій непрацездатності (включаючи догляд за хворою дитиною), допомога по вагітності та пологах застрахованим особам (у тому числі тим, які здійснюють підприємницьку чи іншу діяльність та одночасно працюють на умовах трудового договору) надають за основним місцем роботи (діяльності) або за місцем роботи за сумісництвом (наймом) у порядку, встановленому КМУ.

Отже, частиною першою статті 22 Закону визначили першочерговість реалізації права застрахованих осіб на допомогу по тимчасовій непрацездатності страхувальниками за основним місцем роботи.

Отже, страхувальник для реалізації права застрахованої особи на допомогу по тимчасовій непрацездатності здійснює за основним місцем роботи призначення та надання зазначеної виплати, розрахованої лише за основним місцем роботи. У разі вмотивованої відмови страхувальником або уповноваженими ним особами в призначенні страхової виплати за основним місцем роботи, застрахована особа має право за місцем роботи за сумісництвом на таку виплату, розраховану лише за сумісництвом. При цьому дану норму поширюють як за місцем роботи за зовнішнім сумісництвом, так і за внутрішнім.

Зауважте, що за страхуванням від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, допомогу по тимчасовій непрацездатності виплачують страхувальникам за основним місцем роботи та за сумісництвом. При цьому перші сімнадцять днів тимчасової непрацездатності оплачує роботодавець за рахунок коштів підприємства, установи, організації.

За інформацією ПФУ


Вебінар для бухгалтера

Статті за темою

Усі статті за темою

Соціальні відпустки у 2025 році

В огляді мова піде про соціальні відпустки. У фокусі ― соціальні відпустки на дітей, тривалість таких відпусток, соціальні відпустки під час воєнного стану, додаткові соціальні відпустки
22538

Повідомлення про прийняття працівника на роботу: як заповнити

Якщо не подасте в податкову повідомлення про прийняття працівника на роботу, ризикуєте заплатити штраф у розмірі однієї МЗП. А це – 8000 грн із 01.04.2024 та у 2025 році. За нашими підказками та зразком заповните повідомлення про прийняття на роботу
166439

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді