За інформацією податкових органів база оподаткування у разі постачання виробничих або невиробничих засобів визначається виходячи з їх договірної (контрактної) вартості, але не нижче звичайних цін.
Водночас при ліквідації основних засобів платник податку у звітному періоді, в якому виникають такі обставини, повинен збільшити витрати на суму вартості, яка амортизується, за вирахуванням сум накопиченої амортизації окремого об’єкта основних засобів (пп. 146.16 Податкового кодексу України).
Чи покарають за воєнного стану за неподання звітності
Нагадаємо, така ліквідація здійснюється за рішенням платника податку або з незалежних від нього обставин, якщо основні засоби (їх частина) зруйновані, викрадені чи підлягають ліквідації, або платник податку змушений відмовитися від використання таких основних засобів внаслідок загрози чи неминучості їх заміни, руйнування або ліквідації.
При цьому допускається використання у господарській діяльності ТМЦ, отриманих в результаті ліквідації основних засобів. Просто у звітному періоді такі ТМЦ визнаються активами, їх вартість включається до складу доходу, що враховується при обчисленні об’єкта оподаткування. Не нараховуються податкові зобов’язання лише на операції з ліквідації необоротних активів, внаслідок яких отримуються комплектувальні вироби, складові частини, компоненти або інші відходи, які оприбутковуються на матеріальних рахунках з метою їх використання в господарській діяльності платника.
У разі реалізації вищезазначених ТМЦ, їх вартість, за якою вони раніше визнавались активом, включається до складу витрат відповідно до підпункту 138.8 ПК як прямі матеріальні витрати. Одночасно за датою переходу покупцеві права власності на такі ТМЦ до складу доходу, що враховується при обчисленні об’єкта оподаткування, включається вартість цих ТМЦ, за якою вони продаються.