Увага! Опубліковано Закон про перенесення сплати військового збору ФОП-єдинниками

Блок під заголовком новини 1 Підписуйтесь на Telegram-канал Головбух. Новини! Тут про зміни без спаму

Автор
експерт з обліку та оподаткування, Київ
ФОПи та фізичні особи не сплачуватимуть військовий збір «заднім числом»
Скачати інфографіку

Президент України підписав Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів щодо стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні» від 04.12.2024 № 4113-IX (законопроєкт від 23.05.2023 № 9319); далі — Закон № 4113.

Нагадуємо, закон № 4113, зокрема, містить правку до «ресурсного» Закону України від 10.10.2024 № 4015-IX (законопроєкт від 30.08.2024 № 11416-д) про підвищення податків «заднім числом». Його положення, зокрема, встановлюють, що військовий збір для платників єдиного податку (ФОПів та юридичних осіб) запроваджується саме з 1 січня 2025 року.

Для ФОПів першої, другої та четвертої груп cтавка збору становить 10% від мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня 2025 року (8 000 грн). Відповідно, військовий збір розраховуватимуть на основі цієї суми, тобто становитиме 800 грн на місяць.

Платники єдиного податку третьої групи (юридичні особи та ФОПи) почнуть сплачувати військовий збір у розмірі 1% від свого обороту за підсумками першого кварталу 2025 року.

Окрім того, не сплачуватимуть військовий збір «заднім числом» фізичні особи. Задекларований фізичними особами загальний річний дохід за 2024 рік оподатковуватиметься військовим збором за ставкою 1,5% (крім доходу від операцій з майном, доходу у вигляді вартості успадкованого чи отриманого у дарунок майна, які оподатковуються за ставкою 5% з 1 грудня 2024 року). Також інші доходи фізичних осіб (дохід від зарплати, оренди, виграшу, депозиту тощо) оподатковуються військовим збором у розмірі 5% з 1 грудня 2024 року.

Ставка військового збору збільшиться до 5% для доходів, що вказуються в річній декларації, починаючи з 1 січня 2025 року.

Водночас ОВДП, зокрема військові облігації, для фізичних осіб продовжують не оподатковуватися ні ПДФО, ні військовим збором.

Соціальні виплати, пенсії, стипендії та інші доходи, що не підпадають під оподаткування ПДФО, також не оподатковуються військовим збором.

Ставка військового збору для військовослужбовців та працівників силових структур, визначених у законі, залишається на рівні 1,5%.

Як раніше повідомляв Данило Гетманцев у своєму телеграм-каналі, закон № 4113-IX також містить багато інших норм, зокрема:

  • для резидентів Дія Сіті зі статусом стартапів — скасування норми про незастосування пільгової ставки ПДФО 5 % та мінімального ЄСВ до доходів спеціалістів Дія Сіті, якщо кількість таких осіб у резидента Дія Сіті становить менше 9 осіб. Водночас передбачається запобіжник проти зловживань — якщо стартап не виконав критерії до завершення другого року перебування у статусі резидента Дія Сіті, то треба буде доплатити ПДФО та ЄСВ;
  • звільнення від оподаткування податком на виведений капітал (ПнВК) благодійної допомоги, наданої резидентами Дія Сіті на користь ЗСУ;
  • скасування актів наданих послуг для гіг-спеціалістів;
  • посилення «антикритеріїв» резидентства Дія Сіті на період дії воєнного стану та післявоєнний період;
  • усунення деяких редакційних неточностей профільного Закону України «Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні» від 15.07.2021 № 1667-IX.

Закон № 4113  опублікували на сайті «Голосу України» 25.12.2024. Він набирає чинності з першого числа місяця, наступного за місяцем його опублікування, тобто 01.01.2025. Норми щодо сплати військового збору платниками єдиного податку та інші зміни передбачені підпунктом 2 пункту 6 розділу I набирають чинності 26.12.2024.

За інформацією Мінфіну


Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Військовий збір для ФОПів у 2025 році

ФОП військовий збір сплачують за себе з 1 січня 2025 року. Тепер це зобов’язані робити і юридичні особи — платники єдиного податку третьої групи. Скільки і коли сплачувати — в коментарі експерта
10002

Місячна зарплатна звітність з ЄСВ, ПДФО та військового збору 2025

У консультації розглянемо особливості заповнення звіту та його додатків, коли та який із них подавати, як бути з порожніми додатками, а також останні зміни в чинній формі Податкового розрахунку, який з січня 2025 року став щомісячним
763644

Розрахунок заробітної плати у 2025 році: як провести без помилок

Обов’язок роботодавця — виплачувати працівникам зарплату. Та перш за все бухгалтер має провести розрахунок та нарахування зарплати. Про особливості оплати праці під час війни, загальні правила нарахування та утримання податків із зарплати — у консультації
1679555

Помилки у податковому звіті з ЄСВ та ПДФО, ВЗ: виправляємо з експертом

Хоча Податковий розрахунок з ПДФО, ВЗ та ЄСВ уже давно існує та об’єднаний, але питання щодо нього все ще залишаються. Серед таких — як виправити помилки у цьому податковому звіті. Про способи виправлення помилок у Податковому розрахунку та приклади — у консультації
248318

Виправлення помилок у Додатку Д5 Податкового розрахунку

Через Додаток Д5 об’єднаного звіту з ЄСВ, ПДФО та військового збору роботодавці подають відомості за звітний місяць про трудові відносини осіб, зокрема період їхнього початку та закінчення. У консультації знайдете як загальні правила, так і приклади виправлення помилок у додатку Д5
66013

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді