Щорічна оплачувана перерва гіг-спеціаліста: чи є базою нарахування ЄСВ
Дія Кодексу законів про працю України (далі — КЗпП) та законодавства про працю не поширюється на відносини між гіг-спеціалістами та резидентами Дія Сіті, визначеними Законом України «Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні» від 15.07.2021 № 1667-ІХ (далі — Закон № 1667) (ст. 3 КЗпП).
Організаційні, правові та фінансові засади функціонування правового режиму Дія Сіті, що запроваджується з метою стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні шляхом створення сприятливих умов для ведення інноваційного бізнесу, розбудови цифрової інфраструктури, залучення інвестицій, а також талановитих спеціалістів визначили Законом № 1667.
Гіг-спеціаліст має право на щорічну оплачувану перерву у виконанні робіт (наданні послуг) тривалістю 17 робочих днів, якщо гіг-контрактом не визначили більшу тривалість такої перерви (п. 4—7 ст. 21 розд. V Закону № 1667).
Гіг-спеціаліст може реалізувати своє право на щорічну оплачувану перерву у виконанні робіт (наданні послуг) лише після спливу шести безперервних місяців виконання робіт (надання послуг) за гіг-контрактом, якщо гіг-контракт не визначили коротший строк.
Щорічна оплачувана перерва у виконанні робіт (наданні послуг) на розсуд гіг-спеціаліста може бути поділена на частини будь-якої тривалості.
Витрати, пов’язані з оплатою щорічної оплачуваної перерви у виконанні робіт (наданні послуг), здійснюють за рахунок коштів резидента Дія Сіті у порядку, що визначили гіг-контрактом.
ЄСВ для платника — резидента Дія Сіті, який у календарному місяці відповідав вимогам, визначеним підпунктами 2, 3 частини першої, пункту 10 частини другої статті 5 Закону № 1667, починаючи з календарного місяця, наступного за календарним місяцем, в якому платник набув статус резидента Дія Сіті, встановлюють:
- на суму нарахованої кожній застрахованій особі заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначають відповідно до Закону № 108/95-ВР, – у розмірі мінімального страхового внеску (абз. 2 ч. 14-1 ст. 8 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VI; далі — Закон про ЄСВ);
- на суму винагороди фізособам за виконання робіт (надання послуг) за гіг-контрактами, укладеними у порядку, передбаченому Законом № 1667, — у розмірі мінімального страхового внеску (абз. 3 ч. 14-1 ст. 8 Закону про ЄСВ).
За виконані протягом місяця роботи (надані послуги) гіг-спеціалісту виплачують винагороду в розмірі, порядку та строки, що визначили сторони в гіг-контракті з урахуванням положень Закону № 1667. Розмір винагороди за гіг-контрактом можуть встановлювати за період або розраховувати залежно від обсягу виконаних робіт (наданих послуг) чи кількості часу, витраченого на їх виконання (надання) (ст. 19 Закону № 1667).
Оскільки дохід у вигляді щорічної оплачуваної перерви, яка згідно з гіг-контрактом укладена між гіг-спеціалістом та резидентом Дія Сіті у порядку передбаченому Законом № 1667, не є складовою винагороди за виконання гіг-спеціалістом роботи (надання послуг), а дія КЗпП та законодавства про працю не поширюється на відносини між гіг-спеціалістами та резидентами Дія Сіті, то такий дохід не є базою нарахування ЄСВ.