Порядок видачі та продовження листків непрацездатності: лист ПФУ
Лист ПФУ від 19.02.2025 № 2800-0803-8/11449
Рішення про призначення страхової виплати приймає страхувальник або уповноважені ним особи.
Підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах є сформований на основі медичного висновку про тимчасову непрацездатність або документа, що засвідчує факт усиновлення дитини, встановлення опіки над дитиною, листок непрацездатності (ч. 1 ст. 23 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування»
Підставою для створення листка непрацездатності є медичний висновок про тимчасову непрацездатність (далі — медичний висновок) — електронний документ, що формують на підставі медичних записів в електронній системі охорони здоров'я та містить висновок лікаря за результатами медичної експертизи з тимчасової втрати працездатності, що засвідчує тимчасову непрацездатність (пп. 2 та 3 п. 2 Порядку організації ведення Електронного реєстру листків непрацездатності та надання інформації з нього, що затвердив КМУ постановою від 17.04.2019 № 328 (в редакції постанови від 31.03.2021 № 323).
Порядок видачі (формування) листків непрацездатності в Електронному реєстрі листків непрацездатності затвердив МОЗ наказом від 17.06.2021 № 1234. Зазначеним Порядком передбачили, що листок непрацездатності формують в Електронному реєстрі листків непрацездатності на підставі інформації про медичний висновок (медичні висновки) у разі ідентифікації пацієнта як застрахованої особи в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Порядок формування медичних висновків в Реєстрі медичних висновків в електронній системі охорони здоров'я (далі — Порядок формування МВТН) затвердив МОЗ наказом від 01.06.2021 № 1066 (далі — наказ № 1066).
Пунктом 8 наказу № 1066 визначили Перелік випадків щодо можливості видачі закладами охорони здоров'я листків непрацездатності у відповідності до вимог, визначених в Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, затвердженої наказом МОЗ від 13.11.2001 № 455, Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують МОЗ, Мінсоцполітики, Фонд соцстрахування з ТВП, Фонду соцстрахування від нещасних випадків на виробництві та профзахворювань України від 03.11.2004 № 532/274/136-ос/1406 (далі — Наказ № 532). У таких випадках рішення про видачу листка непрацездатності приймає лікарсько-консультативна комісія закладу охорони здоров'я, а за її відсутності — керівник закладу.
При цьому у бланку листка непрацездатності, що оформлюють відповідно до наказу № 532 як продовження електронного листка непрацездатності, зазначають номер листка непрацездатності, який продовжують.
Добірка відповідей на запитання, з якими зверталися до нас ваші колеги, допоможе не наразитися на штрафи й не оплатити необґрунтовано видані лікарняні. Фахівець ПФУ підкаже, що робити, коли працівник надав два лікарняні. Чи можна оплатити лікарняний під час відпустки без збереження зарплати? Хто видає лікарняний по догляду за дитиною батькові тощо
Якщо листок непрацездатності відкривають за формою, затвердженою наказом № 532, за одним випадком тимчасової непрацездатності, то його продовження до повного закриття незалежно від того, у якого суб'єкта господарювання продовжує лікування пацієнт, відбувається виключно в паперовій формі (п. 5 Інструкції по роботі з медичними висновками про тимчасову непрацездатність в Реєстрі медичних висновків в електронній системі охорони здоров'я та листками непрацездатності на період дії перехідної моделі, затвердженої наказом № 1066).
У разі формування в Електронному реєстрі листків непрацездатності листка непрацездатності на підставі медичного висновку випадок непрацездатності вважають новим.