Нюанси декларування викрадених та знищених транспортних засобів
Чи слід відображати у декларації інформацію про транспортний засіб (далі — ТЗ), який викрали?
Так. Зазначене твердження застосовують і у разі, якщо викрадений ТЗ застрахований і страхова компанія здійснила страхову виплату, і при цьому, за умовами страхового договору, ТЗ станом на кінець звітного періоду не перейшов у власність компанії.
Яка дата є датою припинення права власності на ТЗ у результаті його знищення?
Дата зняття з реєстрації ТЗ у зв’язку з вибракуванням (знищенням).
Однією з підстав припинення права власності на майно є його знищення (ст. 346 Цивільного Кодексу України; далі — ЦК).
Умовами для припинення права власності на знищене майно є наявність встановленого факту знищення майна (ст. 349 ЦК).
Вибракувані (знищені) ТЗ знімають з обліку у встановленому законодавством порядку (п. 45 Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, затвердженого постановою кму від 07.09.1998 № 1388).
До зняття з обліку знищеного ТЗ відомості про нього відображають у розділі 6 «Транспортні засоби» декларації.
Чи декларується ТЗ, що примусово відчужений у період дії воєнного стану?
Ні, за наявності акта про примусове відчуження.
У період дії воєнного стану суб’єкт декларування / члени його сім’ї можуть бути позбавлені права власності на належні їм ТЗ за процедурою примусового відчуження, яка передбачає перехід автомобіля у власність держави з попереднім повним відшкодуванням вартості / наступною повною компенсацією в порядку, визначеному Законом України «Про передачу, примусове відчуження або вилучення майна в умовах правового режиму воєнного чи надзвичайного стану» від 17.05.2012 № 4765-VI.
Про примусове відчуження ТЗ складають акт (постанова КМУ «Деякі питання здійснення повної компенсації за майно, примусово відчужене в умовах правового режиму воєнного чи надзвичайного стану» від31.10.2012 № 998).
Датою припинення права власності суб’єкта декларування / члена його сім’ї на автомобіль є дата підписання акту про його примусове відчуження державі.
Колишні власники ТЗ можуть отримати компенсацію за нього.
Примусово відчужений автомобіль не підлягає декларуванню за наявності акта про примусове відчуження у звітному періоді.
Автомобіль, який вибув з володіння у звітному періоді без складання акта, але за даними Єдиного державного реєстру ТЗ станом на кінець звітного періоду обліковується за суб’єктом декларування / членами його сім’ї, декларують за загальними правилами.
Кошти попереднього повного відшкодування / наступної повної компенсації, виплачені суб’єкту декларування / членам його сім’ї – колишньому власнику ТЗ (його спадкоємцям), є доходом та зазначають у розділі 11 «Доходи, у тому числі подарунки» декларації за той звітний період, в якому вони отримали такі кошти.
Новий закон про мобілізацію вплине як на життя громадян, так і на діяльність юридичних осіб. Пояснимо, які новації стосовно військово-транспортного обов’язку запрацюють найближчим часом
Чи декларується ТЗ суб’єкта декларування / члена його сім’ї, добровільно переданий на потреби ЗСУ, інших військових формувань?
Ні, якщо у звітному періоді ТЗ переданий на підставі договору дарування / пожертви (тобто право власності суб’єкта декларування / члена його сім’ї припинилося).
Так, якщо ТЗ переданий без оформлення переходу права власності і станом на кінець звітного періоду він обліковується за суб’єктом декларування / членами його сім’ї.