Мінсоцполітики проти повернення на квартальну об’єднану звітність

Автор
експерт з обліку та оподаткування, Київ
Мінсоцполітики вважає, що повернення на квартальну звітність на практиці не дозволить своєчасно надавати державну підтримку українцям з низькими доходами, які дійсно її потребують

Мінсоцполітики проти повернення на квартальну об’єднану звітність

Однією з умов вчасного і коректного призначення виплат є інформація від податкової служби про сукупний дохід родини (адже частину виплат надають з урахуванням фінансово-майнового стану сім'ї).

За умови подання податкової звітності щомісяця, як це відбувається сьогодні,  органи соціального захисту отримують від ДПС інформацію, яка максимально відображає реальний стан доходів родини.

Втім, нещодавно у Верховній Раді зареєстрували законопроєкт «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо строків подання звітності про суми доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб» від 17.03.2025 № 13108, який пропонує повернутись до щоквартальноі податковоі звітності.

Мінсоцполітики закликає народних депутатів зважати на суттєвий негативний вплив повернення до щоквартальної податкової звітності на спроможність держави вчасно надавати соціальну підтримку для своїх громадян.

Адже при щоквартальній звітності система соціального захисту отримуватиме інформацію про доходи та стан сім'і з інтервалом в часі — мінімум від трьох до пяти місяців. При цьому інформація про реальний стан доходів людини стає відомою органу соціального захисту населення через 50 днів після закінчення кварталу, це дуже ускладнює швидке реагування для надання соціальної підтримки.

Для прикладу:

1. Одиноку матір, яка сама виховує дитину, звільнили у зв’язку із скороченням штату на початку січня. Вона залишилась без доходів. Інформацію про відсутність доходів  орган соціального захисту зможе отримати лише після 20 травня. Враховуючи час на опрацювання звернення, розрахунок середньомісячного доходу, людина зможе отримати виплату державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям у червні, тобто майже через півроку після звільнення.

2. Військовослужбовець, звільнений зі служби у липні, якщо звернеться у жовтні за житловою субсидією, не зможе її отримати восени через відсутність об'єктивної інформації про його доходи. Претендувати на житлову субсидію він зможе лише у січні наступного року.

3. Вік виходу на пенсію в 60, 63 чи 65 років залежить від тривалості страхового стажу. Наразі, при щомісячній звітності, відомості про тривалість страхового стажу завжди є в актуальному стані. Тобто людина, яка має 32 роки страхового стажу, отримає призначення пенсії в 60 років, адже в персоніфікованому обліку відображено актуальні відомості про неї. При щоквартальній звітності, для внесення відомостей про страховий стаж, людина муситиме подавати окремий звіт із цим відомостями або чекати, коли роботодавець подасть щоквартальну звітність для призначення пенсії за віком. Тобто матиме або додатковий бюрократичний клопіт, або ризик призначення пенсії пізніше, ніж матиме право.

tg_4.png

Аналогічна ситуація може скластись з цілою низкою інших виплат, які залежать від фінансово-майнового стану. Наприклад, державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям (понад 184 тис. сімей-отримувачів в Україні), допомога на дітей одиноким матерям (понад 34 тис. сімей), тимчасова допомога дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів (понад 9 тис. сімей) та ін.

У зв'язку цим Мінсоцполітики наголошує на ризиках, які несе прийняття зазначеного проєкту закону.

За інформацією Мінсоцполітики


Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Обліковий лист тракториста машиніста: для чого застосовувати та як складати

Обліковий лист тракториста-машиніста — підстава, щоб показати в бухобліку обсяг виконаних робіт, списання пального на виробничі витрати, а також нарахування оплати праці. Підкажемо, як його складати, й наведемо зразок
10210

Кібербезпека для бухгалтера: як не стати наживкою онлайн-шахраїв

Бухгалтери — нова ціль кіберзлочинців. Фішингові атаки стають більш вишуканими, а шкідливі листи — більш «правдоподібними». Тож зібрали у статті головне: як розпізнати підозрілий лист, що робити, коли вже відкрили, і як захистити себе та команду
66

Головбух змінив прізвище: алгоритм дій

Коли змінюється прізвище, клопоту чимало: РАЦС, зміна паспорту, нова довідка про ідентифікаційний код від податкової. А ще можуть бути закордонний паспорт і водійське посвідчення. Однак, якщо жінка працює головним бухгалтером, то на цьому процес не зупиняється. Що робити головбуху, який змінює прізвище — у цій консультації
5601

Витрати майбутніх періодів: що врахувати при складанні фінансової звітності

Витрати майбутніх періодів не часто можна побачити у бухгалтерському балансі. Однак для них відведено аж цілий рядок. Що таке витрати майбутніх періодів та чи можна обійтися без них? Чим витрати майбутніх періодів відрізняються від авансу за послуги? Чи є витрати майбутніх періодів у фінансовій звітності за МСФЗ? Відповідні на ці питання — знайдете у консультації
49085

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді