Готують зміни до Порядку розрахунку середньої зарплати для лікарняних та декретних
Проєктом акта пропонується внести зміни до постанов КМУ
- «Про обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням» від 26.09.2001 № 1266 (далі — Порядок № 1266);
- «Про особливості реалізації прав деяких категорій осіб на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 01.10.2014 № 531;
- «Про затвердження Порядку капіталізації платежів до Фонду соціального страхування України у випадках ліквідації страхувальників» від 04.12.2019 № 986.
Мета змін — привести їх норми у відповідність із Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо загальнообов’язкового державного соціального страхування» від 18.12.2024 № 4158-ІХ.
Також за результатами аналізу практики застосування Порядку № 1266 пропонують внести деякі зміни та доповнення до цього Порядку.
Так, на сьогодні нормами Порядку № 1266 для добровільно застрахованих осіб (членів особистого селянського господарства, домашніх працівників) не передбачили інших періодів тривалості розрахункового періоду при обчисленні середнього доходу під час реалізації ними права на страхові виплати. Зокрема, на допомогу по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах, ніж 12 календарних місяців.
У разі настання тимчасової непрацездатності у добровільно застрахованої особи раніше ніж через 12 календарних місяців з дня підписання договору про добровільну участь, обчислення середньоденного доходу буде здійснюватися із сум, з яких сплачувався ЄСВ відповідно до умов договору про добровільну участь за період менший, ніж 12 місяців, шляхом їх ділення на кількість календарних днів у 12-ти календарних місяцях (365/366), що призводить до зменшення середньоденного доходу, та в свою чергу, до зменшення розміру страхової виплати застрахованій особі.
Попри діджиталізацію листків непрацездатності всі етапи, які е-лікарняний проходить на підприємстві, мають бути документально оформлені. Аби не витрачати час на пошуки потрібних зразків – скористайтеся готовими зразками
Тож, для запровадження однакового принципу визначення середньоденного доходу для добровільно застрахованих осіб з іншими категоріями застрахованих осіб (наймані працівники, фізичні особи – підприємці) пропонують внести відповідні зміни до пункту 7 Порядку № 1266, а саме викласти його в новій редакції. Так, для розрахунку страхових виплат для добровільно застрахованих осіб використовуватимуть календарні місяці (календарні дні) дії договору про добровільну участь перед настанням страхового випадку, за які сплачений ЄСВ.
Окрім того, пропонують уточнити положення пунктів 2 і 3 Порядку № 1266 (щодо механізму розрахунку обмеження розміру страхової виплати, що виплачується працівникам та гіг-спеціалістам резидентів Дія Сіті, в розрахунку на місяць та стосовно виключення з розрахункового періоду місяців, в яких застрахована особа з першого до останнього числа календарного місяця не працювала з поважних причин) для врегулювання питання однакового їх трактування роботодавцями та застрахованими особами.