Строки зберігання первинки юрособами-єдинниками: роз’яснення ДПС

Автор
експерт з обліку та оподаткування, Київ
На юросіб-єдинників поширюють загальні правила щодо строку зберігання первинних документів та податкової звітності

Строки зберігання первинки юрособами-єдинниками: роз’яснення ДПС

До платників єдиного податку, які відносяться до третьої групи, належать юридичні особи — суб’єкти господарювання будь-якої організаційно-правової форми, в яких протягом календарного року обсяг доходу не перевищує 1 167 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року (пп. 3 п. 291.4 ст. 291 Податкового кодексу України; ПК).

Юридичні особи — платники єдиного податку третьої групи використовують дані спрощеного бухгалтерського обліку щодо доходів та витрат з урахуванням положень пунктів 44.2 та 44.3 ПК.

Облік доходів підприємства здійснюється відповідно вимог П(С)БО 15 «Дохід», а формування витрат — відповідно до П(С)БО 16 «Витрати».

Платники податків зобов’язані забезпечити зберігання документів та інформації, визначених пунктом 44.1 ПК, а також документів, пов’язаних із виконанням вимог законодавства, контроль за дотриманням якого покладений на контролюючі органи, протягом визначених законодавством термінів, але не менше:

  • 2 555 днів — для документів та інформації, необхідних для здійснення податкового контролю відповідно до статей 39 і 39-2, пункту 141.4 ПК (пп. 44.3.1 ПК);
  • 1 825 днів — для первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов’язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачає законодавство, що складають особи, визначені пунктом 133.1, підпунктом 133.2.2 та пунктом 133.4 ПК, а також юрособами, які обрали спрощену систему оподаткування, за винятком документів, до яких застосовують більш тривалий строк зберігання згідно з підпунктом 44.3.1 ПК (пп. 44.3.2 ПК);
  • 1 095 днів — для інших документів, на які не поширюють вимоги підпунктів 44.3.1 та 44.3.2 ПК (пп. 44.3.3 ПК);
  • 1 095 днів — для документів, пов’язаних з виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладений на контролюючі органи, включаючи дозвільні документи (пп. 44.3.4 ПК).

Строки зберігання документів та інформації, визначені пунктом 44.3 ПК, розраховують з дня подання податкової звітності чи іншої звітності, передбаченої ПК, для складення якої використовують зазначені документи та/або інформацію, а в разі її неподання — з передбаченого ПК граничного строку подання такої звітності, а для документів, пов’язаних з виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, — з дня здійснення відповідної господарської операції (для відповідних дозвільних документів — з дня завершення строку їх дії).

У разі ліквідації платника документи, визначені пунктом 44.1 ПК, за період діяльності платника не менш як 1 825 днів (2 555 днів — для документів та інформації, необхідних для здійснення податкового контролю), що передували даті ліквідації платника, у встановленому законодавством порядку передають до архіву.

🔥 Місячна зарплата заброньованих працівників

Строки зберігання документів та інформації продовжують на період зупинення відліку строку давності у випадках, передбачених пунктом 102.3 ПК.

Для цілей оподаткування платники зобов’язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов’язаних з визначенням об’єктів оподаткування та/або податкових зобов’язань, на підставі первинних документів, регістрів бухобліку, фінзвітності, інших документів, інформації, пов’язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачає законодавство (абзац перший п. 44.1 ПК).

Платникам забороняється формувати показники податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, які не підтверджують документи, що визначили абзацом першим п. 44.1 ПК (абзац другий п. 44.1 ПК).

Питання методології бухобліку та фінзвітності регулює Мінфін, затверджує П(С)БО, П(С)БО в держсекторі, інші нормативно-правові акти щодо ведення бухобліку та складання фінзвітності (абзац перший ч. 2 ст. 6 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 № 996-XIV). Тому з питання відображення у бухобліку доходів і витрат доцільно звернутись до Мінфіну.

За інформацією ДПС у Дніпропетровській області


Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Товарно-транспортна накладна (ТТН) 2025

Правильно оформите товарно-транспортну накладну — знизите ризики під час податкової перевірки. Розбираємо, коли обов’язкова виписка ТТН, як її заповнити, подаємо приклад нової товарно транспортної накладної, що почала діяти у 2025 році
414157

Подорожній лист: як скласти

Списати паливо без підтвердження його господарського використання можна далеко не всім. Про подорожній лист та його роль в документальному оформленні списання пального. Як його скласти, що він має містити, як заповнити подорожній лист легкового та вантажного автомобіля, подорожній лист на електромобіль — у коментарі
175844

Митна декларація: зразок заповнення, види, терміни

Митна декларація — це однин із документів, який використовують в обліку податкового кредиту з ПДВ. В огляді про те, якою буває митна декларація, як її заповнювати, що про митні декларації треба знати бухгалтеру
150715

Видаткова накладна: для кого і для чого

Видаткова накладна, мабуть, найпоширеніший документ у тих, хто постійно придбаває або продає різні ТМЦ. Саме на підставі видаткової накладної юрособи та фізособи-підприємці відпускають матеріальні цінності під час своєї господарської діяльності. Звичайні покупці також часто мають справу з видатковою накладною, коли придбавають товари у магазинах оптової торгівлі, наприклад, будматеріалів. Розберімося докладно, за якими правилами складати видаткову накладну у 2025 році
217850

Гарантійний лист: зразок

Допоможемо правильно скласти гарантійний лист для контрагента. Дізнайтеся, чи засвідчувати листи печаткою, коли не потрібно писати заголовка і завіряти у нотаріуса підписи
9199

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді