ШахрайГудбай: в Україні стартувала інформаційна кампанія з платіжної безпеки
Підписуйтесь на Telegram-канал Головбух. Новини! Тут про зміни без спаму
НБУ разом із Департаментом кіберполіції Нацполіції та Держспецзв’язку із 13 травня 2025 року розпочали чергову хвилю Всеукраїнської інформаційної кампанії з платіжної безпеки — #ШахрайГудбай.
Її мета — поліпшити обізнаність громадян та нагадати їм про основні правила безпеки під час безготівкових розрахунків, особливо в інтернеті.
Від початку повномасштабного вторгнення спостерігається збільшення проявів кібершахрайства та кіберзлочинності. Сума збитків від незаконних дій та шахрайських операцій з використанням платіжних карток зростає. Так, за 2024 рік порівняно з 2023 роком цей показник збільшився більш ніж на третину (37%) — до загальної суми 1,1 млрд грн.
Найпоширенішою причиною шахрайства з платіжними картками в Україні, як і у світі, традиційно залишається соціальна інженерія. Тобто коли клієнти самостійно розголошують особисті дані, реквізити платіжних карток, логін та пароль доступу до мобільного та інтернет-банкінгу, підтверджувальні коди та паролі для проведення платіжних операцій або для входу в платіжний застосунок.
Під час кампанії НБУ разом із понад 80 партнерами роз’яснюватимуть споживачам фінансових послуг основні елементи платіжної безпеки, зокрема щодо таких питань:
- як перевіряти сайти, чат-боти, на яких користувачі вводять свої платіжні дані;
- як безпечно купувати в інтернеті;
- як захистити свій фінансовий номер телефону;
- як уникнути найпоширеніших схем шахрайства;
- як випадково не стати співучасником злочину та не потрапити в пастку шахраїв під час пошуку роботи;
- як захистити свої облікові записи;
- як створювати складні та унікальні паролі;
- як налаштовувати багатофакторну автентифікацію.
РРО-тема не знижує своїх охоплень. І це не дивно, бо тотальне впровадження РРО та платіжних терміналів — це вже не зовсім і міф. На вебінарі поговоримо про основні правила роботи з РРО, обговоримо особливості застосування РРО, РК та платіжних терміналів. Зупинимося на вимогах до фіскальних касових чеків та зачепимо тему інтернет-торгівлі. Звісно, не оминемо увагою перевірки та касові штрафи
НБУ разом із партнерами інформуватимуть громадян про те, як вберегтися від платіжного шахрайства. Зокрема в межах кампанії розміщуватимуть:
- плакати на білбордах, сітілайтах, громадському транспорті, зупинках громадського транспорту;
- відеоролики на моніторах в ЦНАП, ТРЦ, АЗС, торговельних закладах, у відділеннях банків, магазинах мобільних операторів, метрополітені, вокзалах, потягах «Інтерсіті», сервісних центрах МВС України, центрах зайнятості;
- плакати та брошури в приміщеннях центрів зайнятості, центрів з надання безоплатної правничої допомоги, відділках поліції;
- публікацій у соціальних мережах, медіа, телеграм-каналах, сайтах партнерів.
Окрім того планується:
- участь в тематичних радіоефірах та сюжетах на телебаченні;
- випуск соціальної газети для людей старшого віку про платіжну безпеку та її поширення в сервісних центрах Пенсійного фонду України;
- проведення конкурсів, вебінарів та інші освітніх заходів для учнів, студентів, освітян;
- здійснення смс- та e-mail-розсилок;
- розміщення соціального відео / аудіоролику на телебаченні / радіо.
Всю корисну інформацію публікуватимуть на спеціальній вебсторінці кампанії #ШахрайГудбай.