Офіційна прописка для податків: що має знати кожен ФОП
Підписуйтесь на Telegram-канал Головбух. Новини! Тут про зміни без спаму
Платник податків — фізична особа зобов’язаний визначити свою податкову адресу (п. 45.1 Податкового кодексу України; ПК).
Нагадуємо, що податковою адресою платника податків — фізичної особи визнається місце її проживання, за яким вона береться на облік як платник податків у контролюючому органі. Платник податків — фізична особа може мати одночасно не більше однієї податкової адреси.
Фізичні особи — підприємці (ФОП) беруться на облік у контролюючих органах за своєю податковою адресою. Ця процедура здійснюється автоматично на підставі відомостей з Єдиного державного реєстру, які подає державний реєстратор під час реєстрації ФОП (п. 65.1 ПК).
Правові підстави цього процесу закріплені в Законі України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань» від 15.05.2003 № 755-IV.
Окрім основного обліку, ПК (пункт 63.3) передбачає також реєстрацію за іншими адресами, якщо цього вимагає характер діяльності платника. Зокрема, облік у податковій може здійснюватися:
- за місцем реєстрації юридичної особи або її відокремленого підрозділу;
- за місцем проживання фізичної особи (як основне місце обліку);
- за адресою об’єктів оподаткування (рухоме та нерухоме майно, виробничі чи торговельні точки тощо), через які здійснюється господарська діяльність (як неосновне місце обліку).
Об’єктами оподаткування є майно та дії, у зв’язку з якими у платника податків виникають обов’язки щодо сплати податків та зборів.
Платник податків зобов’язаний стати на облік у відповідних контролюючих органах за основним та неосновним місцем обліку, повідомляти про всі об’єкти оподаткування контролюючі органи за основним місцем обліку згідно з Порядком обліку платників податків і зборів, затвердженим наказом Мінфіну від 09.12.2011 № 1588.
Заява про об’єкти оподаткування або об’єкти, пов’язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність за формою № 20-ОПП, подається протягом 10 робочих днів після їх реєстрації, створення чи відкриття до контролюючого органу за основним місцем обліку платника податків.
Якщо місце проживання ФОП є місцем, де провадиться його підприємницька діяльність, або воно пов’язане зі здійсненням підприємницької діяльності, то ФОП повинен подати до податкового органу за основним місцем обліку протягом 10 робочих днів після реєстрації Заяву № 20-ОПП. В заяві вказує інформацію щодо фактичної адреси провадження підприємницької діяльності як про об’єкт оподаткування.