Бізнес знову закликає не запроваджувати експортні мита на олійні культури
Підписуйтесь на Telegram-канал Головбух. Новини! Тут про зміни без спаму
Зокрема, пропонують встановити мито на:
- соєві боби — у розмірі 10%;
- насіння ріпаку або кользи — також у розмірі 10%.
За інформацією членських компаній, відповідні положення включили до Порівняльної таблиці до проєкту Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України у зв’язку з прийняттям Закону України «Про інтегроване запобігання та контроль промислового забруднення» від 07.04.2025 № 13157 під час підготовки документа до другого читання.
Бізнес-спільнота закликає державні органи утриматися від впровадження мит на експорт аграрної продукції. Адже її безперебійний збут є критично важливим для підтримки агросектору в умовах війни та післявоєнного відновлення. Крім того, це – чіткий сигнал міжнародним виробникам та споживачам, що Україна залишається надійним та відповідальним партнером.
До того ж на думку експертів, пропоновані експортні мита суперечать Угоді про асоціацію між Україною та ЄС. Згідно стаття 31 цієї Угоди прямо забороняє Сторонам запроваджувати чи залишати в силі будь-які мита, податки або інші заходи еквівалентної дії, що застосовують до вивезення товарів.
Ба більше, згідно з пунктом 4 Постанови Верховної Ради України «Про деякі заходи щодо виконання зобов’язань України у сфері європейської інтеграції», усі законопроєкти, що містять положення, пов’язані з адаптацією законодавства України до правових положень ЄС та виконанням міжнародно-правових зобов’язань України, мають проходити додаткову експертизу у відповідному профільному комітеті парламенту та в КМУ. Проте у випадку з проєктом № 13157 ці вимоги, імовірно, проігнорували.
Отримуємо сільгосптехніку у фінлізинг: коли це вигідно
Також викликає питання невідповідність між назвою та змістом законопроєкту. Заявлена мета документа — зміни до Податкового кодексу у зв’язку із запровадженням законодавства щодо контролю промислового забруднення — фактично не пов’язана із запровадженням мит на аграрну продукцію.
В умовах повномасштабної війни, економічної нестабільності та потреби у відновленні країни запровадження експортних мит на олійні культури є ризикованим кроком, який суперечить стратегічним інтересам України.
Нагадуємо, що Асоціація вже раніше звертала увагу Уряду на недопущення будь-яких обмежувальних заходів щодо експорту олійних культур. І Верховна Рада України 18 червня 2025 року не прийняла відповідні правки до законопроєкту № 13134. Ці правки також передбачали запровадження 10% вивізного мита на сою та ріпак.