Пенсії ВПО, які не виїхали з ТОТ і понад рік не користувалися рахунком, зберігатимуть у ПФУ
Підписуйтесь на Telegram-канал Головбух. Новини! Тут про зміни без спаму
Зміни передбачають переведення пенсійних коштів внутрішньо переміщених осіб (ВПО), які понад рік не користувалися своїми рахунками або не проходили ідентифікацію, на зберігання до Пенсійного фонду України.
На рахунках таких пенсіонерів в «Ощадбанку» станом на 1 жовтня 2023 року накопичено понад 10 мільярдів гривень, які залишалися без руху, оскільки люди не користувалися картками і не взаємодіяли з банком.
Щоб забезпечити прозорий облік цих коштів, Законом України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» від 19.11.2024 № 4059-IX передбачили, що кошти таких пенсіонерів зберігатимуть у ПФУ.
При цьому право на ці кошти повністю залишаються за пенсіонерами, на чиї рахунки їх нарахували. Якщо власники коштів живі або у них є законні спадкоємці (родичі, які мають право на отримання цих грошей), вони можуть отримати кошти одним платежем у повному обсязі.
Індексація зарплат повертається в липні 2025-го
Зверніть увагу! Дана норма стосується виключно коштів тих отримувачів пенсій, які одночасно відповідають таким умовам:
- є (або були) внутрішньо переміщеними особами (ВПО) з територій, окупованих до 24.02.2022 року;
- отримували пенсію як ВПО до початку повномасштабного вторгнення;
- не користувалися пенсійним рахунком понад один рік або не проходили фізичну ідентифікацію понад шість місяців.
Кошти людини, яка наразі пройшла фізичну ідентифікацію або пройде її до моменту фактичного перерахування коштів з рахунка до ПФУ, залишаються на рахунку в банку і не переводяться до ПФУ.
Що зміниться найближчим часом?
Після формування списків Пенсійним фондом та передачі їх до «Ощадбанку», банк здійснюватиме перерахування коштів за графіком, який встановить Мінфін за погодженням із НБУ. Мінсоцполітики здійснюватиме координацію процесу та оперативний моніторинг руху коштів.
Право на пенсію та повний обсяг нарахованих коштів зберігається за власником. Для отримання повернутих сум пенсій необхідно буде подати заяву до ПФУ (особисто, через вебпортал ПФУ, або в «Ощадбанку» під час проходження ідентифікації). Після подання заяви кошти виплачують одноразово в повному обсязі на банківський рахунок.
У разі смерті отримувача, невиплачені кошти можуть отримати його родичі (спадкоємці).
Що можна зробити вже зараз?
Щоб ваші пенсійні кошти залишалися доступними вам без будь-яких змін, необхідно пройти фізичну ідентифікацію одним із зручних способів:
- у відділенні «Ощадбанку»;
- у територіальному органі Пенсійного фонду України;
- шляхом відеоідентифікації через вебпортал електронних послуг ПФУ;
- через авторизацію на вебпорталі ПФУ або Єдиному державному вебпорталі електронних послуг із використанням кваліфікованого електронного підпису.
Якщо ви регулярно користуєтесь карткою та вже пройшли ідентифікацію, ваші кошти залишатимуться на рахунку в банку і не будуть перераховані до ПФУ.
Для додаткових консультацій звертайтесь на гарячу лінію ПФУ: 0 800 503 753 (безкоштовно зі стаціонарних та мобільних телефонів на території України).