КНП отримує гуманітарну допомогу від резидентів: чи реєструватися в ЄРОГД
Запитання
КНП отримує благодійну й гуманітарну допомогу від юридичних та фізичних осіб, зареєстрованих в Україні. Чи мусить заклад зареєструватися як отримувач благодійної (гуманітарної) допомоги?
Відповідь
Якщо у первинних документах фігурує приймання-передача саме благодійної допомоги, реєструватися не треба. Закон № 5073 не вимагає жодних реєстрацій від бенефіціарів або благодійників. Ба більше, він навіть не згадує про наявність єдиного реєстру бенефіціарів чи благодійників.
Операції з гуманітарною допомогою регулює Закон № 1192. Саме він встановив обов’язок отримувачів перебувати в Єдиному реєстрі отримувачів гуманітарної допомоги (ЄРОГД). Але на час війни є виняток. Протягом періоду дії воєнного стану та протягом трьох місяців після його припинення чи скасування особи, визначені у статті 1 Закону № 1192, набувають статусу отримувачів гуманітарної допомоги незалежно від їх включення до ЄРОГД (п. 3-1 ст. 15 «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 1192).
Наголосимо: послаблення діятимуть лише протягом періоду воєнного стану.
Новий порядок отримання та обліку гуманітарної допомоги для КНП
Чи реєструватися в ЄРОГД КНП, що отримує гуманітарну допомогу, не ввезену з-за кордону, — законодавство відповіді не надає. Фахівці Мінсоцполітики на запитання, чи обов‘язкове включення до Єдиного реєстру отримувачів гуманітарної допомоги з 01.12.2023, відповіли:
«Так, тому що відповідно до законодавства завозити гуманітарку можуть лише отримувачі. Цей статус можна мати лише після включення до Єдиного реєстру отримувачів гуманітарної допомоги. Раніше це робила окрема Робоча група при Мінсоцполітики, зараз— процес цифровізований».
Отже, у відповіді урядовці наголошують на обов’язку реєструватися лише щодо тих отримувачів, які ввозять допомогу з-за кордону.
Залишається або чекати наступних змін до гуманітарного законодавства, або звернутися із офіційним запитом до Мінсоцполітики.