КНП отримує гуманітарну допомогу від резидентів: чи реєструватися в ЄРОГД

379
Автор
керівник експертної групи Експертус Головбух

Запитання

КНП отримує благодійну й гуманітарну допомогу від юридичних та фізичних осіб, зареєстрованих в Україні. Чи мусить заклад зареєструватися як отримувач благодійної (гуманітарної) допомоги?

Відповідь

Якщо у первинних документах фігурує приймання-передача саме благодійної допомоги, реєструватися не треба. Закон № 5073 не вимагає жодних реєстрацій від бенефіціарів або благодійників. Ба більше, він навіть не згадує про наявність єдиного реєстру бенефіціарів чи благодійників.

Операції з гуманітарною допомогою регулює Закон № 1192. Саме він встановив обов’язок отримувачів перебувати в Єдиному реєстрі отримувачів гуманітарної допомоги (ЄРОГД). Але на час війни є виняток. Протягом періоду дії воєнного стану та протягом трьох місяців після його припинення чи скасування особи, визначені у статті 1 Закону № 1192, набувають статусу отримувачів гуманітарної допомоги незалежно від їх включення до ЄРОГД (п. 3-1 ст. 15 «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 1192).

Наголосимо: послаблення діятимуть лише протягом періоду воєнного стану.

Новий порядок отримання та обліку гуманітарної допомоги для КНП

Чи реєструватися в ЄРОГД КНП, що отримує гуманітарну допомогу, не ввезену з-за кордону, — законодавство відповіді не надає. Фахівці Мінсоцполітики на запитання, чи обов‘язкове включення до Єдиного реєстру отримувачів гуманітарної допомоги з 01.12.2023, відповіли:

«Так, тому що відповідно до законодавства завозити гуманітарку можуть лише отримувачі. Цей статус можна мати лише після включення до Єдиного реєстру отримувачів гуманітарної допомоги. Раніше це робила окрема Робоча група при Мінсоцполітики, зараз— процес цифровізований».

Отже, у відповіді урядовці наголошують на обов’язку реєструватися лише щодо тих отримувачів, які ввозять допомогу з-за кордону.

Залишається або чекати наступних змін до гуманітарного законодавства, або звернутися із офіційним запитом до Мінсоцполітики.


Вебінар для бухгалтера

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Керівник ЗОЗ бере відпустку: як делегувати право підпису

Коли керівник йде у відпустку, медичний заклад не зупиняє роботи: треба готувати звіти, здійснювати розрахунки, виплачувати зарплату, укладати договори — і, відповідно, засвідчувати документи. Хто може підписувати їх замість керівника, слід вирішити завчасно. Адже кандидатуру ще має погодити власник. Та й над документами доведеться попрацювати. Але ми вже підготували для вас зразки. З’ясуємо, чи можна підписувати документи у відпустці та які наслідки це може спричинити
35

ЗОЗ повертає кошти НСЗУ: бухоблік

Стаття допоможе відобразити в бухобліку повернення коштів за претензією НСЗУ. ПДВ-аспекти операції ми розібрали в попередньому номері. Окремо додаємо й судову практику. Тож маєте інструкції — і як будувати захист, і як діяти бухгалтеру, якщо медзаклад визнав претензію
1121

Зарядна станція для електромобіля ЗОЗ: ліцензія, дозволи, бухоблік

Дві інструкції зі зразками проведень допоможуть показати в бухобліку придбання та експлуатацію зарядної станції для електромобіля. Знатимете, чи отримувати ліцензію і дозволи на встановлення станції. Нагадаємо: КНП первинки отримали безоплатні електромобілі від МОЗ. Від бухгалтерів посипалися запитання, як їх облікувати
156