Оподаткування доходу від продажу земельної ділянки з цільовим призначенням «для ведення товарного сільськогосподарського виробництва»

208

Запитання

Як оподатковується дохід від продажу земельної ділянки з цільовим призначенням «для ведення товарного сільськогосподарського виробництва»?

Відповідь

Дохід, отриманий платником-фізособою — резидентом від першого продажу протягом звітного податкового року земельної ділянки сільськогосподарського призначення із цільовим призначенням «для ведення товарного сільськогосподарського виробництва», безпосередньо отриманої платником у власність у процесі приватизації земель державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій або приватизації земельних ділянок, що перебували у користуванні такого платника, або виділеної в натурі (на місцевості) власнику земельної частки (паю), а також таких земельних ділянок, отриманих платником у спадщину, не оподатковують ПДФО та військовим збором.

Не оподатковують один раз протягом звітного податкового року, за умови перебування такого майна у власності платника більше трьох років, дохід, отриманий платником від продажу (обміну), зокрема, земельної ділянки сільськогосподарського призначення, безпосередньо отриманої платником у власність у процесі приватизації земель державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій або приватизації земельних ділянок, що перебували у користуванні такого платника, або виділеної в натурі (на місцевості) власнику земельної частки (паю), а також таких земельних ділянок, отриманих платником у спадщину (п. 172.1 Податкового кодексу України).

Умову щодо перебування такого майна у власності платника більше трьох років не поширюють на майно, отримане платником у спадщину.

Порядок набуття права на землю громадянами та юридичними особами визначили Главою 19 Земельного кодексу України; далі — ЗК.

Зокрема, при приватизації земель державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій земельні ділянки передають працівникам цих підприємств, установ та організацій, працівникам державних та комунальних закладів освіти, культури, охорони здоров’я, розташованих на території відповідної ради, а також пенсіонерам з їх числа з визначенням кожному з них земельної частки/паю (ст. 25 ЗК).

Розміри земельних ділянок, що виділяють для працівників державних та комунальних закладів, підприємств і організацій культури, освіти та охорони здоров’я та пенсіонерів з їх числа, які проживають у сільській місцевості або селищах міського типу, не можуть перевищувати норм безоплатної передачі земельних ділянок громадянам, встановлених законом для ведення особистого селянського господарства.

Громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності в таких розмірах, зокрема, для ведення особистого селянського господарства не більше 2,0 гектара (ст. 121 ЗК).

При цьому, земельні ділянки, призначені для ведення особистого селянського господарства, можуть передаватися громадянами у користування юрособам України і використовуватися ними для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, фермерського господарства без зміни цільового призначення цих земельних ділянок (п. 33.1 ЗК).

Разом з тим, земельні ділянки сільськогосподарського призначення, призначені для ведення особистого селянського господарства, фермерського господарства, розташовані у масиві земель сільськогосподарського призначення, можуть використовуватися їх власником, землекористувачем також для ведення товарного сільськогосподарського виробництва без зміни цільового призначення таких земельних ділянок (п. 37-1.1 ЗК).

Класифікатор видів цільового призначення земельних ділянок, наведений у додатку 59 до Порядку ведення Державного земельного кадастру, що затвердив КМУ постановою від 17.10.2012 № 1051.

Так, відповідно до розділу 01 «Земельні ділянки сільськогосподарського призначення (земельні ділянки, надані для виробництва сільськогосподарської продукції, здійснення сільськогосподарської науково-дослідної та навчальної діяльності, розміщення відповідної виробничої інфраструктури, у тому числі інфраструктури оптових ринків сільськогосподарської продукції, або призначені для цих цілей; земельні ділянки, надані для діяльності у сфері надання послуг у сільському господарстві, та інше)» категорії «Землі сільськогосподарського призначення» належить, зокрема, підрозділ 01.01 «Для ведення товарного сільськогосподарського виробництва».

За інформацією ДПС у Запорізькій області

 


Вебінар для бухгалтерів

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Облік власновирощеної сільгосппродукції для посіву

Агропідприємства вирощують продукцію переважно для продажу на сторону. Проте нерідко використовують її як насіння для нового врожаю. Тримайте роз’яснення експерта, які допоможуть облікувати витрати на підготовку та посів насіння, а також задокументувати ці операції
35

Ліцензування зберігання пального для аграріїв

Ліцензія на зберігання пального агропідприємством необхідна усім сільгосптоваровиробникам (фермерам), які закуповують пальне та зберігають його на своїй території для подальшого використання для власних потреб чи промислового перероблення. Розглянемо, що для цього потрібно та які останні зміни
4253

Як оцінити збитки від війни особистим селянським і фермерським господарствам — ФОПам

Мінагрополітики вдосконалило процедуру оцінки шкоди та збитків, що особисті селянські та фермерські господарства — ФОПи зазнали через військову агресію рф. Підкажемо, як діяти цим господарствам, аби провести оцінку розміру збитків від загибелі сільськогосподарських тварин, бджолосімей і пошкодження сільськогосподарської техніки. Це дасть змогу з часом отримати їх відшкодування
51

Послуги зі збирання врожаю: як оформити та облікувати

Агропідприємство планує своєю сільгосптехнікою виконати для стороннього замовника роботи зі збирання врожаю. Чи має воно на це право, а також які особливості юридичного оформлення, бухгалтерського обліку та оподаткування врахувати, розповість експерт
94

Переробка сільгосппродукції: облік, документування та визначення собівартості

Чимало аграріїв, які вирощують сільгосппродукцію, перероблюють її власними силами. Зокрема, пшеницю перетворюють на борошно, насіння соняшнику — на олію тощо. Як документально оформити та облікувати переробку у своїх цехах власної сільгосппродукції — зерна, олійних культур тощо, розкажуть експерти
4653