Коли за МСФЗ-правилами визнавати ВПА із суми податкового збитку
Запитання
Підприємство веде облік за МСФЗ. За звітний рік фінансовий результат підприємства до оподаткування — прибуток, а у податковому обліку — збиток. Чи можна у такому разі визнавати відстрочений податковий актив за МСФЗ-правилами?
Відповідь
Щоб визнати відстрочений податковий актив (ВПА), немає значення, який фінансовий результат до оподаткування зафіксований у фінансовій звітності — додатний чи від’ємний.
Українські підприємства активно залучають іноземні інвестиції, виграють гранти і розвиваються. Хочете бути серед успішних? Підвищуйте кваліфікацію за Міжнародними стандартами фінансової звітності
Головне, щоб були:
- тимчасові різниці, які підлягають вирахуванню;
- невикористані податкові збитки перенесені на майбутні періоди;
- невикористані податкові пільги перенесені на майбутні періоди (п. 5 МСБО 12 «Податки на прибутки»).
У пункті 13 МСБО 12 зазначено, що вигоду, пов’язану з податковим збитком, який можна зараховувати для відшкодування поточного податку попереднього періоду, слід визнавати як актив.
Утім, пункт 34 МСБО 12 містить застереження, що ВПА слід визнавати для перенесення на наступні періоди невикористаних податкових збитків і невикористаних податкових пільг за умови, що ймовірна наявність майбутнього оподатковуваного прибутку, за рахунок якого можна використати невикористані податкові збитки та невикористані податкові пільги.
Водночас існування невикористаних податкових збитків є вагомим свідченням того, що майбутнього оподатковуваного прибутку не буде (п. 35 МСБО 12). Отже, якщо підприємство має недавні збитки, ВПА від невикористаних податкових збитків або невикористаних податкових пільг воно визнає лише за умови, що має достатні тимчасові різниці, які підлягають оподаткуванню, або є інше переконливе свідчення того, що буде отриманий достатній оподатковуваний прибуток, за рахунок якого компанія зможе скористатися невикористаними податковими збитками або невикористаними податковими пільгами. За таких обставин пункт 82 МСБО 12 приписує розкривати інформацію про суму ВПА, а також про характер свідчення, яким підкріплене його визнання.
Шукайте в системі «Експертус Головбух» опис робочої ситуації, яка аналогічна вашій, потрібні форму (зразок), довідник, відео. Якщо не знайдете, то можете надіслати звернення до нашої експертної підтримки через Онлайн-помічник
Ймовірність, що буде оподатковуваний прибуток, за рахунок якого можна використати невикористані податкові збитки або невикористані податкові пільги, оцінюйте за критеріями, визначеними в пункті 36 МСБО 12.
Отже, якщо не є ймовірним, що отримаєте оподатковуваний прибуток, за рахунок якого можна використати невикористані податкові збитки або невикористані податкові пільги, ВПА не визнавайте.
Отримайте відповідь на своє запитання через онлайн-помічник системи «Експертус Головбух».
Оформте передплату й отримайте безлімітну експертну підтримку користувачів VIP-версії системи!