Як класифікувати вид допомоги, якщо у акті зазначити «гуманітарна (благодійна) допомога»

450
Автор
керівник експертної групи «Експертус Головбух» Цифрового видавництва Експертус, Київ

Запитання

Підприємство отримало допомогу від благодійного фонду. У акті приймання-передачі фонд зазначив, що передає «благодійну (гуманітарну) допомогу». Як класифікувати вид допомоги в такому випадку, адже бухоблік гуманітарної та благодійної допомоги відрізнятиметься?

Відповідь

Гуманітарною допомогою вважають цільову адресну безоплатну допомогу у грошовій або натуральній формі, у вигляді безповоротної фіндопомоги або добровільних пожертвувань; допомогу у вигляді виконання робіт, надання послуг, яку з мотивів гуманності надають іноземні та вітчизняні донори отримувачам гуманітарної допомоги в Україні або за кордоном (ст. 1 Закону України «Про гуманітарну допомогу» від 22.10.1999 № 1192-ХІV; далі — Закон № 1192).

Натомість визначення «благодійна допомога» профільний Закон України «Про благодійну діяльність і благодійні організації» від 05.07.2012 № 5073-VІ (далі  — Закон № 5073) взагалі не містить.

Попри те що визначення «гуманітарна допомога» передбачає її отримання як від іноземних, так і від національних донорів, через впровадження автоматизованої системи реєстрації гуманітарної допомоги (АС ГД) вважаємо, що держава взяла курс на те, щоб визнавати гуманітарною допомогою всі цінності, що перетинають митний кордон України із гуманітарною метою.

Як зрозуміло із запитання, підприємство є набувачем допомоги, благодійний фонд — її отримувачем. Відповідно, коли благодійний фонд увіз гуманітарну допомогу, він зобов’язаний  показати відповідну інформацію в АС ГД. Аби впевнитися в цьому, зверніться листом до благодійного фонду й попросіть, щоб він підтвердив таку інформацію і надав дані про унікальний код гуманітарної допомоги, під яким її обліковують в АС ГД. Далі обумовте з отримувачами гумдопомоги момент, коли вони зазначатимуть у актах приймання-передачі таку інформацію. Так уникнете проблем із класифікацією допомоги.

Ба більше, якщо йдеться про імпортну гуманітарну допомогу, благодійний фонд має зазначити підприємство як набувача у Звіті про розподіл та використання гуманітарної допомоги. Форму цього Звіту містить додаток 3 до Порядку пропуску та обліку гуманітарної допомоги в умовах воєнного стану, затвердженого постановою КМУ від 05.09.2023 № 953.

У решті випадків допомогу, яку отримуєте, класифікуйте як благодійну. Нехай підхід, що ми пропонуємо, є спрощеним, але наразі — в умовах воєнного стану — він найбільше відповідає вимогам законодавства.


Отримайте відповідь на своє запитання через онлайн-помічник Системи «Експертус Головбух».

Оформте передплату й отримайте безлімітну експертну підтримку користувачів VIP-версії Системи!


Статичний блок для запитань-відповідей

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Порядок знищення первинних документів

З консультації дізнаєтеся, який алгоритм знищення первинних бухгалтерських документів, та знайдете зразок заповнення акта на знищення первинних документів
48498

Гранти для розвитку бізнесу 2025

Один зі способів для бізнесу втриматися в ці непрості часи — отримати грант. Де шукати гранти, як їх отримати й оподаткувати, пояснив експерт
20262

Інвойс: зразок

Особи, які провадять зовнішньоекономічну діяльність, щодня мають справу з інвойсом. Мінфін визнає його первинним документом. А податківці вимагають додатково складати до інвойсу акт виконаних робіт, податкову накладну чи рахунок-фактуру. Чия позиція в пріоритеті та що робити на практиці? Усе пояснить експерт
66017

Головне для бухгалтера в травні 2025 року

В огляді — найважливіше, що маєте врахувати в травні. Це нові або оновлені консультації, форми із зразками заповнення, довідники і найважливіші новини, які вплинуть на роботу бухгалтера в травні. Роботи, як завжди, багато, але разом ми впораємось!
3694

Статутний капітал підприємства: поняття, бухгалтерський облік та оподаткування

Статутний капітал — це вартість внесків засновників підприємства. У консультації детально розглянемо поняття статутного капіталу, обмеження щодо його розміру, оподаткування внесків до статутного капіталу, бухгалтерський облік статутного капіталу, зокрема операцій з формування, збільшення та зменшення статутного капіталу
192203