Як класифікувати вид допомоги, якщо у акті зазначити «гуманітарна (благодійна) допомога»

223
Автор
керівник експертної групи Експертус Головбух

Запитання

Підприємство отримало допомогу від благодійного фонду. У акті приймання-передачі фонд зазначив, що передає «благодійну (гуманітарну) допомогу». Як класифікувати вид допомоги в такому випадку, адже бухоблік гуманітарної та благодійної допомоги відрізнятиметься?

Відповідь

Гуманітарною допомогою вважають цільову адресну безоплатну допомогу у грошовій або натуральній формі, у вигляді безповоротної фіндопомоги або добровільних пожертвувань; допомогу у вигляді виконання робіт, надання послуг, яку з мотивів гуманності надають іноземні та вітчизняні донори отримувачам гуманітарної допомоги в Україні або за кордоном (ст. 1 Закону України «Про гуманітарну допомогу» від 22.10.1999 № 1192-ХІV; далі — Закон № 1192).

Натомість визначення «благодійна допомога» профільний Закон України «Про благодійну діяльність і благодійні організації» від 05.07.2012 № 5073-VІ (далі  — Закон № 5073) взагалі не містить.

Попри те що визначення «гуманітарна допомога» передбачає її отримання як від іноземних, так і від національних донорів, через впровадження автоматизованої системи реєстрації гуманітарної допомоги (АС ГД) вважаємо, що держава взяла курс на те, щоб визнавати гуманітарною допомогою всі цінності, що перетинають митний кордон України із гуманітарною метою.

Як зрозуміло із запитання, підприємство є набувачем допомоги, благодійний фонд — її отримувачем. Відповідно, коли благодійний фонд увіз гуманітарну допомогу, він зобов’язаний  показати відповідну інформацію в АС ГД. Аби впевнитися в цьому, зверніться листом до благодійного фонду й попросіть, щоб він підтвердив таку інформацію і надав дані про унікальний код гуманітарної допомоги, під яким її обліковують в АС ГД. Далі обумовте з отримувачами гумдопомоги момент, коли вони зазначатимуть у актах приймання-передачі таку інформацію. Так уникнете проблем із класифікацією допомоги.

Ба більше, якщо йдеться про імпортну гуманітарну допомогу, благодійний фонд має зазначити підприємство як набувача у Звіті про розподіл та використання гуманітарної допомоги. Форму цього Звіту містить додаток 3 до Порядку пропуску та обліку гуманітарної допомоги в умовах воєнного стану, затвердженого постановою КМУ від 05.09.2023 № 953.

У решті випадків допомогу, яку отримуєте, класифікуйте як благодійну. Нехай підхід, що ми пропонуємо, є спрощеним, але наразі — в умовах воєнного стану — він найбільше відповідає вимогам законодавства.


Отримайте відповідь на своє запитання через онлайн-помічник Системи «Експертус Головбух».

Оформте передплату й отримайте безлімітну експертну підтримку користувачів VIP-версії Системи!


Статичний блок для запитань-відповідей

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Інвентаризаційні чеклісти: скачайте, роздрукуйте і позначайте, що вже зробили

Якщо проводити інвентаризацію хаотично, вона може затягнутися так, що доведеться сидіти за роботою і в новорічну ніч. Щоб зробити все чітко і правильно, скористайтеся підказками від експертів «Головбуха». Скачуйте і дійте за списком!
4869

Інвентаризація земель

Земля є специфічним об’єктом обліку, з яким має справу далеко не кожне підприємство. Як провести інвентаризацію земель та відобразити земельні ділянки в обліку підприємства, — в цій консультації
5559

Подарунки працівникам: оподаткування

Роботодавці мають добру традицію дарувати своїм працівникам та їхнім дітям подарунки у негрошовій формі, особливо — напередодні зимових свят. Розберемо, які особливості оподаткування подарунків працівникам у натуральній формі
74

Зовнішньоекономічна діяльність 2024

ЗЕД — це проста абревіатура яка охоплює господарські операції зовнішньо-економічної діяльності. Вони досить специфічні і включають не тільки сам експорт-імпорт, але й облік реалізації та продаж іноземної валюти. У консультації про зовнішньоекономічну діяльність в України, коли треба отримувати ліцензію, граничні строки розрахунків у ЗЕД 2024, оподаткування ЗЕД і відповідальність за порушення
38172

Бухгалтерська довідка: коли та як складати

Консультація допоможе оформити бухдовідку якщо затримуються документи від контрагента, треба виправити помилку або задокументувати госпоперацію, коли немає типової форми первинки. Як застосовувати бухдовідку — вчергове роз’яснив Мінфін, а експерт підготувала колекцію зразків бухдовідок для різноманітних ситуацій
87828