Як класифікувати вид допомоги, якщо у акті зазначити «гуманітарна (благодійна) допомога»

562
Автор
керівник експертної групи «Експертус Головбух» Цифрового видавництва Експертус, Київ

Запитання

Підприємство отримало допомогу від благодійного фонду. У акті приймання-передачі фонд зазначив, що передає «благодійну (гуманітарну) допомогу». Як класифікувати вид допомоги в такому випадку, адже бухоблік гуманітарної та благодійної допомоги відрізнятиметься?

Відповідь

Гуманітарною допомогою вважають цільову адресну безоплатну допомогу у грошовій або натуральній формі, у вигляді безповоротної фіндопомоги або добровільних пожертвувань; допомогу у вигляді виконання робіт, надання послуг, яку з мотивів гуманності надають іноземні та вітчизняні донори отримувачам гуманітарної допомоги в Україні або за кордоном (ст. 1 Закону України «Про гуманітарну допомогу» від 22.10.1999 № 1192-ХІV; далі — Закон № 1192).

Натомість визначення «благодійна допомога» профільний Закон України «Про благодійну діяльність і благодійні організації» від 05.07.2012 № 5073-VІ (далі  — Закон № 5073) взагалі не містить.

Попри те що визначення «гуманітарна допомога» передбачає її отримання як від іноземних, так і від національних донорів, через впровадження автоматизованої системи реєстрації гуманітарної допомоги (АС ГД) вважаємо, що держава взяла курс на те, щоб визнавати гуманітарною допомогою всі цінності, що перетинають митний кордон України із гуманітарною метою.

Як зрозуміло із запитання, підприємство є набувачем допомоги, благодійний фонд — її отримувачем. Відповідно, коли благодійний фонд увіз гуманітарну допомогу, він зобов’язаний  показати відповідну інформацію в АС ГД. Аби впевнитися в цьому, зверніться листом до благодійного фонду й попросіть, щоб він підтвердив таку інформацію і надав дані про унікальний код гуманітарної допомоги, під яким її обліковують в АС ГД. Далі обумовте з отримувачами гумдопомоги момент, коли вони зазначатимуть у актах приймання-передачі таку інформацію. Так уникнете проблем із класифікацією допомоги.

Ба більше, якщо йдеться про імпортну гуманітарну допомогу, благодійний фонд має зазначити підприємство як набувача у Звіті про розподіл та використання гуманітарної допомоги. Форму цього Звіту містить додаток 3 до Порядку пропуску та обліку гуманітарної допомоги в умовах воєнного стану, затвердженого постановою КМУ від 05.09.2023 № 953.

У решті випадків допомогу, яку отримуєте, класифікуйте як благодійну. Нехай підхід, що ми пропонуємо, є спрощеним, але наразі — в умовах воєнного стану — він найбільше відповідає вимогам законодавства.


Отримайте відповідь на своє запитання через онлайн-помічник Системи «Експертус Головбух».

Оформте передплату й отримайте безлімітну експертну підтримку користувачів VIP-версії Системи!

📩 Хочете знати про зміни раніше за колег?

tg_4.png

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Головне для бухгалтера в липні 2025

В огляді — найважливіше, що маєте врахувати у липні. Це нові або оновлені консультації, форми із зразками заповнення, довідники і найважливіші новини, які вплинуть на роботу бухгалтера у липні. Ми постійно актуалізуємо дані в огляді. Роботи, як завжди, багато, але разом ми впораємось! Стежте за оновленнями і листами від Експертно-правової системи «Експертус Головбух» , щоби не пропустити важливе для себе
635

Продаж корпоративних прав 2025

Бізнесом володіють через корпоративні права. Контроль, дивіденди, управління — це те, що вони забезпечують. Однак від них вирішили позбутися. Як оподатковується продаж корпоративних прав? На яких рахунках відображаються корпоративні права? Особливості продажу в учасників ТОВ, повідомлення про зміни у кінцевих бенефіціарах, юридичне оформлення та інвестиційний прибуток у фізосіб. Про все це — у консультації
51301

Консалтингові послуги: документальне оформлення, облік, оподаткування

Порада у веденні бізнесу може йти на вагу золота. Радитися доводиться з різних питань: юридичних, податкових, бухгалтерських, маркетингових, управлінських і не тільки. Як відкрити бізнес, як оптимізувати податки, як забезпечити збут товару, як документально все оформити. Без ефективного вирішення цих питань бізнес швидко може зійти нанівець. Про консалтингові послуги в Україні розповімо у консультації
21395

Проводимо дисконтування заборгованості

Дисконтування з’явилося у практиці бухгалтерів порівняно недавно — після змін у НП(С)БО. Що це таке, як визначити ставку дисконту, як впливає на податки та як обліковувати — зібрали пояснення й приклади. Також розповідаємо, коли дисконтування не потрібне
133801