Чи може мобілізований ФОП не платити єдиний податок
Запитання
ФОП — платник єдиного податку першої та другої групи мобілізований протягом воєнного стану в Україні. Чи має він право не сплачувати єдиний податок?
Відповідь
Такий підприємець має право не сплачувати єдиний податок:
- за період з 01.04.2022 по 01.08.2023;
- починаючи з 01.08.2023 — якщо його податкова адреса — на територіях бойових дій або на тимчасово окупованих територіях України, станом на дату початку бойових дій, або тимчасової окупації за період з першого числа місяця, в якому почалися бойові дії на відповідній території, виникла можливість бойових дій або почалася тимчасова окупація такої території, до останнього числа місяця, в якому завершили такі активні бойові дії, припинили можливість бойових дій або завершено тимчасову окупацію.
При цьому право не сплачувати з 01.08.2023 єдиний податок не розповсюджується на ФОПів-єдинників. Йдеться про тих, що зареєстровані як платники єдиного податку на території, визначеній Переліком Мінреінтеграції від 22.12.2022 № 309, вже після визначених цим Переліком дат виникнення можливості бойових дій / початку бойових дій / тимчасової окупації. Вони сплачують ЄП на загальних підставах.
Підприємець — платник єдиного податку першої та другої групи, який мобілізований та немає можливості своєчасно сплатити податок та подати податкову декларацію, має виконати податковий обов'язок протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні. А в разі недотримання такого терміну у зв'язку з наслідками їхньої безпосередньої участі у воєнних діях — протягом одного місяця з дня закінчення дії наслідків.
ФОПів-єдинників, які мали або не мали найманих працівників, призвані на військову службу під час мобілізації або залучені до виконання обов'язків щодо мобілізації за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, під час особливого періоду на весь період їх військової служби звільняють, зокрема від обов'язку нарахування, сплати та подання податкової звітності з єдиного податку відповідно до глави 1 розділу XIV Податкового кодексу України.
Підставою для звільнення є заява самозайнятої особи та копія військового квитка або копія іншого документа, виданого відповідним державним органом, із зазначенням про призов особи на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період.
Документи подають до контролюючого органу за місцем податкової реєстрації самозайнятої особи протягом 10 днів після її демобілізації.
У випадку, коли демобілізована особа — на лікуванні (реабілітації), заяву і копію військового квитка або копію іншого документа подають впродовж 10 днів після завершення лікування (реабілітації).