Як працює Система е-ТТН

35
Автор
провідний експерт з податкового обліку Експертус Головбух Цифрового видавництва Експертус, кандидат економічних наук, Київ

Запитання

20 березня Мінрозвитку громад запровадило нову нормативну базу щодо функціонування Системи е-ТТН. Розглянемо, як працює ця система й чи можна продовжувати користуватися лише паперовими формами ТТН

Відповідь

З 20 березня 2025 року набрав чинності Порядок функціонування системи електронного документообігу Електронна товарно-транспортна накладна, затверджений наказом Мінрозвитку громад від 27.12.2024 № 1491.

У цьому Порядку посадовці визначили правила функціонування Системи е-ТТН. Він поширюється лише на учасників експериментального проєкту з впровадження ТТН в електронній формі.

Зверніть увагу, що використання е-ТТН стане обов’язковим для вантажних перевезень автомобільним транспортом лише після того, як внесуть відповідні зміни до Закону України «Про автомобільний транспорт» від 05.04.2001 № 2344-III.

А поки ви маєте право користуватися паперовою формою № 1-ТН (додаток 7 до Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні, затверджені наказом Мінтрансу від 14.10.1997 № 363).

Користувачами Системи е-ТТН можуть бути юридичні особи, фізичні особи та ФОПи. Якщо вирішили приєднатися до експериментального проєкту й розпочати користуватися е-ТТН, доведеться укласти угоду з одним із провайдерів електронного документообігу (ЕДО), які підключилися до Системи е-ТТН та пройшли акредитацію. Наразі їх 17. Знайти провайдерів можете на порталі проєкту «Електронна товарно-транспортна накладна».

Серед них, наприклад, сервіси «Вчасно», Приват24 для бізнесу, Агроконтроль. Перелік акредитованих провайдерів оновлюється.

На порталі проєкту розміщені відповіді на запитання бізнесу щодо роботи з е-ТТН. Тож можна ознайомитися з ними, перш ніж ухвалити рішення приєднатися до системи.

Однією з переваг Системи е-ТТН є те, що в процесі внутрішніх вантажних перевезень можна буде складати не лише е-ТТН, а й коригувальні документи. Передбачено 9 таких форм. Зокрема, це:

  • Акт перевантаження;
  • Акт про зміну пункту призначення вантажу;
  • Акт розбіжностей про вантаж;
  • Акт коригування е-ТТН (він слугує для виправлення помилок у реквізитах е-ТТН).
  • Для того щоб почати користуватися Системою е-ТТН, вам потрібно:
    • обрати провайдера ЕДО та укласти з ним договір;
    • підключитися до сервісу обраного оператора;
    • доопрацювати свій документообіг, підлаштувавши для використання Системи е-ТТН.

Завдяки переходу на е-ТТН зможете спростити процес оформлення вантажу, заощадити час і ресурси. Він також підвищить прозорість системи.

Водночас звичні схеми ухилення від оподаткування під час перевезення вже не працюватимуть. А згодом послуги операторів ЕДО доведеться оплачувати на договірних засадах.


Більше про ТТН та особливості її оформлення можете дізнатися в експертно-правовій системі Експертус Головбух. До наступних зустрічей!


Статичний блок для запитань-відповідей

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Продовження воєнного стану і мобілізації: що треба знати бухгалтеру

Війна триває, тому воєнний стан продовжують до 6 серпня 2025 року. Разом з ним триватиме й мобілізація. Про особливості в роботі, які очікують на бухгалтера через продовження воєнного стану і мобілізації, ― в коментарі експерта
8214

Штучний інтелект в роботі бухгалтера: так, ні чи можливо

Штучний інтелект (ШІ), зокрема його чат-бот ChatGPT, впевнено проникає у наше професійне життя. Не виняток — і бухгалтерія. Безперечно, є спокуса делегувати свої рутинні завдання комусь, хто може безвідмовно і точно провести розрахунки, без помилок заповнити і вчасно подати податкові звіти і декларації. Проте, чи безпечно це? Адже сам ШІ застерігає, що може помилятися і всю важливу інформацію потрібно перевіряти. Та й сумнівно, що податкова не випише штраф, бо «помилився ШІ, а не я». Розбираємо, яку частину своєї роботи бухгалтер може доручити штучному інтелекту, а яку — не варто
63

Товарно-транспортна накладна (ТТН) 2025

Правильно оформите товарно-транспортну накладну — знизите ризики під час податкової перевірки. Розбираємо, коли обов’язкова виписка ТТН, як її заповнити, подаємо приклад нової товарно транспортної накладної, що почала діяти у 2025 році
411908

Подорожній лист: як скласти

Списати паливо без підтвердження його господарського використання можна далеко не всім. Про подорожній лист та його роль в документальному оформленні списання пального. Як його скласти, що він має містити, як заповнити подорожній лист легкового та вантажного автомобіля, подорожній лист на електромобіль — у коментарі
175018

Митна декларація: зразок заповнення, види, терміни

Митна декларація — це однин із документів, який використовують в обліку податкового кредиту з ПДВ. В огляді про те, якою буває митна декларація, як її заповнювати, що про митні декларації треба знати бухгалтеру
149884