Чи збереже неприбутковість ЗОЗ, який відкрив аптеку
Запитання
Протягом останніх років комунальні заклади охорони здоров’я у пошуках нових джерел фінансування активно відкривали структурні підрозділи — аптеки. Наразі такий додатковий вид діяльності загрожує неприбутковому статуту ЗОЗ. Подробиці та підказки, як розв’язати проблему, — у відео
Відповідь
Працюєте в комунальному ЗОЗ, маєте у структурі аптеку або плануєте відкрити такий підрозділ? А чи знаєте, що відтак ризикуєте втратити неприбутковість? Поговорімо про це.
КНП працюють у неприбутковому статусі. Натомість аптеки створюють з метою отримувати прибуток, навіть якщо вони продаватимуть лікарські засоби із мінімальними націнками. Діяльність аптек як структурних підрозділів медичного закладу є торговельною. Чи може медзаклад залишитися неприбутківцем за таких обставин?
Звернімося до Податкового кодексу. Він не забороняє неприбутківцям отримувати доходи. Треба лишень спрямовувати ці доходи на статутні цілі й дотримуватися інших умов, прописаних у підпунктах 133.4.1 та 133.4.2 ПК.
Однак лаконізм норм ПК змусив платників звертатися до податківців, аби ті розтлумачили їх та висвітлили свою позицію стосовно сумісності аптечної діяльності із неприбутковим статусом.
Висновки в ІПК для медзакладів виявилися невтішними. На думку ДПС, роздрібна торгівля лікарськими засобами суперечить умовам, яким має відповідати неприбуткова організація згідно з пунктом 133.4 Податкового кодексу.
Консультації ДПС:
- ІПК від 26.05.2025 № 2895/ІПК/99-00-21-02-02,
- ІПК від 15.05.2025 № 2659/ІПК/99-00-21-02-02,
- ІПК від 08.05.2025 № 2522/ІПК/99-00-21-02-02,
- ІПК від 01.05.2025 № 2409/ІПК/99-00-21-02-02
Водночас податківці не виключають, що питання можливо вирішити на користь медзакладів. Для цього радять внести зміни до порядку фінансового забезпечення охорони здоров’я у статті 18 Основ законодавства України про охорону здоров’я (ст. 18 Закону України «Основи законодавства України про охорону здоров’я» від 19.11.1992 № 2801-ХІІ).
Зміни мають прямо дозволити комунальним і державним ЗОЗ не лише надавати платні послуги, а й здійснювати торгівлю лікарськими засобами.
Що ж зумовило формування такої позиції в податківців? На нашу думку, Рішення РНБО* про заходи із забезпечення доступності лікарських засобів.
* Рішення Ради національної безпеки і оборони України «Про додаткові заходи щодо забезпечення доступності лікарських засобів для українців» від 12.02.2025
Кабмін отримав доручення: опрацювати спільно із місцевою владою питання про створення аптек як структурних підрозділів державних і комунальних закладів охорони здоров’я із запровадженням мінімальних надбавок (націнок) на лікарські засоби, що реалізуються. Але навіть якщо аптека при КНП продаватиме ліки із мінімальним націнками, заклад все одно отримуватиме прибуток, а його діяльність буде торговельною. Цим рішенням, схоже, й надихнулись податківці.
Утім, вихід із ситуації податківці підказали: керівникам медзакладів варто звертатися до МОЗ, аби ініціювати зміни в законодавстві.
Ще більше інформації щодо діяльності медзакладів шукайте в продуктах цифрового видавництва Експертус.
Експертус — це завжди своєчасна та фахова допомога у вирішенні ваших робочих ситуацій!
До зустрічі!