Придбання товарів у підприємців через підзвіт: чи відображати у формі № 1ДФ

3219

Запитання

Відповідь

Суми, виплачені на користь приватних підприємців, потрібно відображати у податковому розрахунку форми № 1ДФ. Пояснимо.

Відображення в податковому розрахунку форми № 1ДФ

Хоча працівники придбавають товари за власні кошти, проте роблять це від імені підприємства. Адже тут діють норми глави 79 Цивільного кодексу України (ЦК). Нагадаємо, що у разі, якщо майновим інтересам іншої особи загрожує небезпека настання невигідних для неї майнових наслідків, особа має право без доручення вчинити дії, спрямовані на їх попередження, усунення або зменшення (ч. 1 ст. 1158 ЦК). До того така особа має право вимагати відшкодування фактично зроблених витрат, якщо вони були виправдані обставинами, за яких були вчинені дії (ст. 1160 ЦК). Фактично це й відбувається коли працівник за власні кошти придбає товар для підприємства, а потім подає авансовий звіт.

Відповідно до частини другої статті 1158 ЦК особа, яка вчинила дії в майнових інтересах іншої особи без її доручення, зобов’язана при першій нагоді повідомити її про свої дії. Якщо ці дії будуть схвалені іншою особою, надалі до відносин сторін застосовуються положення про відповідний договір. А згідно із статтею 1000 ЦК за договором доручення одна сторона вчиняє від імені другої сторони певні юридичні дії. Отже, придбаваючи товари у приватних підприємців за власні кошти з подальшим відшкодуванням витрат, працівники діють від імені підприємства.

Тому такі виплати потрібно відображати у податковому розрахунку форми № 1ДФ. При цьому використовують ознаку доходу «157».

Порядок виправлення помилок

Порядок виправлення помилок у податковому розрахунку форми № 1ДФ зазначено у розділі IV Порядку заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, затвердженого наказом Мінфіну від 13.01.2015 № 4 (далі — Порядок № 4).

Так, якщо строк подання податкового розрахунку ще не закінчився, то з метою виправлення помилок подають звітний новий податковий розрахунок, якщо закінчився — то уточнюючий податковий розрахунок (п. 4.2, 4.3 Порядку № 4).

При цьому порядок заповнення звітного нового та уточнюючого податкових розрахунків є однаковим. Зокрема, якщо для введення нового рядку потрібно повністю заповнити його графи і в графі 9 зазначити «0».

Штрафні санкції

За подання не у повному обсязі податкового розрахунку форми № 1ДФ пунктом 119.2 Податкового кодексу України передбачено накладення штрафу в розмірі 510 грн. Ті самі дії, вчинені платником податків, до якого протягом року було застосовано штраф за таке саме порушення, тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 1020 грн.

Проте штрафи застосовують лише тоді, коли помилки призвели до зменшення та/або збільшення податкових зобов’язань платника податку, та/або до зміни платника податку. Отже, якщо при додаванні нових рядків податкові зобов’язання з податку на доходи фізичних осіб та/або платник податку не змінюється (тобто не змінюється графа 2 податкового розрахунку форми № 1ДФ), то штрафи не застосовують.

📩 Хочете знати про зміни раніше за колег?

tg_4.png

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Позика працівнику підприємства: як оформити й облікувати

Безпечний варіант позичити працівникові гроші до зарплати — укласти договір позики. Це захистить компанію як від претензій податківців, так і від шахрайства працівника. Він у будь-якому разі буде зобов’язаний повернути гроші. Та й податкових наслідків підприємство не матиме. Ділимося підказками, як це оформити
24733

Довідка про доходи: як видати працівнику

Довідка про доходи може знадобитися працівникові будь-коли. За якою формою видавати довідку про доходи та в яких випадках, підкажемо у консультації
276846

Календар бухгалтера 2025: червень

Виробничий календар на червень 2025 та податковий календар на червень допоможуть бухгалтеру вчасно подати звітність та сплатить податки
26895

Місячна зарплатна звітність з ЄСВ, ПДФО та військового збору 2025

Як заповнювати Податковий розрахунок щомісяця з 2025 року? У консультації — покроковий розбір нової форми, особливості подання додатків, як діяти з порожніми рядками та що змінилося з січня 2025 року
781027

Додаток КІК до декларації про майновий стан: зразок

Як заповнити Додаток КІК, який містить доходи від участі фізособи у контрольованій іноземній компанії, як показати у декларації дані за 2024 рік та як заповнити Додаток КІК у разі звільнення від оподаткування — відповіді на ці та інші питання зі зразками заповнення Додатка КІК знайдете у цій консультації
31869