Розрахунок відстроченого податкового активу при отриманні збитку
Запитання
Відповідь
Відповідно до пункту 3 П(С)БО 17 «Податок на прибуток» ВПА ― це сума податку на прибуток, що підлягає відшкодуванню у наступних періодах. Однією з підстав його виникнення може бути перенесення податкового збитку, не включеного до розрахунку зменшення податку на прибуток у звітному періоді.
Тобто, якщо підприємство має податковий збиток, який може в майбутніх періодах зменшити оподатковуваний прибуток, то воно може визнати у своєму балансі ВПА.
Згідно з підпунктом 140.4.2. Податкового кодексу України, фінансовий результат до оподаткування зменшується на суму від’ємного значення об’єкта оподаткування минулих податкових (звітних) років. Так наше податкове законодавство дає змогу переносити податкові збитки на наступні звітні періоди. У додатку РІ до Податкової декларації з податку на прибуток підприємств, форму якої затверджено наказом Мінфіну від 20.10.2015 № 897, для цього передбачено спеціальний рядок 3.2.4.
Отже, українські підприємства мають достатньо підстав, щоб визнати в своїй фінансовій звітності ВПА з сум податкових збитків. Для цього суму збитку потрібно помножити на ставку податку.
Для визнання «збиткового» ВПА не має значення який фінансовий результат до оподаткування зафіксовано у фінансовій звітності — позитивний чи від’ємний.
У листі Мінфіну від 16.01.2003 № 053-191 описано бухгалтерський механізм визнання ВПА з суми податкових збитків: «Відповідно до Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 17 «Податок на прибуток», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 28 грудня 2000 року № 353, відстрочений податковий актив унаслідок перенесення податкового збитку, не включеного до розрахунку зменшення податку на прибуток у звітному періоді, визнається у сумі, що підлягає за податковим законодавством відшкодуванню у наступних звітних періодах в розмірі, який визначиться з майбутнього податкового прибутку, в отриманні якого впевнене підприємство. Сума визнаного відстроченого податкового активу відображається за дебетом рахунку 17 «Відстрочені податкові активи» у кореспонденції з рахунком 98 «Податок на прибуток».
Визнання такого «збиткового» ВПА може призвести до кореспонденції дебет рахунку 98 з кредитом рахунку 79 «Фінансові результати», і появи показника «Дохід з податку на прибуток». Тоді цю суму наводять у рядку 2300 Звіту про фінансові результати (Звіту про сукупний дохід, форма № 2) (п. 18 П(С)БО 17).
Утім, в деяких випадках визнання «збиткового» ВПА може і не відбутися. Зверніть увагу: в пункті 8 П(С)БО17 вказано, що такий ВПА визнається у разі очікування у майбутньому прибутку, достатнього для відшкодування податкових збитків. Тобто, якщо підприємство не очікує в майбутньому отримати прибуток, який би погасив понесені збитки, то ВПА за такими збитками визнавати не слід. У такому випадку відповідно до пункту 19.5 П(С)БО 17 розкриттю в примітках підлягає така інформація: сума податкових збитків, пов’язаних з невизнанням ВПА.