Порядок митного оформлення для вільного обігу транспортного засобу особистого користування
Запитання
Який порядок митного оформлення для вільного обігу транспортного засобу особистого користування, який був попередньо ввезений на митну територію України громадянином в митному режимі транзиту або тимчасового ввезення?
Відповідь
Діє до 24.05.2019
Законом України від 08 листопада 2018 року № 2612-VIII «Про внесення змін до Митного кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо ввезення транспортних засобів на митну територію України» (далі – Закон № 2612) внесено зміни до Митного кодексу України від 13 березня 2012 року № 4495-VI зі змінами та доповненнями (далі – МКУ), зокрема, розд. XXI «Прикінцеві та перехідні положення» МКУ доповнено пп. 9 прим. 2 та 9 прим. 3, згідно з якими тимчасово, протягом 180 днів з дня набрання чинності Законом № 2612, митне оформлення транспортних засобів для їх вільного обігу на митній території України, що класифікуються за кодом товарної позиції 8703 згідно з УКТ ЗЕД та ввезені на митну територію України в період з 1 січня 2015 року до дня набрання чинності Законом № 2612 і перебувають у митних режимах тимчасового ввезення або транзиту, здійснюється з виконанням митних формальностей відповідно до тимчасового порядку, затвердженого Кабінетом Міністрів України.
Чи покарають за воєнного стану за неподання звітності та несплату податків
Тимчасовий порядок виконання митних формальностей під час здійснення митного оформлення транспортних засобів для їх вільного обігу на митній території України затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 12 грудня 2018 року № 1077 «Про затвердження Тимчасового порядку виконання митних формальностей під час здійснення митного оформлення транспортних засобів для їх вільного обігу на митній території України та внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 7 вересня 1998 р. № 1388 і від 4 червня 2007 р. № 795» (далі – Порядок № 1077).
Відповідно до п. 3 Порядку № 1077 митне оформлення транспортних засобів здійснюється будь-яким органом доходів і зборів на всій митній території України з пред’явленням їх такому органу.
Для митного оформлення транспортного засобу органу доходів і зборів подається електронна митна декларація на бланку єдиного адміністративного документа, заповнена у звичайному порядку відповідно до ст. 258 МКУ (п. 5 Порядку № 1077).
При цьому згідно з п. 6 Порядку № 1077 разом з електронною митною декларацією органу доходів і зборів подаються рахунок або інший документ, що підтверджує вартість транспортного засобу, реєстраційний документ на транспортний засіб, виданий реєстраційним органом країни реєстрації, та документ, що підтверджує право власності на транспортний засіб або право розпоряджатися та декларувати такий транспортний засіб для вільного обігу на митній території України.
Доставлення транспортного засобу в зону митного контролю здійснюється декларантом після подання електронної митної декларації та отримання від органу доходів і зборів повідомлення, надісланого з використанням інформаційно-телекомунікаційної системи органів доходів і зборів, із зазначенням дати та часу пред’явлення транспортного засобу органу доходів і зборів (п. 12 Порядку № 1077).
Відповідно до п. 13 Порядку № 1077 у разі коли після пред’явлення транспортного засобу органу доходів і зборів виконання митних формальностей не потребує перебування транспортного засобу в зоні митного контролю, орган доходів і борів з використанням інформаційно-телекомунікаційної системи органів доходів і зборів надсилає декларанту повідомлення, що такий транспортний засіб може бути вивезений із зони митного контролю (місця митного оформлення).
При цьому згідно з п. 14 Порядку № 1077 подання попередньої митної декларації для митного оформлення транспортних засобів, що перебувають у митних режимах тимчасового ввезення або транзиту, у митний режим імпорту (випуск для вільного обігу) не вимагається.
Пунктом 7 Порядку № 1077 визначено, що для цілей оподаткування транспортних засобів застосовується фактурна вартість цих транспортних засобів.
Використані громадянами відомості повинні бути об’єктивними, піддаватися обчисленню та підтверджуватися документально.
Документами, що можуть подаватися для підтвердження заявленої фактурної вартості транспортних засобів, є:
- договір купівлі-продажу або документ, який його замінює, та додатки до нього у разі їх наявності;
- рахунок-фактура (інвойс);
- банківські платіжні документи, що стосуються оцінюваного транспортного засобу;
- інші платіжні документи, що підтверджують вартість оцінюваного транспортного засобу та містять реквізити, необхідні для ідентифікації такого транспортного засобу;
- договір (угода, контракт) із третіми особами, пов’язаний з договором (угодою, контрактом) про поставку транспортного засобу;
- рахунки про здійснення платежів третім особам на користь продавця, якщо такі платежі здійснюються за умовами, визначеними договором (угодою, контрактом);
- каталоги, специфікації, прейскуранти (прайс-листи) продавця транспортного засобу;
- копія митної декларації країни експорту;
- висновки про якісні та вартісні характеристики транспортного засобу, підготовлені спеціалізованими експертними організаціями, про вартість транспортного засобу;
- довідкова інформація щодо вартості у країні експорту транспортних засобів, що є ідентичними та/або подібними (аналогічними) оцінюваним транспортним засобам, з вирахуванням із такої вартості сум податків, що підлягають поверненню у країні експорту у зв’язку з вивезенням (експортом) таких транспортних засобів (п. 8 Порядку № 1077).
Згідно з п. 11 Порядку № 1077 сплата належних митних платежів, а також коштів у сумі, що дорівнює розміру п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, передбачених п. 9 прим. 3 розд. XXI «Прикінцеві та перехідні положення» МКУ під час здійснення митного оформлення транспортного засобу, покладається на декларанта або на особу, уповноважену на це декларантом. Зазначені митні платежі та кошти сплачуються згідно з електронною митною декларацією, за якою здійснюється декларування такого транспортного засобу у митний режим імпорту (випуск для вільного обігу).
Митне оформлення транспортного засобу, щодо якого не порушені строки та умови (вимоги) митних режимів тимчасового ввезення або транзиту, здійснюється без сплати до державного бюджету коштів, передбачених п. 9 прим. 3 розд. XXI «Прикінцеві та перехідні положення» МКУ у сумі, що дорівнює розміру п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
В свою чергу п. 15 Порядку № 1077 встановлено, що посвідчення про реєстрацію транспортного засобу після завершення митного оформлення транспортного засобу з використанням електронної митної декларації органом доходів і зборів не оформлюється та не видається.
ЗІР, категорія 214.04