Податкова соціальна пільга «на дітей»: які документи подати
Запитання
Які документи, крім свідоцтва про народження двох дітей, має подати працівник для застосування ПСП «на дітей»? Чи достатньо у заяві зазначити, що правом на застосування граничного доходу залежно від кількості дітей не користується другий із батьків?
Відповідь
⚡️ ЯК ШТРАФУВАТИМУТЬ ТИХ, ХТО НЕ ПЕРЕРАХУВАВ СЕРЕДНЮ З/П ДО 04.12.2021
Платники податку, які утримують двох чи більшe дітей віком до 18 рoків, мають право скористатися податковою соціальною пільгою (ПСП) у розмірі 100% суми пільги на кожну дитину (пп. 169.1.2 Податкового кодексу України; ПК). При цьому ПСП застосовують лише за одним місцем нарахування (виплати) доходу. Платник на свій розсуд обирає найвигідніше для нього місце застосування ПСП до заробітної плати, незалежно від того, де знаходиться його трудова книжка.
Заяву про застосування пільги працівник подає роботодавцеві разом із документами, що підтверджують його право на застосування ПСП.
Перелік документів, необхідних для отримання ПСП, визначено у Порядку подання документів для застосування податкової соціальної пільги, затвердженому постановою КМУ від 29.12.2010 № 1227. Так, для застосування ПСП платник, який має двох чи більше дітей віком до 18 років, окрім заяви, подає копію свідоцтва (дубліката свідоцтва) про народження дитини (дітей), або документ, що підтверджує встановлення батьківства, або документи, які підтверджують вік дитини (дітей), засвідчені відповідним органом країни, у якій іноземна фізична особа — платник податку постійно проживала до прибуття в Україну.
Увага: застосування ПСП «на дітей» має певну особливість. Річ у тім, що розмір пільги, а також граничну суму доходу, що надає на неї право, визначають кратно до кількості дітей, тобто встановлені розміри множать на кількість дітей. Нагадаємо, що у 2021 році граничний розмір доходу, який дає право на отримання ПСП, дорівнює 3180 грн.
Скористатися підвищеним кратно до кількості дітей доходом під час реалізації права на ПСП може лише один із батьків. Хто саме користуватиметься таким правом — батько чи мати, вони вирішують на свій розсуд. У зв’язку з цим у заяві про застосування пільги «на дітей» працівник(ця) має зазначити, що його дружина (її чоловік) під час одержання ПСП за місцем роботи не користується правом на збільшення розміру доходу кратно до кількості дітей (див. зразок заяви нижче). Додатково подавати довідки чи заяви (інші документи), що підтверджують такий факт, не потрібно (ЗІР, підкатегорія 103.08.03).
Зауважимо, що скористатися правом на збільшення розміру доходу для застосування ПСП залежно від кількості дітей більш доцільно тому з батьків, у кого вищий дохід, оскільки в такому разі сума утриманого ПДФО буде меншою.
Що стосується безпосередньо розміру ПСП, розрахованого кратно до кількості дітей, то ним можуть скористатися обоє батьків. Тобто, якщо в сім’ї двоє дітей, розмір ПСП для обох батьків становитиме 2270 грн (1135 грн × 2).
СКАЧАТИ ЗРАЗОК ⏩