Оподатковуємо суми оплати додаткової відпустки

310

Запитання

Згідно з колективним договором працівники мають право на додаткову оплачувану відпустку у зв’язку з одруженням та народженням дитини. Як оподатковують суми оплати таких відпусток? Чи враховують такі виплати під час обчислення лікарняних та пенсії?

Відповідь

Підприємство має право самостійно встановлювати для працівників додаткові порівняно із законодавством трудові і соціально-побутові пільги. Це передбачено статтею 9-1 Кодексу законів про працю України (КЗпП) і статтею 69 Господарського кодексу України (ГК)

Водночас частиною другою статті 4 Закону України «Про відпустки» від 15.11.1996 № 504/96-ВР (далі — Закон про відпустки) визначено, що законодавством, колективним договором, угодою і трудовим договором можуть встановлюватись інші види відпусток.

Суми оплати додаткових відпусток (понад тривалість, передбачену законодавством), наданих відповідно до колективного договору, включають до фонду додаткової заробітної плати (пп. 2.2.12 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату від 13.01.2004 № 5). А доходи у вигляді заробітної плати, як встановлює підпункт 164.2.1 Податкового кодексу України (ПК), включають до загального оподатковуваного доходу фізичної особи. Тобто із сум оплати додаткових відпусток утримують ПДФО (18%) і військовий збір (1,5%).

Оскільки суми оплати додаткових відпусток, що їх надають згідно з колективним договором, включають до фонду оплати праці відповідно до Інструкції № 5, то вони входять до бази справляння ЄСВ. Нагадаємо: звичайні підприємства нараховують ЄСВ на доходи працівників-інвалідів за ставкою 8,41%, на доходи інших працівників — за ставкою 22%. Підприємці застосовують ставку ЄСВ 22% до зарплати усіх працівників, у т. ч. й тих, кому встановлено інвалідність.

Усі виплати із соцстрахування обчислюють із застосуванням середньоденної заробітної плати. Цей показник визначають шляхом ділення нарахованої за розрахунковий період (12 календарних місяців) зарплати (доходу, грошового забезпечення), на яку нараховано ЄСВ, на кількість календарних днів перебування у трудових відносинах (пп. 3 Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого постановою КМУ від 26.09.2001 № 1266.

Отже, позаяк суми оплати додаткових відпусток є базою нарахування ЄСВ, такі суми мають враховувати під час обчислення середньої зарплати для соцвиплат.

Зазначені суми також враховують до заробітної плати для обчислення пенсій відповідно до пункту 1 статті 41 Закону «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV.

Експертна система «Експертус Головбух»

Знижки на передплату бухгалтерських виданьСкористайтеся нагодою та отримайте знижки на передплату професійних е-журналів «Головбух», «Головбух Агро», «Головбух Медицина», а також експертно-правової системи «Експертус Головбух»!

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Резерв відпусток: створення та облік

Виплата відпускних та компенсації за невикористані відпустки здійснюють за рахунок забезпечення оплати відпусток. Це своєрідний резервний фонд, який бухгалтери часто називають «резервом відпусток». Розповімо, для чого його створювати, як його розраховувати та відображати в обліку
52753

Календар бухгалтера 2024: червень

Червень ― наша боротьба триває, ми мужньо боремося з ворогом та продовжуємо працювати. Виробничий календар на червень 2024 та податковий календар на червень, допоможе бухгалтеру вчасно подати звітність та сплатить податки
21750

Відпустка за роботу на комп’ютері в період воєнного стану

Додаткова відпустка за роботу на комп’ютері належить до щорічних. У період воєнного стану діють особливі правила надання щорічних відпусток. Експерт пояснив, чи стосуються вони відпустки за роботу на комп’ютері
18209