Оподатковуємо суми оплати додаткової відпустки

427

Запитання

Згідно з колективним договором працівники мають право на додаткову оплачувану відпустку у зв’язку з одруженням та народженням дитини. Як оподатковують суми оплати таких відпусток? Чи враховують такі виплати під час обчислення лікарняних та пенсії?

Відповідь

Підприємство має право самостійно встановлювати для працівників додаткові порівняно із законодавством трудові і соціально-побутові пільги. Це передбачено статтею 9-1 Кодексу законів про працю України (КЗпП) і статтею 69 Господарського кодексу України (ГК)

Водночас частиною другою статті 4 Закону України «Про відпустки» від 15.11.1996 № 504/96-ВР (далі — Закон про відпустки) визначено, що законодавством, колективним договором, угодою і трудовим договором можуть встановлюватись інші види відпусток.

Суми оплати додаткових відпусток (понад тривалість, передбачену законодавством), наданих відповідно до колективного договору, включають до фонду додаткової заробітної плати (пп. 2.2.12 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату від 13.01.2004 № 5). А доходи у вигляді заробітної плати, як встановлює підпункт 164.2.1 Податкового кодексу України (ПК), включають до загального оподатковуваного доходу фізичної особи. Тобто із сум оплати додаткових відпусток утримують ПДФО (18%) і військовий збір (1,5%).

Оскільки суми оплати додаткових відпусток, що їх надають згідно з колективним договором, включають до фонду оплати праці відповідно до Інструкції № 5, то вони входять до бази справляння ЄСВ. Нагадаємо: звичайні підприємства нараховують ЄСВ на доходи працівників-інвалідів за ставкою 8,41%, на доходи інших працівників — за ставкою 22%. Підприємці застосовують ставку ЄСВ 22% до зарплати усіх працівників, у т. ч. й тих, кому встановлено інвалідність.

Усі виплати із соцстрахування обчислюють із застосуванням середньоденної заробітної плати. Цей показник визначають шляхом ділення нарахованої за розрахунковий період (12 календарних місяців) зарплати (доходу, грошового забезпечення), на яку нараховано ЄСВ, на кількість календарних днів перебування у трудових відносинах (пп. 3 Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого постановою КМУ від 26.09.2001 № 1266.

Отже, позаяк суми оплати додаткових відпусток є базою нарахування ЄСВ, такі суми мають враховувати під час обчислення середньої зарплати для соцвиплат.

Зазначені суми також враховують до заробітної плати для обчислення пенсій відповідно до пункту 1 статті 41 Закону «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV.

Експертна система «Експертус Головбух»


Статичний блок для запитань-відповідей

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Зразкова добірка: Документи для призначення та виплати лікарняних і декретних

Зразки наказів, повідомлень і протоколу допоможуть задокументувати: призначення уповноважених із питань оплати непрацездатності, засідання уповноважених, виплату лікарняних і декретних, відмову у виплаті, комунікації з працівниками й ПФУ
21

Прожитковий мінімум 2025: розмір, таблиця

Прожитковий мінімум — це показник, який використовується у розрахунках різних соціальних виплат, наприклад пенсій, допомоги з безробіття, аліментів. Його використовують також і в оподаткуванні. Усе, що варто знати про прожитковий мінімум у 2025 році, — в огляді
1199

Держбюджет 2025

19 листопада ВРУ ухвалила Закон України «Про Державний бюджет на 2025 рік» (проєкт закону від 14.09.2024 № 12000). Це вже третій бюджет країни за час повномасштабного вторгнення рф із найбільшими видатками та дефіцитом бюджету за всю історію країни. Проте Уряд запевняє, що бюджет є збалансованим. На які показники він спирається та що очікує українців в умовах воєнного стану — в огляді
642

Мінімальна зарплата 2025

ВРУ ухвалила Закон України «Про Державний бюджет на 2025 рік» (проєкт закону від 14.09.2024 № 12000). Яка мінімальна заробітна плата очікується в 2025 році та на які показники вона вплине — розповімо у статті
2181

Премія за підсумками року: нарахування та оподаткування

Річна премія — це винагорода за результатами роботи за рік. Інколи її називають тринадцятою зарплатою. Законодавство детально питання нарахування премій не врегульовує і роботодавець має певну свободу. У консультації — як нараховується річна премія, які є види, їхнє оподаткування, вплив розрахунку середньої зарплати для відпускних, лікарняних та інших виплат
50570