Як подавати інформацію про бенефіціарів держреєстратору: офіційне роз’яснення Мін’юсту
Запитання
Як подавати інформацію про бенефіціарів держреєстратору?
Відповідь
⚡️ Чергові зміни до ПКУ: підготуйтеся до цих "удосконалень"
Лист Мін’юсту від 11.06.2021 № 5178/8.4.4/32-21
Структура власності — офіційний документ, який з метою встановлення кінцевого бенефіціарного власника (далі — КБВ) юридичної особи в обов’язковому порядку надають державному реєстратору.
Структуру власності готують в довільній формі. Вона є схематичним зображенням, на якому відображають всіх осіб, які прямо чи опосередковано володіють юридичною особою самостійно чи спільно з іншими особами. У структурі власності зазначають розмір участі кожного з власників, а також вказують осіб, які незалежно від формального володіння мають можливість значного впливу на керівництво чи діяльність юридичної особи. Крім того зазначають опис здійснення та характер вирішального впливу КБВ на діяльність юридичної особи.
Хто надає роз’яснення щодо структури власності
Звернення з питань, пов’язаних з визначенням КБВ, обґрунтування причин відсутності КБВ у юридичної особи, складання схематичного зображення структури власності, направляйте до Мінфіну.
Зразки складання схематичного зображення структури власності можете побачити нижче.
Хто повинен оновити дані щодо бенефіціарів
Всі юридичні особи, щодо яких в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань (далі — ЄДР) мають міститися відомості про КБВ та які зареєстровані до набрання чинності наказом Мінфіну від 19.03.2021 № 163 (далі — наказ № 163), з дня набрання чинності таким актом протягом трьох місяців мають подати державному реєстратору документи для оновлення в ЄДР відомостей про КБВ.
Для цього державному реєстратору подають:
- заяву щодо державної реєстрації юридичної особи (крім громадських формувань та органів влади) — форма 2 або заяву щодо державної реєстрації юридичної особи-громадського формування — форма 4;
- структуру власності за формою та змістом відповідно до наказу № 163;
- витяг, виписку чи інший документ з торговельного, банківського, судового реєстру тощо, що підтверджує реєстрацію юридичної особи — нерезидента в країні ї місцезнаходження, якщо засновником юридичної особи є юридична особа — нерезидент;
- нотаріально засвідчену копію документа, що посвідчує особу, яка є КБВ юридичної особи, для фізичної особи — нерезидента та, якщо такий документ оформлений без застосування засобів Єдиного державного демографічного реєстру, — для фізичної особи — резидента.
Слід зазначити, що Законом України від 15.05.2003 № 755-IV (далі — Закон № 755) не визначений строк дії документа, що підтверджує реєстрацію юридичної особи — нерезидента в країні ї місцезнаходження, а також нотаріально засвідченої копії документа, що посвідчує особу, якає КБВ.
Щодо подання нотаріально засвідченої копії документа, що посвідчує особу, яка є КБВ
Подавати необхідно сторінки, на яких зазначено реквізити документа та прізвище, ім’я, по-батькові (за наявності) особи, якій його видано.
Як оновити дані в ЄДР
Оновити в ЄДР відомості про КБВ можна як під час проведення окремої реєстраційної дії, так і при вчиненні інших реєстраційних дій, при вчиненні яких передбачено подання документів для встановлення відомостей про КБВ.
Наприклад, якщо у юридичної особи є потреба внести зміни до відомостей про свій відокремлений підрозділ чи перейти на діяльність на підставі модельного статуту, у формі заяви щодо державної реєстрації юридичної особи заявнику блоці «Стан відомостей про кінцевого бенефіціарного власника» обирає поле «потребують оновлення» та заповнює відповідні сторінки заяви з оновленими даними про такого КБВ. У такому випадку документ, що підтверджує сплату адміністративного збору, не подають. Документ, що підтверджує сплату адміністративного збору, подають лише у випадку подання документів відповідно до частин четвертої та п’ятої статті 17 Закону № 755.
Адміністративний збір не буде справлятися у разі подання державному реєстратору інформації про КБВ в обсязі, визначеному Законом № 755, протягом трьох місяців з дня набрання чинності наказом № 163.
Але, у разі одночасного внесення інших змін до відомостей ЄДР про юридичну особу чи закінчення тримісячного строку з дня набрання чинності наказом № 163, адміністративний збір буде справлятися у розмірі, встановленому статтею 36 Закону № 755.
Коли перше щорічне підтвердження
Оскільки нормативно-правовий акт, яким затвердили форму та зміст структури власності, був прийнятий у 2021 році, то щорічне підтвердження відомостей про КБВ буде вже в 2022 році.
Наприклад, якщо юридична особа зареєстрована 10 лютого, то обов’язок щодо подання документів, у тому числі заяви щодо підтвердження відомостей про кінцевого бенефіціарного власника (форма 6), в неї виникає з 10.02.2022.