Сплата спадкоємцями грошових зобов’язань з ПДФО померлої фізособи
Запитання
Яким чином спадкоємці виконують грошові зобов’язання з ПДФО померлої фізособи?
Відповідь
Податки та зарплата: що змінилося в 2021 році СПРОБУВАТИ БЕЗПЛАТНО⚡️
Підставами для припинення податкового обов’язку, крім його виконання є, зокрема, смерть фізичної особи (пп. 37.3.2 ПКУ).
Якщо платник податку помер або суд оголосив його померлим чи визнав безвісно відсутнім, ПДФО за останній податковий період справляють з нарахованих на його користь доходів. Останнім податковим періодом варто вважати період, який закінчується днем, на який відповідно припадає смерть такого платника податку, винесення такого судового рішення. У разі відсутності нарахованих доходів податок сплаті не підлягає (п. 162.3 ст. 162 ПКУ).
Спадкуванням є перехід прав та обов’язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців) (ст. 1216 ЦКУ).
До складу спадщини входять усі права та обов’язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті (ст. 1218 ЦКУ).
Виконання грошових зобов’язань та/або погашення податкового боргу фізичної особи у разі її смерті або оголошення судом померлою здійснюється її спадкоємцями, які прийняли спадщину (крім держави), в межах вартості майна, що успадковується, та пропорційно частці у спадщині на дату її відкриття (п. 99.1 ПКУ).
Претензії спадкоємцям пред’являються контролюючими органами в порядку, встановленому цивільним законодавством України для пред’явлення претензій кредиторами спадкодавця.
Після закінчення строку прийняття спадщини грошові зобов’язання та/або податковий борг спадкодавця стають грошовими зобов’язаннями та/або податковим боргом спадкоємців.
Упродовж строку прийняття спадщини на грошові зобов’язання та/або податковий борг спадкодавців пеня не нараховується.
При цьому, у разі переходу спадщини до держави грошові зобов’язання померлої фізособи припиняються.
Відповідальна за погашення грошових зобов’язань чи податкового боргу стосовно особи, що померла або визнана судом безвісно відсутньою або оголошена померлою чи визнана недієздатною, стає особа, що вступає у права спадщини або уповноважена здійснювати розпорядження майном такої особи (пп. 97.4.4 ПКУ).